Викладачі катедри української мови взяли участь у презентації проєкту «Велич особистостей в українській етнографії»

Катедра української мови Львівської політехніки
Фото з презентації

Викладачі катедри української мови Національного університету «Львівська політехніка» доценти Зоряна Куньч, Оксана Микитюк, Софія Булик-Верхола і старший викладач Володимир Дяків узяли участь у презентації проєкту «Велич особистостей в українській етнографії», який відбувся 30 квітня в залах Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України. Акція приурочена до Дня народження видатної української вченої, мовознавиці, громадської діячки, дослідниці мовної політики, публіцистки, блогерки Ірини Дмитрівни Фаріон (1964–2024).

Проєкт створено на основі її праць. Він перегукується з усією науковою та просвітницькою діяльністю Ірини Дмитрівни Фаріон, яка присвятила своє життя боротьбі за утвердження українського слова як основи національного буття. Автори ідеї та втілення: провідна зберігачка фондів Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України Галина Мазурок та кандидат філологічних наук, старший викладач катедри української мови Львівської політехніки Володимир Дяків.

Розпочали захід з хвилини мовчання, згадавши видатних українських діячів, які віддали своє життя за Україну, українську мову, культуру, ідентичність… Серед них особливе місце посідає Ірина Дмитрівна Фаріон.

Про сам проєкт та Ірину Дмитрівну Фаріон виступили:

  • провідна зберігачка фондів Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України, авторка ідеї та лекторка Галина Мазурок;
  • донька Ірини Фаріон Софія Особа;
  • керівник Музею етнографії та художнього промислу, кандидат мистецтвознавства Андрій Клімашевський;
  • директорка Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка», доцентка катедри української мови, кандидат філологічних наук Зоряна Куньч;
  • доцентка катедри української мови Національного університету «Львівська політехніка», кандидат філологічних наук Оксана Микитюк;
  • член президії НТШ, завідувачка відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України, доктор філологічних наук, професор УКУ Оксана Кузьменко.

Ділилися спогадами про Ірину Дмитрівну Фаріон, про її надзвичайно динамічне життя, невичерпно активну діяльність у різних сферах: викладання і лекційні заняття в університетах (зокрема, у ЛНУ імені Івана Франка та Львівській політехніці), фундаментальна науково-дослідницька діяльність у гуманітарній галузі, творча співпраця Великої Українки з Інститутом народознавства НАН України (зокрема, з відомим ученим, колишнім старшим науковим співробітником відділу історичної етнології, доктором філологічних наук Михайлом Лукичем Худашом), громадсько-політична діяльність тощо.

Безперечно, розвиток української етнографії нерозривно пов’язаний із видатними особистостями, які присвятили життя збереженню та осмисленню народної культури. Саме завдяки їхнім зусиллям маємо змогу глибше пізнавати своє коріння, віднаходити зв’язки між минулим і сучасністю, черпати натхнення з народної мудрости.

Особливе місце серед цих постатей займає Ірина Дмитрівна Фаріон – учена, науковець, мовознавець, культурна діячка, чий внесок у справу збереження й утвердження української ідентичности важко переоцінити. Її діяльність є яскравим прикладом відданості національним цінностям, боротьби за чистоту рідної мови та збереження культурної самобутности. Саме з нагоди її Дня народження приурочено виставку, віддаючи шану тим, хто своєю працею формує національну свідомість і укріплює етнокультурну спадщину.

Ця виставка, як видно вже із самої назви, спроєктована переважно на основі праць і досліджень саме Її, видатної, величної Українки, Ірини Дмитрівни Фаріон. Ця виставка є даниною поваги та вдячности тим, хто своїм життям і працею довів невмирущість української традиційної культури. У представлених матеріалах віддзеркалено багатовимірність її – від польових досліджень і записів народних традицій до глибоких теоретичних узагальнень і культурних ініціатив. Вони показують, як науковці, письменники, митці й громадські діячі з різних поколінь формували цілісне уявлення про етнографію як живий, динамічний простір, що продовжує розвиватися і сьогодні.

Цей проєкт є не лише ретроспективою, а й поштовхом до подальшого вивчення української традиційної культури. Він нагадує, що в умовах сучасних глобалізаційних процесів та воєнних жахіть особливо важливо зберігати власну ідентичність, берегти пам’ять про видатних дослідників і передавати їхні знання наступним поколінням. Адже культура – це не лише минуле, а й майбутнє, яке твориться тут і зараз.

Сподіваємося, що виставка «Велич особистостей в українській етнографії», приурочена до Дня народження Ірини Дмитрівни Фаріон, не лише відкрила нові імена й дослідження, а й надихнула на глибше пізнання нашої культурної спадщини. Нехай ці знання стануть джерелом духовного збагачення, а пам’ять про великих діячів у нашій історії – дороговказом у збереженні й розвитку українських традицій.

Окрасою акції став чудовий та надихаючий виступ хорової школи «Дударик» імені М. Кацала.

Цей проєкт у формі лекції-екскурсії буде тривати на постійній основі, щочетверга, починаючи з 8 травня (15:00). Вхід за ціною музейного квитка.

Фото з презентації Фото з презентації Фото з презентації Фото з презентації Фото з презентації Фото з презентації Фото з презентації Фото з презентації Фото з презентації Фото з презентації Фото з презентації Фото з презентації