Львівська політехніка та ПрАТ «Компанія Ензим» спільно реалізують науково-інноваційний проєкт

R&D-центр Львівської політехніки
R&D Ензим

Національний університет «Львівська політехніка» та ПрАТ «Компанія Ензим» спільно реалізують науково-інноваційний проєкт, який відкриває нові горизонти для розвитку науки й технологічних інновацій у сфері харчової промисловості та біотехнологій. Співпраця між цими двома установами, які мають тривалу історію, набула нового рівня з підписанням угоди про спільну реалізацію проєкту DTP-Lab – створення лабораторії DeepTech прототипування.

Цей проєкт колективу Науково-дослідної частини Львівської політехніки та Інституту хімії та хімічних технологій переміг у конкурсному відборі наукових, науково-технічних робіт і проєктів, які фінансуються за рахунок зовнішнього інструмента допомоги Європейського Союзу для виконання зобов’язань України у Рамковій програмі Європейського Союзу з наукових досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Відповідно до проєкту, окрім 3 мільйонів гривень фінансування від Міністерства освіти і науки України, компанія Ензим надала для його реалізації додатково 2 млн. грн. Проєкт передбачає створення науково-інноваційного простору для прототипування і тестування технологій, що стане потужним поштовхом для впровадження інноваційних рішень у сфері харчової промисловості та біотехнологій.

Наразі освітню й дослідницьку інфраструктуру Львівської політехніки у сфері харчових технологій та біотехнологій формують лабораторії кафедри технології органічних продуктів, кафедри технології біологічно активних сполук, фармації та біотехнології, кафедри органічної хімії, а також біолабораторія при Бізнес-інноваційному центрі Тех Стартап Скул та аналітичні лабораторії Центру колективного користування науковим обладнанням Університету. Створення та спільний розвиток окремої лабораторії DeepTech прототипування дасть змогу об’єднати ресурси та компетенції Львівської політехніки і компанії Ензим – лабораторія DTP-Lab стане платформою для підтримки складних технологічних розробок, їхнього масштабування і тестування, що є критичним етапом на шляху до комерціалізації інновацій. Власне, нову лабораторію доцільно розглядати як доповнення до вже наявної науково-інноваційної екосистеми Університету із безпосереднім залученням бізнес-партнера, що, як очікується, дасть можливість ефективніше підтримувати нові розробки на шляху їхнього практичного впровадження та зростання.

Участь компанії Ензим у проєкті створення лабораторії DeepTech прототипування стала важливим кроком до більш широкої співпраці. Угода передбачає не лише спільні наукові розробки, але й активну взаємодію в освітній сфері. Зокрема, студенти Львівської політехніки отримають додаткові можливості проходити практики на виробничих майданчиках і лабораторіях компанії, що дасть змогу отримати практичні навички та знання, необхідні для роботи в сучасних умовах. Викладачі Університету також зможуть стажуватися в компанії, що сприятиме оновленню їхніх знань та інтеграції сучасних технологій у навчальний процес.

Перші кроки до активізації співпраці було зроблено за активної підтримки Асоціації випускників Львівської політехніки. Саме «теплі» контакти в бізнес-середовищі, які забезпечує Асоціація, стали важливим чинником у налагодженні діалогу між Університетом і компанією. На одній із зустрічей за участю керівника R&D-відділу ПрАТ «Компанія Ензим» Олени Красовської та керівника R&D-центру Львівської політехніки Романа Небесного було продемонстровано досягнення Університету в розвитку лабораторного фонду та дослідницької інфраструктури. В останні роки Львівська політехніка активно оновлювала свою матеріально-технічну базу, що значно посилило її позиції як наукового центру, здатного виконувати наукоємні розробки. Безпосереднім результатом перемовин стало підписання відповідної угоди про співпрацю між Національним університетом «Львівська політехніка» та ПрАТ «Компанія Ензим».

Поки триває процес облаштування нової лабораторії, колективи Університету і компанії активно знайомляться один з одним, налагоджують персональні контакти. Так, працівники Ензиму відвідали лабораторії Львівської політехніки, де відбулися жваві дискусії щодо практичних аспектів співпраці. Зі свого боку, науковці й викладачі R&D-центру та Інституту хімії та хімічних технологій Львівської політехніки (Богдан Дзіняк, Юрій Мельник, Роман Субтельний, Володимир Івасів, Оксана Нагурська, Святослав Половкович, Андрій Кархут, Юрій Курташ, Любов Паляниця та Наталія Березовська) безпосередньо оглянули виробничі майданчики, виробничі лабораторії та R&D-лабораторії компанії, де ознайомилися з новітніми технологіями та викликами, які стоять перед компанією. Ці взаємні візити стали важливим етапом у формуванні спільних цілей і завдань.

Важливо відзначити, що компанія Ензим активно розширює свою діяльність за рамки класичного виробництва дріжджів. Enzym Group – біотехнологічна компанія з розроблення та виробництва продуктів на основі дріжджової клітини у Східній Європі. Ключові напрями діяльності компанії включають виробництво дріжджів і добавок для хлібопечення, винних і пивних дріжджів, дріжджів для крафтового алкоголю, кормових добавок для тваринництва, інгредієнтів на основі дріжджів для харчової промисловості. Спільне створення та впровадження нових наукових розробок стають рушійною силою плідної співпраці між Університетом і компанією. Крім того, Ензим може стати важливим стейкхолдером у формуванні профільних освітніх програм Львівської політехніки, що дасть змогу адаптувати навчальний процес до потреб сучасного ринку праці.

Ця співпраця є закономірним продовженням спільного шляху. Випускники Університету неодноразово доводили свою професійну майстерність, працюючи в компанії Ензим. Ця традиція продовжується й сьогодні, що підкреслює важливість взаємодії між академічною спільнотою та бізнесом.

Загалом, співпраця між Національним університетом «Львівська політехніка» та ПрАТ «Компанія Ензим» відкриває нові можливості для розвитку технологічних інновацій, підготовки кваліфікованих фахівців та інтеграції науки і виробництва. Цей тандем двох лідерів у своїх галузях є прикладом успішної взаємодії, яка сприятиме розвитку не лише окремих установ, але й економіки регіону в цілому.

DTP-Lab – перша в Університеті індустріально орієнтована лабораторія, яку облаштовують у рамках новоствореного Deep Tech Центру Львівської політехніки – міждисциплінарної платформи, що об’єднує класичні R&D-Lab, Fab-Lab та індустріальне прототипування для створення science-based рішень. Це відкриває новий формат співпраці Університету з бізнесом – від ідеї до продукту.

«Лабораторія DTP-Lab – це не лише про обладнання. Це інфраструктурна точка входу в глибокі науково-технологічні виклики, які стоять перед бізнесом. Ми створюємо не просто майданчик, а екосистему, де індустрія, дослідники та студенти співпрацюють у форматі прикладного Deep Tech. Це стратегічна інвестиція у науку, що працює на майбутнє», – каже Роман Небесний, керівник R&D-центру Львівської політехніки.

Після завершення етапу обладнання та підготовки інфраструктури лабораторія працюватиме як середовище для запуску нових освітніх програм, спільних науково-інноваційних розробок, а також трансферу технологій, які розробляють в Університеті. Обидві сторони прагнуть, аби DTP-Lab перетворилась на драйвер індустріальних інновацій в регіоні та платформу для комерціалізації досліджень.

Далі – більше.

Фото з підписання угоди Фото з підписання угоди Фото з підписання угоди Нова лабораторія в Університеті R&D Ензим