22 квітня Центр ветеранського розвитку (ЦВР) Львівської політехніки започаткував разом із начальником сектору організації діяльності служби військового капеланства Західного регіонального управління ДПСУ підполковником Костянтином Назаровим і молодшим лейтенантом капеланської служби ієреєм Володимиром Розквасом нову традицію — Молитовний сніданок. У ньому взяли участь ректорка Університету Наталія Шаховська, проректор з науково-педагогічної роботи та соціального розвитку Роман Корж, студенти-ветерани війни й студенти-волонтери Політехніки, ветерани-партнери ЦВР, а також представники 125-ї окремої бригади територіальної оборони.
Передусім — молитва
Військовий капелан Володимир Розквас нагадав запрошеним на сніданок, що Великдень — свято перемоги світла над темрявою й добра над злом і побажав її нам у війні проти безбожного агресора. Також він промовив молитву за наших захисників і захисниць, їхні родини та мир в Україні й освятив великодні паски.
Учасники сніданку вшанували хвилиною мовчання пам’ять героїв, які загинули, захищаючи Україну, а ректорка університету Наталія Шаховська запевнила присутніх ветеранів:
— Завдяки вам живемо. Відчуваю безмірну гордість стояти поряд із вами, дякувати вам за кожен день, який ви присвятили, щоб захистити всіх нас, щоб ми могли працювати в нормальних умовах. Дуже сподіваюся, що це світле свято перемоги над смертю допоможе нам здолати нашого ворога, завершити цю страшну війну й дати змогу Україні процвітати, бути вільною, незалежною, гордою країною, яка йде своїм шляхом, не мусить питатися дозволу на те, яким вектором розвиватися.
Очікування від Університету
Керівниця ЦВР Тетяна Шаповалова спонукала запрошених на сніданок до конструктивного обміну думками:
— Ваше слово є надзвичайно важливим для нас. Хочемо почути від вас пропозиції й побажання.
Відтак Молитовний сніданок трансформувався в «круглий стіл», за яким генерували креативні ідеї, покликані зміцнити обороноздатність України.
Спершу ветерани розповіли про свої очікування від Політехніки. Зокрема, представник 25-го навчального центру ВСП ЗСУ Андрій Барвінок висловив побажання щодо сприяння Університету в поглибленому вивченні англійської мови військовослужбовцями, які освоюють озброєння та військову техніку країн НАТО.
Голова правління ГО «Учасники процесу захисту Батьківщини» Олександр Поліщук запропонував навчати студентів Політехніки, які опановують керування дронами, ще й дистанційного розмінування. Адже Україна нині найбільш замінована країна у світі.
Засновник громадської організації Be Strong Євген Лукащук розповів про потребу закріплювати за ветеранами війни помічників-студентів, які сприяли б демобілізованим у реалізації їхніх можливостей, прав, гарантій, пільг, оформленні документів, поданні заяв тощо. Керівниця ЦВР доповнила, що студенти могли б бути волонтерами під час проведення спортивних змагань ветеранів.
У перспективі — військовий інститут
— З 1 вересня у Львівській політехніці запроваджується курс базової військової підготовки, — повідомив проректор з науково-педагогічної роботи та соціального розвитку Університету.
А ректорка Львівської політехніки запевнила у відповідь на почуте від ветеранів:
— Ми готові до використання всіх наших ресурсів, щоб допомагати військовим. Підкажіть нам, що потрібно зробити. Ми — цивільні. І насправді не дуже розуміємо справжні потреби військових. Тому такі обговорення, як сьогодні, дуже важливі. І ми з того дійсно можемо починати планувати.
Також очільниця Університету поділилася планами:
— Те, що нам треба спочатку робити, — базова військова підготовка хлопців. Далі — підключати дівчат. Якщо є напрацювання щодо відкриття освітньої програми з дистанційного розмінування — вже включаємося. Якщо є ще інші пропозиції — теж. Але моя ідея — щоб у нашому Університеті був окремий військовий інститут, який готував би різних фахівців за міждисциплінарними програмами: і з дистанційного розмінування, і з керування БПЛА, і з їх автоматичного наведення.
Керівниця ЦВР Тетяна Шаповалова підсумувала:
— Розмова була жвавою й корисною для Університету, тому що ми почули потреби ветеранів і знаємо, над чим нам треба працювати разом з ними. Вирішили, що наступним кроком буде формування освітньої ветеранської політики Університету, в якій будуть мати місце всі напрями, що можуть задовольнити потреби ветеранської спільноти як Львівської політехніки, так і Львівської області в цілому.