Старший викладач катедри УМ провела для школярів мовознавчо-виховний захід щодо ненормативної лексики

Катедра української мови Львівської політехніки
Фото із заходу

21 лютого 2025 року в приміщенні середньої загальноосвітньої школи № 97 міста Львова відбувся мовознавчо-виховний захід «Ненормативна лексика як один з аспектів вивчення української мови», який провела кандидат філологічних наук, старший викладач катедри української мови Національного університету «Львівська політехніка» Ірина Шмілик.

Захід було присвячено Міжнародному дню рідної мови. Слово, як писав Василь Сухомлинський, – це «найтонше доторкання до серця, воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розжареним залізом, і брудом». Отож на цьому заході викладачка разом з учнями 8-х класів розмірковувала над словом, яке може не лише потішити, зігріти, але й може також бути тим гострим ножем чи розжареним залізом. Учні мали можливість послухати цікавий виступ і водночас дати собі відповідь на такі питання:

  • Які переваги і недоліки вживання лайливих слів?
  • Чи можливо образити людину без матюків?
  • Що ми знаємо про українську лайку?
  • Чи вміємо ми лаятися українською?
  • Як позбутися нецензурної лексики?

Під час виступу лекторка процитувала відому письменницю Ліну Костенко, яка сказала так: «Мова солов’їна, а тьохкають чортзна-що». Тому завершила свою лекцію Ірина Шмілик риторичним запитанням: «Як ви думаєте: якщо українська мова солов’їна, то чи матюкаються солов’ї?».

Фото із заходу Фото із заходу Фото із заходу