Історія кафедри містобудування

Початки містобудівної освіти у Львівській політехніці були закладені ще Ігнатієм Дрекслером перед Першою світовою війною (1912 р.). Тоді він працював керівником обмірно-регуляційного відділу Технічного департаменту магістрату Львова і паралельно читав лекції та писав статті за тематикою містобудування. І. Дрекслер числився викладачем відділу Комунікацій, читав предмет «Будова міст» для студентів відділу Архітектура, а також на своєму відділі для дорожнього напрямку – «Будова міст» та «Рисунки будови міст», а для мірничого напрямку – предмет «Енциклопедія будови міст».

У 1920-24 рр. І. Дрекслер опрацьовує вихідні дані для проведення конкурсу, який мав на меті розширення міста. Дані були опубліковані під назвою «Великий Львів» у 1920 р. До 1924 р. тривав сам конкурс, який представив масштабну візію територіального розвитку міста, що справило суттєвий вплив на його формування впродовж усього ХХ ст. Очевидно, що ця успішна діяльність спричинила відкриття окремої кафедри у Львівській політехніці, яка мала на меті займатися питаннями дослідження та розбудови міст. Згідно з проаналізованими програмами випливає, що кафедра містобудування існувала, принаймні із 1925-1926 н.р. по 1930-1931 н.р. (включно). Проте, функціонувала вона не при Архітектурному відділі, а при відділі Сухопутної та водної інженерії, який був реформований з Комункаційного відділу у 1925 р. Тоді завідувачем цієї кафедри став Ігнатій Дрекслер. На той час очільник кафедри викладав предмет «Будівництво поселень та міст» для студентів-інженерів відділу Сухопутної та водної інженерії (у тому числі для студентів Архітектурного відділу). У програмі 1931-1932 н.р. у переліку кафедр відділу Сухопутної та водної інженерії кафедри містобудування вже немає, проте фігурує предмет «Містобудування, частина 1», який читає Тадеуш Врубель.

У 1937-1938 н. р. кафедра містобудування відновила свою діяльність при Архітектурному відділі, проте у той начальний рік посада завідувача була вакантною. У 1938-1939 н.р. кафедра функціонує під керівництвом Станіслава Філіпковського, який і читав предмет «Містобудування». Так само було заплановано на 1939-1940 н.р.

Після Другої світової війни, у 1944–1945 рр., з відновленням діяльності Львівського політехнічного інституту було створено Інженерно-будівельний факультет, де функціонувала єдина кафедра архітектури. Та вже у 1971 р. в структурі відновленого Архітектурного факультету почала працювати окрема кафедра містобудування поряд із кафедрами архітектурного проєктування, рисунку та архітектурних конструкцій.

Сімдесяті та вісімдесяті роки стали періодом активного розвитку фахової школи. У 1971–1982 рр. кафедрою керував доцент Андрій Рудницький, який згодом здобув ступінь доктора архітектури. У цей час зростала наукова й практична активність викладачів – так, у 1978 році Ірина Русанова та Іван Петришин були удостоєні Державної премії Кабінету Міністрів СРСР за проєктування нових корпусів Львівської політехніки.

У 1982–1993 рр. кафедру очолював доцент Богдан Посацький, а поруч із викладацькою та науковою роботою активно розвивалися ініціативи на перетині архітектури, духовності та міжнародного обміну. У 1991 р. доцент кафедри Юрій Криворучко заснував Міжнародну школу церковної архітектури. Із 1993 р. він очолив кафедру, а згодом був обраний до Української академії архітектури.

Новий імпульс у 2012–2024 рр. принесло керівництво професорки Галини Петришин. У цей період кафедра не тільки зміцнила свою наукову позицію, але й активно розвивала прикладну складову. Визначною подією стало проведення у 2013 р. міжнародної конференції «Креативний урбанізм», присвяченої 100-річчю містобудівної освіти у Львівській політехніці. Конференція об’єднала провідних науковців з України та Польщі, стала платформою для міжуніверситетської співпраці та академічної мобільності.

У 2015 р. при кафедрі створено науково-дослідну лабораторію НДЛ-117, яка спеціалізується на проєктуванні та дослідженнях у сфері архітектури та містобудування. Спершу лабораторією керувала Галина Петришин, а з 2020 року керівництво перейняв доцент Степан Тупісь.

Із 2024 р. кафедру очолює доктор архітектури Юлія Ідак. Сьогодні кафедра містобудування продовжує бути відкритою до інновацій, міжнародної співпраці та актуальних дослідницьких тем – від стійких систем управління міськими ресурсами до проєктів реорганізації середовища постіндустріальних територій. Співпраця з територіальними громадами, участь студентів у проєктних конкурсах та наукових конференціях, залучення провідних архітекторів і містобудівників до лекційних занять, а також навчальні та пізнавальні поїздки формують динамічне академічне середовище, що готує фахівців нового покоління.

Оновлено 1 тиждень 5 днів тому