В кінці 2024 року у видавництві Львівської політехніки побачив світ навчальний посібник «МІСТО В ДЕТАЛЯХ крізь призму часу. Частина І. Становлення містобудівних традицій» авторства д.арх., завідувачки кафедри містобудування Юлії Ідак. Цей посібник розроблено для лекційного курсу «Історія містобудування» і призначено для студентів, аспірантів і викладачів закладів вищої освіти й усіх, кого цікавить архітектурно-містобудівна та історична тематика.
У логічно структурованих темах узагальнено основні поняття та категорії, що дають змогу зрозуміти особливості формування і закономірності розвитку міст в історичній ретроспективі, розкрито особливості формування під впливом політичних, економічних та соціальних чинників і у взаємозв’язку із загальними закономірностями історичного процесу та культурного розвитку. Посібник описує найдавніші відомі людству традиції містобудування Стародавнього Сходу, Старогрецького світу та Староримського світу. Окремий розділ присвячено давнім поселенням на теренах Європейського континенту, зокрема, описано розвиток перших культур на території сучасної України та сформульовано внутрішню природу історичних процесів в контексті розвитку сучасних міст в Україні та світі, що стали важливою умовою формування їх ціннісних орієнтирів. Загалом, у посібнику продемонстровано приклади використання набутих знань з історії містобудування у професійній діяльності архітектора та всебічного аналізу історичних процесів, подій і фактів з наукових позицій їхнього тлумачення.
Текстовий виклад супроводжується пізнавальним ілюстративним матеріалом, який налічує численні ілюстрації із історичними картами та схемами, фотофіксаціями, аерофотозйомками, планами і графічними реконструкціями міст найдавнішої епохи розвитку людства. Це допомагає краще уявити, як виглядали давні міста, від яких до сьогодні залишилися переважно археологічні артефакти й історичні свідчення давніх часів.
В кінці навчального посібника зібрані кращі приклади студентських робіт, виконаних у рамках лекційного курсу «Історія містобудування», в яких студенти переосмислювали давні міста та інтерпретували їх у різний спосіб (у формі ручної графіки, колажу, макету, 3D-візуалізації чи інсталяції). Завершується посібник термінологічним словником, де зібрані основні терміни, що стосуються історії містобудування найдавнішого періоду.
Для кафедри містобудування Львівської політехніки цей навчальний посібник має важливе значення, оскільки він описує і систематизує ранній доісторичний та давній періоди зародження і становлення містобудування. У майбутньому заплановано видання наступних частин навчального посібника, де буде описано періоди Середньовіччя, Новий та Новітній час. З нетерпінням очікуємо на продовження!
Посібник можна придбати у книгарнях видавництва Львівської політехніки.

