Життя студентів у сучасних реаліях: поєднання навчання і роботи за фахом

Дмитро Мазепа, студент кафедри журналістики та засобів масової комунікації
Заставка до матеріалу

Бажання студентів знайти роботу, яку можна поєднувати з навчанням, цілком закономірне. Для більшості молодих людей працевлаштування є можливістю поліпшити своє матеріальне становище, стати фінансово незалежними та самостійними. Але перемикатися між різними сферами життя вкрай складно, оскільки поєднання навчання з роботою — справа непроста, однак можлива, особливо коли працюєш за фахом. Про те, як йому вдається поєднувати навчання і роботу, нам розповів студент 4-го курсу денної форми навчання Інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка» Олександр Бох.

Студент працює помічником адвоката, і це аж ніяк не заважає йому здобувати освіту, а навпаки — інколи допомагає. Ще навчаючись у школі, приблизно в сьомому класі, Олександр вирішив, що обере професію юриста — мріяв стати адвокатом. Уже тоді він був переконаний, що професія юриста дає змогу надати допомогу людині, яка її потребує. Хлопець вважає, що спілкування з різними людьми та бажання вирішити їхні життєві проблеми — це покликання юриста.

— Головне у професії юриста — любити людей. Якщо ви з цим не згодні, то вам нічого робити в цій сфері, вам не стати успішним, — запевнив Олександр.

Поєднання роботи та навчання — серйозне навантаження, відповідальність і постійний брак часу. Коли Олександр влаштувався на роботу, йому було дуже важко, оскільки все для нього було новим — колектив, специфіка справ і робота з документами. Але згодом він звик. Цьому сприяло онлайн-навчання у Львівській політехніці, адже була можливість перебувати на робочому місці й одночасно відвідувати пари онлайн. Це неабияк спрощувало робочий графік і графік навчання.

Звичайно, що все поєднувати і всюди встигати дуже складно, але набутий досвід вартий того. Безліч теоретичних знань, здобутих у Львівській політехніці, йому довелося повторити й переосмислити заново. Працюючи помічником адвоката, студент завжди має багато роботи, однак завдяки цьому в нього з’явилася можливість підвищити свій професійний рівень і набратися безцінного досвіду, що є найбільшим із плюсів поєднання навчання та роботи. Олександр переконаний:

— Навчаючись і працюючи одночасно, ви відразу ж апробуєте теоретичні знання на практиці, завдяки чому формується повне розуміння всього процесу.

На його думку, це спрощує як навчання, так і роботу, бо під час засвоєння теоретичного матеріалу наочно бачиш, як процес відбувається на практиці, і навпаки — під час роботи в голові є свіжі теоретичні знання.

Олександр вважає, що завдяки цьому, після того як завершиш навчання і подаватимеш резюме, графа «досвід роботи» порожньою не буде. А на це сьогодні зважають роботодавці. Крім того, у процесі роботи ви навчитеся налагоджувати взаємини з керівництвом і колективом, знайдете однодумців, друзів, що дуже важливо й веде до нових знайомств, можливостей і перспектив. Ще одним плюсом поєднання роботи з навчанням є дохід, що забезпечує автономію від батьків, додаткові гроші й навіть можливість самостійно оплачувати навчання чи житло.

Олександр повчав працювати під час пандемії COVID-19. Для нього, як і для всіх українців, ці події внесли зміни у звичний спосіб життя. Щодо навчання, то під час пандемії йому було легше поєднувати його з роботою, оскільки навчання у Львівській політехніці відбувалося в режимі онлайн. З початком повномасштабного вторгнення росії на територію України студентові стало дещо важче поєднувати навчання і роботу, оскільки через часті повітряні тривоги неможливо дотримуватися звичного режиму й часто доводилося працювати у позаробочий час. Однак, незважаючи навіть на такі труднощі, Олександр продовжував навчання у Політехніці та працював. Крім того, у період воєнного стану з’явилися нові категорії спорів, яких раніше ніхто не розглядав, зокрема спори внутрішньо переміщених осіб, відшкодування шкоди, завданої майну внаслідок ракетних ударів, що надало змогу студентові опанувати нові навички та знання. Тож Олександр упевнений, що потрібно знаходити час і докладати зусиль, щоб поєднувати навчання з роботою.

— На мою думку, навчання і роботу поєднувати варто, особливо якщо це робота за фахом. Суміщення роботи та навчання дисциплінує молодих людей, вчить правильно планувати завдання й оптимізувати час на їх виконання, а також допомагає навчитися швидко та правильно розставляти пріоритети, — вважає Олександр.

Звичайно, будь-яка праця гідна поваги, однак, працюючи за фахом, можна не тільки отримати гроші. Головним чином це продовження навчання, тільки більш комплексно й поглиблено. По суті, все навчання зводиться до того, щоб здобути теоретичні знання, які згодом потрібно застосовувати на практиці.

Олександр Бох Олександр Бох