На засіданні Вченої ради університету 28 грудня провели презентацію «Про підтримку ветеранів російсько-української війни та членів їхніх сімей», що відображає сучасні виклики перед Львівською політехнікою у питанні побудови для ветеранів інклюзивного освітнього середовища. Доповідач – проректор, член комісії з етики, академічної доброчесності, національно-патріотичного виховання та гуманітарних питань Роман Корж. За результатами засідання ухвалено комплекс заходів щодо поліпшення інклюзивності освіти в університеті.
З доповіді проректора Романа Коржа дізнаємося, що вже у перший рік повномасштабного вторгнення ворога кількість пільговиків різних категорій, які пов’язані з російською агресією з 2014 року та навчаються у Львівській політехніці, зросла більш ніж удвічі й на 2023 рік становила 815 осіб. На початку 2022 року у Львівській області були зареєстровані 64 тис. ветеранів ООС, зараз прогнозований показник – понад 200 тис. Після перемоги кількість ветеранів зросте орієнтовно у 3,3 раза. Ця статистика спонукає серйозніше працювати над освітньою інклюзивністю в Україні.
За результатами засідання Вченої ради у планах університету:
- розробити кейс пропозицій з короткотермінового професійного навчання тривалістю 500 годин на кожну пропозицію;
- створити на базі Центру ветеранського розвитку «Єдине вікно» щодо надання вступникам і здобувачам вищої освіти консультаційних послуг з питань вступу до університету та супровідних інклюзивних послуг під час навчання;
- робота з громадами Львівської області з питань короткострокової підготовки фахівців із супроводу ветеранів війни та членів їхніх сімей у межах реалізації державної ветеранської політики;
- розробити професійну програму «Супровід ветеранів війни та членів їхніх сімей у громадах»;
- організувати створення спеціалізованого вебсервісу підтримки ветеранів та членів їхніх сімей;
- створити в Національному університеті «Львівська політехніка» «Психологічну службу»;
- подальша розбудова інклюзивного освітнього середовища для ветеранів та членів їхніх сімей, сімей загиблих воїнів у частині створення університетських підрозділів з ментального здоров’я.
Психологічну допомогу ветеранам війни та членам їхніх сімей, а також їх фізичну реабілітацію пропонують організувати на чотирьох рівнях:
- Рівень 1: Психологічні програми для всіх ветеранів;
- Рівень 2: Індивідуальне спеціалізоване консультування через сімейного лікаря;
- Рівень 3: Спеціалізовані психологічні та медико-психологічні послуги у поліклініці;
- Рівень 4: Послуги з фізичної реабілітації.
Слід зазначити, що з 2014 по 2022 рік уже більш ніж 800 ветеранів війни та членів їхніх сімей, зокрема воїни з важкими пораненнями, пройшли навчання на різноманітних курсах професійного спрямування в Національному університеті «Львівська політехніка».
Серед навчальних програм:
- Інтернет-маркетинг: Розвиток бізнесу в Інтернеті;
- Англійська мова та візуальні комунікації;
- Ведення власної справи;
- Інформаційні технології та англійська мова;
- Контроль якості програмного забезпечення;
- Управління проєктами;
- Стратегічний розвиток територіальних громад;
- Технології започаткування та ведення бізнесу;
- Практичне тестування та англійська мова;
- Креативні управлінські практики в бізнесі та англійська мова.
Також Львівська політехніка організовувала соціально-психологічні заходи для учасників бойових дій та членів їхніх сімей, передавала волонтерську допомогу військовим і біженцям, відкрила Центр ветеранського розвитку при університеті у 2023 році.
Питання інклюзивності в освітньому середовищі сьогодні особливо гостре та потребує оперативних і комплексних заходів з поліпшення якості й доступності освіти для уражених війною верств населення.