У Львівській політехніці в рамках проєкту DataProEU відбувся п’ятий онлайн-захід Data Protection Day

Кафедра автоматизованих систем управління Львівської політехніки
Скріншот з онлайн-заходу

У Національному університеті «Львівська політехніка» відбувся п’ятий ювілейний Data Protection Day. Цей захід організовано в межах проєкту Erasmus+ напряму Жан Моне кафедра «Захист персональних даних в ЄС» (101085612 – DataProEU – ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH).

Цьогоріч у Всесвітній день захисту персональних даних Data Protection Day 2024 ще більше розширив свою географію: понад 200 учасників з усієї України – Львова, Києва, Харкова, Полтави, Умані, Білої Церкви, Дніпра, Сум та Одеси, спікери з Великобританії та Іспанії, а також представники провідних юридичних та ІТ-компаній Львова. Все це стало можливим завдяки онлайн-формату заходу.

Урочисто відкрила цьогорічну конференцію проректорка з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Львівської політехніки Наталія Чухрай, яка відзначила особливу актуальність захисту персональних даних громадян і важливість вивчення та імплементації загальноєвропейського регламенту захисту персональних даних (GDPR) в аспекті євроінтеграційного напряму руху України. Також виступив завідувач кафедри автоматизованих систем управління Інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій Василь Теслюк, який підкреслив великий позитивний вплив на навчальний процес проєкту Жан Моне кафедра «Захист персональних даних в ЄС», завдяки якому в освітній програмі з’явились нові, актуальні та важливі для ІТ-індустрії навчальні дисципліни.

Координаторка проєкту Жан Моне кафедра, доцентка кафедри АСУ Анастасія Дорошенко, розповіла про всі активності, заходи і навчальні програми, імплементовані в межах проєкту, відзначила широку активність і зацікавленість студентів у вивченні GDPR та інших стандартів захисту персональних даних, адже сьогодні для ІТ-фахівця розуміння відповідальності за персональні дані, які збирають та опрацьовують, є дуже важливим і актуальним.

Про те, як потрібно захищати персональні дані громадян, якими правами вони володіють відповідно до загальноєвропейського регламенту захисту персональних даних (GDPR) та які обов’язки це накладає на бізнес, розповів к.ю.н., доцент кафедри політології та міжнародних відносин Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки Петро Сухорольський. Окремо він розглянув такі актуальні питання, як виклики, що виникають в аспекті персональних даних через суцільну діджиталізацію процесів, та використання систем штучного інтелекту. Про особливості захисту персональних даних дітей, щодо яких є багато додаткових обмежень та особливостей у GDPR, розповіла юристка АО Dexis Partners Діана Кубіцька. Юристка й експертка з прав людини Анна Держипільська із Кембриджського університету висвітлила особливості захисту персональних даних в умовах збройного конфлікту, загрози та виклики, що виникають у сфері прав і свобод громадян.

Спеціаліст із захисту даних Оксана Комар (Governance Risk and Compliance Lead, компанія SoftServe) та архітектор програмного забезпечення Володимир Войтишин (Software Architect, компанія ELEKS) розказали, як правильно налаштувати бізнес-процеси компаній відповідно до вимог GDPR, враховувати вимоги безпеки персональних даних ще на етапі розробки архітектури, які додаткові інструменти доцільно використовувати для захисту даних.

Про успіхи в захисті персональних даних у Європі після п’яти років з дня вступу в дію GDPR, а також наявні проблеми розповів Рікардо Родрігес, професор кафедри комп’ютерних наук та системної інженерії університету Сарагоси, Іспанія. Професор Родрігес детально пояснив усі принципи та вимоги GDPR, особливості його застосування.

Під час круглого столу всі учасники заходу мали можливість обговорити сучасний стан ситуації із захистом персональних даних в Україні та світі, а також запропонувати власне бачення перспектив імплементації вимог загальноєвропейського регламенту із захисту персональних даних в Україні. Також докладно обговорили перспективи захисту персональних даних відповідно до українського законодавства.

Активну участь у Data Protection Day 2024 взяли й здобувачі освіти. Зокрема, багато студентів Інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій, які вже стикались із вимогами та обмеженнями GDPR у своїй роботі в ІТ-компаніях, з ентузіазмом долучались до обговорень і ставили цікаві й актуальні запитання щодо захисту персональних даних.