31 березня 2025 року у Львівській політехніці в рамках Днів італійської мови та культури відбувся воркшоп Emergency Design 2025 на тему «Модернізація промислових міст України: поствуглецевий підхід». Захід зібрав адміністрацію Національного університету «Львівська політехніка», викладачів Інституту архітектури та дизайну, а також студентів кафедри містобудування, які долучилися до важливих творчих процесів, що стосуються майбутнього українських міст.
Воркшоп розпочався з вітальних слів керівниці Центру міжнародної освіти, професорки, д.т.н. Наталії Гоц, а також професора кафедри дизайну та основ архітектури, д.арх. Андрія Павліва, завідувачки кафедри містобудування, д.арх. Юлії Ідак, доцентки кафедри візуального дизайну та мистецтва, к.мист. Роксоляни Квсаниці та доцентки кафедри містобудування, к.арх. Ярини Онуфрів. Особливу атмосферу створили учасники, які долучилися онлайн: директорка Арт Ліцею Брера при Міланській політехніці Емілія Аметрано (Emilia Ametrano), професор архітектури ліцею PhD Самуель Джозеф Драго (Samuel Joseph Drago) та кураторка проєкту Vitaworld/Vitaukr дизайнерка Наталія Сясіна (Natalia Siassina, м. Мілан).
Варто зазначити, що доцентка Роксоляна Квасниця та професор Андрій Павлів вже упродовж кількох років активно співпрацюють з колегами з Арт Ліцею Брера у сфері дизайну. Сьогодні ж розглядають можливість розширення співпраці й актуалізації роботи у напрямі містобудування, що відкриє нові можливості для взаємного обміну знаннями та досвідом.
На заході студенти презентували результати своєї роботи, виконані в рамках проєкту, що передбачає інноваційний підхід до модернізації промислових міст України. Учасники запропонували своє бачення перетворень через інтеграцію сучасних принципів сталого розвитку й екологічних інновацій у контексті викликів, спровокованих війною та зміною парадигми розвитку міського середовища.
Особливо надихає активна участь студентів у різноманітних ініціативах, які мотивують до подальшої роботи й розвитку. Студенти Ірина Осташевська, Лілія Ворощук і Даніел Фанта презентували роботу, виконану в рамках конкурсу Resilient Cities Ukraine, організованого Rebuild Ukraine Hackathon Competition. Варто відзначити, що ця робота була визнана найкращою й отримала першу нагороду. Їхнє інноваційне рішення у сфері сталого розвитку міст стало яскравим прикладом того, як молодь може брати участь у розв’язанні складних містобудівних задач.
Не менш успішним був проєкт студентів Катерини Паньків, Валерії Солової, Анни Пастухової та Назара Кваса. Їхня робота «Соціальна будівля для ВПО та соціально незахищених верств населення ‘Разом безпечно’» був презентований у рамках Хакатону «100 ідей для міст» і також здобув першу нагороду, ставши важливим кроком у розвитку соціальної інфраструктури в Україні.
Вражаючими були презентації авторських колективів АР-210 та АР-209. Перший із них (Уляна Білик, Аліна Дзіпетрук, Ірина Гайдаш, Юлія Федуняк, Вікторія Семен, Дарія Вільгуцька, Ангеліна Альховицька) показав творчу експозицію, яка відображає їхні особисті рефлексії щодо сучасного розвитку міст, підкреслюючи важливість інтеграції екологічних та соціальних аспектів у міське середовище.
Студенти групи АР-209 (Каріна Чепіль, Ніколетта Рубіш, Софія Брус, Мирослава Патер, Олеся Пліш, Марія Шевченко, Станіслав Стоцький, Даніела Іщенко, Назар Євдоченко) експонували макет «Ідеальне місто?», пояснюючи свою концепцію такими словами: «Яким є місто, в якому ми хочемо жити? Як ми його уявляємо? І чи є ще щось окрім зовнішньої оболонки, яка нас оточує?».
Продемонстровані проєкти охоплюють широкий спектр підходів до урбаністичних проблем і не тільки сприяють модернізації міського середовища, але й надихають на створення сталих, соціально відповідальних та інноваційних міст.
Загалом воркшоп став потужним джерелом натхнення та платформою для генерації нових концепцій, які мають потенціал сформувати інноваційне майбутнє українського містобудування.










