«Safehouse» – стартап, що вбереже ваш дім: другокурсники ІКТА працюють над своїм винаходом

Марія Масюк, тижневик «Аудиторія»
Остап Куч, Дарій Величко, Орест Старчак і Данило Шишла

Другокурсники Інституту комп’ютерних технологій, автоматики та метрології Дарій Величко та Остап Куч знають, як зробити ваш будинок безпечнішим. Хлопці працюють з винаходом, який назвали «Safehouse». Він зможе захистити вас, якщо трапиться витік газу чи води.

З початку навчання хлопці замість курсових створюють винаходи. Студенти об’єдналися в команду. Всього їх четверо: Остап Куч, Дарій Величко, Орест Старчак і Данило Шишла. Вони не відразу почали працювати саме з цим винаходом. Пристрій орієнтований для труб, які в квартирах. Адже на підприємствах інші стандарти, вимоги та потреби.

«Це було поетапне рішення. Починали просто з інтернету речей, якихось давачів для дому. Ми системно підходили, опитували людей, робили гугл-форми. Також наживо опитували. Одним словом шукали, що зараз потрібно», – розповідає Дарій.

«Safehouse» – система, яка складається з моторизованої насадки на вхідний вентель, її треба вдягнути зверху, так вона перекриє кран. А також з давача газу чи води, який потрібно встановити в зоні ризику: на кухні чи біля котла. З водою все так само.

«Якщо брати до уваги ті рішення, які є на ринку, то треба міняти трубу, викликати майстра, розбирати все. Оскільки потрібно вбудовувати всередину. Наш пристрій ти просто купив і поставив. Це все займе декілька хвилин», – говорить Остап.

«Найбільш ефективні ті штуки, які вбудовують у труби. Вони працюють стовідсотково, але коштують набагато дорожче і встановлювати їх набагато складніше. Є китайські пристрої, які теж просто встановлювати, вони дешеві, але неякісні та малопотужні. Також «Safehouse» забезпечує інтеграцію в популярні системи розумного дому», – додає Дарій.

Винахід працює за таким принципом: якщо є витік газу чи прорвало воду, то реагує давач, який з певною періодичністю здійснює перевірку. Коли рівень води чи газу збільшується, то він це фіксує і передає далі на сам кран. Там є плата, яка приймає все і передає сигнал на мотор, який перекриває газ чи воду. Система під’єднується до домашнього вайфаю і через месенджер-боти надсилає вам сповіщення. Тільки є витік газу – ви одразу отримуєте сповіщення, що газ перекрито. З водою так само. Додатково на сайті, який створять хлопці, буде особистий кабінет.

«Є мотор, є кріплення, яке дуже легко встановити. Великих зусиль не потрібно. Не потрібно когось спеціально для цього викликати. Найбільшою технічною складністю для людини є зняти ручку на крані. І замість неї поставити нашу. Вона зручна й має спеціальний механізм, якщо електроніка відмовить, щоб можна було відкрити чи закрити руками», – пояснює Остап.

Нині собівартість давача та насадки приблизно 60 доларів. Зараз пристрій на етапі раннього розвитку. Студенти розповідають, що мають гарний прототип. Він невеликий, але винахідники працюють, щоб зробити його більш компактним.

Насадку потрібно під’єднати у розетку і вона працюватиме, а давач – на батарейках. Термін використання довготривалий.

Торік винахідники були на двох позауніверситетських конкурсах і посіли третє та друге місця.

Студенти говорять, що в конкурсах стартаперів є тенденція на інклюзивні винаходи. В одному з таких, в якому вони брали участь, виграли хлопці, які робили озвучення для будинку. Є пристрій, який слухає і якщо хтось, наприклад, стукає в двері, то він пише повідомлення тобі на телефон, що хтось прийшов. Це розробка для людей з вадами слуху.

Українські стартапи вражають. Вони деколи орієнтовані й на інтерактив.

«Ви чули про «Petcube»? Він один з найуспішніших українських стартапів. Це коробочка, яка дозволяє через смартфон, коли десь їдеш, бавитися з котом. Там навіть можна корм висипати! Це київський стартап. А з наших львівських, то в тій самій лабораторії «Betalab» робили штуку, яка називається «Senstone». Це диктофон, який виглядає, мов підвіска. І коли потрібно щось важливе запам’ятати, почути, то ти його вмикаєш. Це для заміток. Там є голосовий помічник. Згодом голос транслітерує у текст. Винахідники вже починають його продавати, але він доволі дорогий», – розповідає Дарій.

«Нам треба більше часу і, звісно, грошей, щоб з цим працювати і його розвивати. Але ми точно хочемо цим займатися. У нас є ментор Василь Рибак. Він працює винахідником у бюро «Betalab», що в приміщенні старого заводу. Якщо є робота із залізом, то все робимо там. Ми тестували пристрій і вдома, і в «Betalab». Працює», – зазначають хлопці.