Збереження архітектурної спадщини Львова: доцент кафедри ХТС взяв участь у міжнародній конференції Interreg NEXT

Кафедра хімічної технології силікатів Львівської політехніки
Фото з конференції

Участь у міжнародних науково-практичних конференціях відіграє важливу роль в обміні досвідом та впровадженні інноваційних рішень у сфері охорони культурної спадщини та довкілля. Такі заходи є ефективною платформою для налагодження діалогу між науковцями, представниками органів влади, громадськими ініціативами й міжнародними партнерами, що дає змогу узгоджено реагувати на глобальні виклики, зокрема у сфері екології, реставрації та сталого розвитку.

29 квітня 2025 року доцент кафедри хімічної технології силікатів Інституту хімії та хімічних технологій Львівської політехніки Зенон Боровець взяв участь у роботі міжнародної конференції, присвяченої реалізації проєкту «Транскордонне біорізноманіття – охорона цінних природних територій у Стшижевіце, Холмі, Львові та Зимній Воді» програми «Interreg NEXT Польща – Україна 2021–2027». Захід відбувся у Митрополичих палатах Львівської Архиєпархії Української греко-католицької церкви.

Програма конференції була зосереджена на обговоренні питань збереження й відновлення визначної пам’ятки національного та європейського значення – архітектурного комплексу собору Святого Юра у Львові. Реноваційні роботи передбачають упорядкування нижніх Митрополичих садів, а також проведення широкомасштабних будівельно-реставраційних робіт, спрямованих на збереження історичного середовища.

У межах свого виступу доцент Зенон Боровець актуалізував питання різкого погіршення екологічної ситуації впродовж останніх декількох десятиліть, що, зокрема, проявляється у зростанні техногенного забруднення повітря. Він акцентував на деструктивному впливі цих процесів на природний камінь, використаний у будівництві та оздобленні комплексу Святого Юра.

Для Львова, який має багату архітектурну та скульптурну спадщину, збереження історичних об’єктів є особливо актуальним завданням. Зокрема, високий вміст вуглекислого газу в міському повітрі становить істотну загрозу для вапнякового пісковика – матеріалу, з якого виготовлено більшість скульптур міста. З огляду на це Зенон Боровець звернув увагу на необхідність термінового розроблення ефективних технологій та методів консервації і захисту природних кам’яних матеріалів, що становлять основу історико-культурної спадщини Львова.

Фото з конференції Фото з конференції Фото з конференції