У Львівській політехніці адаптували вебсайт університету для студентів з особливими освітніми потребами

Леся Крук, Центр комунікацій Львівської політехніки
Скріншот із сайту Львівської політехніки

Веб-доступність – це інклюзивна практика усунення бар’єрів, які заважають взаємодії або доступу до веб-сайтів у всесвітній інтернет-мережі людям із фізичними вадами, ситуаційними чи соціально-економічними обмеженнями щодо пропускної спроможності каналів зв’язку та їхньої швидкості. Правильне використання принципів веб-доступності під час розроблення веб-сайтів та їхнього контенту дає змогу забезпечити рівні можливості доступу до онлайнових інформаційних ресурсів для всіх користувачів. Відтак, восени у Львівській політехніці з’явилася нова версія офіційного веб-сайту, який адаптували для студентів із особливими потребами.

«Оскільки цієї осені Львівська політехніка отримала нову версію офіційного веб-сайту, сили Центру інформаційного забезпечення сконцентровано на забезпечення веб-доступності саме нової версії. Під час адаптації елементів сайту для користувачів із особливими освітніми потребами більшу увагу приділено забезпеченню достатнього рівня контрастності, розробленню чіткої та зрозумілої структури елементів, насиченню контенту необхідними метаданими. Робота дала свої результати, адже перевірка сторінок сайту відповідними сервісами (зокрема онлайн-інструментом Центру для людей з інвалідністю Університет штату Юта зі США, який вважають одним із найбільш авторитетних, показує відсутність помилок доступності. Політехніка вперше серйозно взялася за таку роботу в контексті своїх офіційних інформаційних ресурсів, уже два роки найкращі практики веб-доступності є частиною навчального курсу», – зазначив начальник відділу підтримки та розвитку веб-сервісів ЦІЗ, відповідальний за розроблення сайту, доцент Олександр Березко.

Що мотивує створювати доступний веб-контент? Існують принаймні три основні причини, які спонукають до його створення:

• поліпшення життя людей із особливими потребами, зокрема освітніми;
  • вихід на ширшу аудиторію;
  • уникнення судових позовів, небажаних репутаційних ризиків у мас-медіа.

«Настанови щодо доступності веб-вмісту (англ. The Web Content Accessibility Guidelines, WCAG) є частиною серії керівних принципів щодо веб-доступності, опублікованих Ініціативою з веб-доступності (англ. Web Accessibility Initiative, WAI), Консорціуму всесвітньої павутини (англ. World Wide Web Consortium, W3C) – головної міжнародної організації зі стандартизації в інтернеті. Ці настанови є набором рекомендацій щодо того, як зробити веб-сайти та їхній контент більш доступними, передовсім для людей із особливими потребами, а також для всіх програмних агентів. WCAG 2.0 опубліковано в грудні 2008 року, який став стандартом ISO в жовтні 2012 року. WCAG 2.1 став рекомендацією W3C у червні 2018 року», – додав Олександр Березко.