Лекція від бійців АЗОВу у Львівській політехніці: інформаційна безпека як зброя сучасної війни

Вікторія Бугайова, Центр комунікацій Львівської політехніки
Заставка до матеріалу

11 вересня у стінах Львівської політехніки бійці бригади АЗОВ провели лекцію на тему «Інформація та інформаційна безпека», зосереджену на питаннях сучасної війни та її інформаційного аспекту. Сьогодні війна — це не лише бойові зіткнення та повернення територій. Важливою складовою є й інформаційно-психологічні операції та боротьба з ворожими наративами, що загрожують національній безпеці.

Лектори з бригади АЗОВ пояснили, чому інформаційна безпека відіграє ключову роль у збереженні життя як бійців, так і цивільних. Вони докладно розповіли, що таке масова та публічна інформація, як їх розрізняти з правової точки зору і які види інформації мають обмежений доступ. Однією з важливих тем була кібергігієна, тобто правила захисту своїх цифрових даних і особистої інформації в умовах сучасної кіберзагрози. Студентів ознайомили з основними правилами інформаційного імунітету, зокрема з тим, як безпечно поводитися з інформацією у військових структурах, медіа та навіть у звичайних месенджерах. Слухачі з особливою увагою поставилися до питань шифрування повідомлень та безпеки в сервісах для побачень, що може здаватися незначним, але насправді має велике значення в умовах воєнного стану.

Також студентам нагадали про важливість безпеки у повсякденному житті, навівши реальні приклади з власного досвіду. Один з бійців поділився особистою історією:

У мене була ситуація, коли людині подзвонили при мені, відрекомендувалися співробітником СБУ та запросили на зустріч. Коли ми перевірили контакт через GetContact, побачили, що це дійсно співробітник СБУ, але його особисті дані разом з адресою проживання були доступні іншим користувачам. Це показує, що навіть не всі фахівці розуміють важливість інформаційної безпеки. Тому цивільним теж необхідно вчитися захищати свої дані.

Лекція проходила в невимушеній атмосфері, що давало студентам змогу активно брати участь в обговоренні, ставити запитання й обговорювати реальні загрози та методи запобігання їм. Бійці старалися максимально просто й доступно пояснювати складні речі, супроводжуючи лекцію жартами, щоб інформація легше сприймалася та запам'ятовувалася.

Цей захід став чудовою нагодою для студентів дізнатися більше про ключові аспекти інформаційної безпеки та зрозуміти, наскільки важливо дотримуватися правил безпеки не лише у військовій сфері, а й у повсякденному житті. Для студентів цей досвід був не тільки освітнім, а й соціально важливим, оскільки інформаційна безпека є складовою національної безпеки, особливо в умовах сучасної війни.

Не забувайте підтримувати наших воїнів через перевірені канали донатів. До прикладу, зараз колегія та профком студентів і аспірантів Національного університету «Львівська політехніка» зібрали всіх небайдужих випускників, студентів та друзів Політехніки і запускають другий командний збір для наших випускників, які служать у війську.

Серед потреб хлопців багато техніки й обладнання (весь список).

Загальна мета — зібрати 2 мільйони гривень.

Для всіх, хто хоче долучитися до збору й відкрити баночку, залишаємо гугл-форму та сподіваємося на вашу допомогу.