У Центрі підвищення кваліфікації фахівців (ЦПКФ; у минулому — деканат післядипломної освіти) Інституту адміністрування, державного управління та професійного розвитку в межах програм підвищення кваліфікації навчалося понад 50 тисяч осіб. Нині ІАДУ пропонує широкий спектр напрямів підготовки та програм навчання. Завдяки різноманіттю програм курсів, за якими надає послуги ЦПКФ, можуть удосконалити набуті раніше компетенції в межах професійної діяльності архітектори, бухгалтери та фінансисти, геодезисти, землевпорядники, гіди-адміністратори, дизайнери інтер’єрів, керівники та спеціалісти енергетичної галузі, менеджери й маркетологи, метрологи та багато інших фахівців.
— У нашому Центрі, — розповідає керівниця ЦПКФ Ольга Левицька-Ревуцька, — розроблені програми для різних категорій слухачів — починаючи від курсів для енергетиків і закінчуючи курсами, за тематикою яких до нас звертаються ті, хто потребує підвищення кваліфікації. Досить їм подати запит на проходження курсу, озвучити напрям, за яким вони хочуть підвищувати свою кваліфікацію, і вказати вимоги, як ми опрацьовуємо й погоджуємо із замовником програму, складаємо кошторис і починаємо працювати. Слухачів може бути різна кількість. Організуємо також індивідуальне навчання, якщо людина готова повністю оплатити курс.
— Фахівці яких галузей найчастіше користуються послугами Центру підвищення кваліфікації?
— Багато років працюємо зі спеціалістами енергетичної галузі. Свою кваліфікацію в ЦПКФ підвищують представники всіх обленерго західного регіону і не тільки. Упродовж двох років активно співпрацюємо з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України у межах двох програм — «Архітектурне об’ємне проєктування» та «Розроблення містобудівної документації». В Україні на підставі підписаного з міністерством меморандуму лише три заклади вищої освіти можуть організовувати такі курси й пізніше проводити кваліфікаційний іспит. Ці програми в нас працюють дуже добре. Маємо багато позитивних відгуків як від слухачів, так і від міністерства. Також у Центрі відбуваються курси для інженерів-геодезистів та інженерів-землевпорядників. У цій галузі ми працюємо вже давно і теж зайняли певну нішу.
— Які програми можете запропонувати працівникам соціальної сфери?
— Для цієї категорії слухачів ми працюємо за трьома програмами, на які нині є попит: соціальна робота, соціальне забезпечення та психокорекція для людей, які мають схильність до насильницької поведінки. Остання розрахована на охочих підвищити свій рівень знань, щоб надалі безпосередньо працювати зі згаданою категорією осіб. Таких соціальних груп нині побільшало. Коли ми починали цей курс, то побоювалися, чи матиме він продовження. Перша група об’єднала дванадцять осіб. А з початку цього навчального року ми вже набрали три групи загальною кількістю понад 90 осіб і у травні плануємо розпочати навчання ще однієї групи. Програма здебільшого орієнтована на працівників соціальної сфери та на працівників територіальних громад, які прагнуть здобути більше знань, щоб ефективніше працювати з особами з неадекватною поведінкою. З одного боку, добре, що є охочі підвищувати свою кваліфікацію в цьому напрямі, а з другого — турбує те, що в суспільстві поширюється насильницька поведінка.
— Уже два роки Центр підвищення кваліфікації фахівців працює за державною програмою навчання за ваучерами. Що це за програма і які можливості вона надає?
— В Україні це не нова програма. Вона дає можливість різним категоріям людей навчатися повністю або частково за кошти держави й доступна як для фізичних осіб, так і для бізнесу. Нині ключовою проблемою ринку праці є структурне безробіття. Подолати цей виклик можна через навчання і перекваліфікацію. Для цього держава запустила навчальні програми за ваучерами для здобуття нових, більш затребуваних професій або для підвищення кваліфікації. Чимало українців уже скористалися цим шансом.
— Чи за всіма спеціальностями можна використовувати ваучер на безплатне навчання?
— За багатьма, але не за всіма. Міністерство економіки визначило перелік — він налічує 155 професій і спеціальностей у сферах ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, соціального обслуговування тощо (перелік).
— Якою сумою обмежується ваучер на навчання?
— На сьогодні він не може перевищувати 30 280 гривень. Якщо вартість навчання виходить за цю межу, то особа, яка отримала ваучер на навчання, або її роботодавець доплачує різницю з власних коштів.
— Хто може скористатися ваучером і як його отримати?
— До такої категорії громадян належать колишні військові та члени їхніх сімей, внутрішньо переміщені особи працездатного віку, люди після 45 років до настання пенсії за віком зі стажем роботи не менш ніж 15 років, неповносправні, а також ті, що зазнали поранення внаслідок військової агресії або пройшли полон. Вони мають право звернутися до Центру зайнятості безпосередньо або за спрощеною віднедавна процедурою подати заявку на вебсайті Державної служби зайнятості, обрати спеціальність, професію та місце навчання і пройти там курси підвищення кваліфікації. Держава повністю покриває навчання в межах трьох-чотирьох кейсів. Єдиний мінус державної програми в тому, що ваучер видається одноразово.
— Де можуть себе реалізувати особи після проходження навчання за ваучером?
— Багато з них можуть знайти роботу в соціальних службах і громадських організаціях. Архітектори, соціологи, працівники державних установ, а також підприємці, які підвищили свою кваліфікацію на курсах, матимуть більше шансів на успішну інтеграцію на ринку праці й у підприємництво.
— Кому можуть у наданні ваучера відмовити?
— Зареєстрованим безробітним, особам, які не працюють, але на дату звернення за ваучером для них є відповідна робота, а також особи, які впродовж останніх трьох років проходили передпідготовку за кошти Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття, і, звичайно, ті, що не мають професійної, фахової передвищої або вищої освіти.
— Які плани має ЦПКФ на перспективу?
— Задумів маємо багато. Розробляємо програми, орієнтовані на потреби суспільства та запити слухачів. Тримаємо руку на пульсі. Програми, які вже вичерпали себе, замінюємо новими, більш затребуваними, оновлюємо та модифікуємо ті програми, які зарекомендували себе і працюють, але оскільки наука й техніка розвиваються, то мусимо зважати на ці зміни. Та головне нині перемогти у війні. Хочемо, щоб іноземці приїжджали до нас набиратися досвіду — не тільки в ЗСУ, а й у громадян України, які не просто виживають у цей складний час, а планують майбутнє своєї держави, навчають дітей, будують, мріють, живуть.


