Працівниці МІОКу взяли участь у Другій Всефранцузькій конференції представників українського шкільництва

Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою
Фото з конференції у Франції

На запрошення Люби Любчик, голови Світової координаційної виховно-освітньої ради Світового Конґресу Українців (СКВОР), 9–11 травня 2025 року працівниці Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Львівської політехніки Галина Бойко та Оксана Трумко взяли участь у Другій Всефранцузькій конференції представників українського шкільництва «Українська школа діаспори: можливості, виклики, ефективна освітня траєкторія», яка відбулася у місті Ніцца (Франція). Цей масштабний захід зібрав українських освітян з усієї Франції, а також науковців, дослідників і викладачів з України. Метою конференції було обговорення сучасних викликів, які стоять перед українськими суботніми та недільними школами за кордоном, а також пошук ефективних освітніх стратегій, які сприятимуть збереженню національної ідентичності серед українців.

Конференція у Ніцці стала ще одним підтвердженням того, що українська школа у діаспорі – це не лише освітній осередок, а й важливий центр збереження ідентичності, культури та духовності українського народу у світі.

На відкритті заходу з вітальним словом виступила Ірина Ключковська, директорка МІОКу. У своєму виступі пані Ключковська щиро подякувала українським освітянам, які працюють у Франції, за їхню самовіддану працю, зусилля та відданість справі, особливо у такий складний для України час. Вона підкреслила важливу місію української школи діаспори – формувати і зберігати національну свідомість, мову та культуру серед дітей, які через війну були змушені покинути рідну країну.

Участь у конференції взяли вчителі з усіх регіонів Франції. Якщо до початку повномасштабної війни в країні функціонувало 9 суботніх і недільних шкіл, то сьогодні їхня кількість зросла до 25, що свідчить про стрімке зростання потреби в україномовній освіті за кордоном. Під час події вчителі активно обмінювалися досвідом організації навчання у класах з дітьми різного віку та рівня володіння українською мовою, розповідали про застосовувані підручники, а також позашкільні заходи, які допомагають дітям зберігати зв’язок з українською культурою і виховують патріотизм.

Молодша наукова співробітниця МІОКу Галина Бойко виступила перед учасниками конференції з доповіддю «Перший крок до мови: сучасні підходи до вивчення абетки та базової лексики рівня А1 з УМІ в суботніх та недільних школах». Вона була побудована на основі навчального посібника «Мої друзі» – абетки, спеціально створеної для дітей віком 4–6 років, які лише починають знайомство з українською мовою. Галина Бойко поділилася практичними порадами, як ефективно працювати з наймолодшими учнями в умовах діаспори.

Оксана Трумко, кандидат філологічних наук, наукова співробітниця МІОКу, у своїй доповіді «Українська мова у світі: нові виміри вивчення та навчальні видання МІОКу» презентувала основні освітні ініціативи Інституту, зокрема навчальні посібники «Ключ до України: міста і люди», «Образки з Лесиного життя» та «Спіймай Сковороду». Вона розповіла про те, як ці матеріали можуть бути адаптовані для використання у суботніх і недільних школах, і поділилася прикладами їх практичного впровадження у навчальний процес.

На конференції також було проведено майстер-класи та презентації від педагогів, які продемонстрували сучасні методики викладання мови, використання цифрових ресурсів, нових підходів до розвитку мовної компетенції. Учасники мали можливість долучитися до події як офлайн, так і онлайн, що зробило захід максимально доступним для широкого кола зацікавлених.

Організаторами конференції стали Посольство України у Французькій Республіці, Світова координаційна виховно-освітня рада Світового Конґресу Українців (СКВОР) та асоціація AFUCA. МІОК щиро дякує організаторам за можливість презентувати свої проєкти, поділитися досвідом і долучитися до розбудови українознавчої освіти за кордоном. Особлива вдячність – пані Любові Любчик, очільниці СКВОР, за її стратегічне бачення та плідну співпрацю з Інститутом.

Фото з конференції у Франції Фото з конференції у Франції Фото з конференції у Франції Фото з конференції у Франції Фото з конференції у Франції