15 січня 2025 року в Києві відбувся захід Science City Ecosystem. Connecting Business and Science, що мав на меті презентувати проєкт Science.City – одну з ініціатив у межах Стратегії цифрового розвитку інновацій України WINWIN 2030. Подія зібрала понад 100 учасників, зокрема представників державного сектору, наукової спільноти, інноваційно активного бізнесу та міжнародних організацій. Основну увагу було надано трансформаційному потенціалу наукових парків у сприянні економічному і технологічному розвитку України.
Мета ініціативи Science.City – об’єднати зусилля науки, бізнесу та держави для створення мережі сучасних наукових парків, які стануть платформою для розвитку інновацій, стартапів і залучення інвестицій.
«Інновації – основа економічного зростання та конкурентоспроможності країни. Але без якісної освіти їхній розвиток неможливий. Саме тому трансформація системи освіти – один із наших пріоритетів, а створення ефективних наукових парків є важливою частиною цього процесу», – зазначив Михайло Федоров, віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації.
Наукові парки, створені на базі закладів вищої освіти й науково-дослідних установ, мають величезний потенціал як каталізатори інновацій і трансформації наукових ідей у реальні виробничі результати. Проте їхній потенціал значною мірою нереалізований через низку бар’єрів: фіскальний тиск, складний і тривалий процес закупівель, регуляторні обмеження та недостатнє залучення приватного капіталу.
«Науковий парк – це не просто інструмент для розвитку інновацій в закладах вищої освіти і наукових установах, а фундамент для майбутнього, у якому українська наука є конкурентоспроможною на світовій арені», – зазначив Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України.
Міжнародні партнери акцентували на важливості проєкту для економічного відновлення України. Вони наголосили, що Science.City має потенціал для зміцнення позицій України як регіонального лідера в галузі інновацій, залучаючи інвестиції та створюючи робочі місця у високотехнологічних галузях.
Одним з активних учасників заходу був Назар Подольчак, доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри адміністративного та фінансового менеджменту Інституту адміністрування, державного управління та професійного розвитку Львівської політехніки, керівник Tech StartUp School та Наукового парку SID City Університету.
«Наукові парки – це не просто території, а потужні інноваційні екосистеми, де наука, освіта та бізнес об’єднуються для створення майбутнього. Вони є рушійною силою економічного зростання, адже саме тут народжуються нові технології та бізнес-моделі. Саме в науковому парку Львівської політехніки ми успішно впровадили модель трансферу технологій не тільки з університету в бізнес, а з бізнесу до університету з метою трансформації освіти, яка готуватиме фахівців, здатних не лише генерувати ідеї, а й впроваджувати їх у життя та створення нових наукових груп і шкіл. Лише за умови тісної співпраці університетів, наукових установ та бізнесу ми зможемо побудувати інноваційну економіку, здатну конкурувати на світовому рівні», – поділився досвідом Назар Подольчак.
На заході представник Львівської політехніки презентував інноваційну екосистему Університету, акцентувавши на кількох ключових аспектах ефективного розвитку інноваційної екосистеми:
- ролі наукових парків у регіональному розвитку та їхній можливості стати рушійною силою економічного розвитку регіонів;
- розвитку сучасної інфраструктури для підтримки стартапів і впровадження інновацій через створення інноваційних лабораторій, R&D-центрів;
- комерціалізації наукових розробок, розвитку спільних проєктів та державно-приватного партнерства.
«Говорячи про інноваційну екосистему, потрібно розуміти, що це не лише інфраструктура, а й більшою мірою синергія науки, бізнесу та суспільства, які спільно реалізують дослідження, заходи, що сприяють трансформації сфер, і рухають економіку вперед на базі наукових парків університетів», – підсумував Назар Подольчак.
Докладніше – на сайті Міністерства освіти і науки України.