Інновації та співпраця: Львівська політехніка на шляху до розвитку академічних стартапів і технологій

Вікторія Бугайова, Центр комунікацій Львівської політехніки
Фото з воркшопу

23 вересня в Національному університеті «Львівська політехніка» відбулася відбувся воркшоп на тему «Місце інтелектуальної власності в інноваційних проєктах». Захід об’єднав науковців, викладачів, професорів і представників бізнесу для обговорення шляхів розвитку інновацій та ефективного захисту інтелектуальної власності в закладах вищої освіти України.

1. «Фінансування наукової та інноваційної діяльності. Захист інтелектуальної власності» – презентація начальника Науково-дослідної частини Львівської політехніки, д.т.н., старшого дослідника Романа Небесного.
  2. «Концепція розвитку стартап-руху в ЗВО через призму постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2024 року № 430» – презентація Ігоря Паренчука, заступника директора IP офісу, та Анастасії Ярмолюк, начальниці відділу розвитку мережі центрів підтримки технологій та інновацій департаменту розвитку інновацій IP офісу.
  3. «Новели захисту прав інтелектуальної власності» – виступ Юліани Зух, професіоналки з інноваційної діяльності відділу TISC департаменту розвитку інновацій IP офісу.

Під час воркшопу особливу увагу надали розвитку інноваційних структур Львівської політехніки. Були представлені статистичні дані щодо рейтингових показників університету серед інших закладів вищої освіти країни. Учасники обговорили науково-інноваційні досягнення університету, зокрема кількість зареєстрованих патентів на корисні моделі та винаходи, яка сягає близько 800 щороку.

Особливий акцент зроблено на обговоренні джерел і форм фінансування наукових та інноваційних проєктів, адже ефективна фінансова підтримка сприяє створенню нових технологій, продуктів і послуг. Також ішлося про важливість організації конкурсів науково-інноваційних проєктів, які стимулюють молодих науковців до активного розвитку у сфері інновацій.

Співпраця з бізнесом: партнерство з УкрНОІВІ

Однією з ключових тем воркшопу стала співпраця між Львівською політехнікою та Українським національним офісом інтелектуальної власності та інновацій (УкрНОІВІ). Метою цього партнерства є побудова ефективної взаємодії між закладами вищої освіти та бізнесом, що дасть змогу розвивати академічні стартапи, стимулюючи інноваційний розвиток обох сторін. Це сприятиме створенню нових технологій, продуктів і послуг, а також підвищенню конкурентоспроможності як університету, так і бізнесу.

Стратегія розвитку «Львівська політехніка 2025»

У контексті цієї співпраці на воркшопі також обговорювали реалізацію стратегічної концепції розвитку університету під назвою «Львівська політехніка 2025». Ця стратегія спрямована на розширення інноваційного потенціалу закладу через розроблення нових моделей розвитку інноваційної екосистеми ЗВО.

Інноваційний хаб та екосистема стартапів

Однією з ключових ідей, озвучених на воркшопі, стало створення інноваційного хабу на базі Львівської політехніки. Такий хаб функціонуватиме як галузевий або кластерний центр, де будуть поєднані різні елементи інноваційної інфраструктури. До його складу ввійдуть консалтинговий центр, технологічний інкубатор, стартап-школа, лабораторія, TISC (Technology and Innovation Support Center), центр підприємництва та інші важливі елементи, що сприятимуть розвитку інноваційної діяльності.

Особливу увагу надано етапам початкового розвитку стартапів, які зможуть розвиватися на базі стартап-школи університету в межах проєкту Startup Farm. Цей проєкт надає підтримку молодим підприємцям у розвитку їхніх ідей від концепції до реалізації на ринку.

Воркшоп став важливим кроком до формування сучасного науково-інноваційного середовища, що сприяє розвитку нових технологій, продуктів і послуг, а також підвищенню конкурентоспроможності українських ЗВО та бізнесу на міжнародній арені. Львівська політехніка є яскравим прикладом університету, що активно розвиває свою інноваційну інфраструктуру, створюючи сприятливі умови для реалізації наукових ідей і стартапів.