Дні італійської мови та культури у Львівській політехніці

Дарина Хома, Центр комунікації Львівської політехніки
Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці

(День 1)

У березні, вже третій рік поспіль, у Львівській політехніці тривали Дні італійської мови та культури. Урочисте відкриття відбулося в холі другого поверху головного корпусу університету. Цю важливу подію відвідали численні студенти та викладачі.

Зустріч відкрив перший проректор Львівської політехніки професор Олег Матвійків. Він наголосив, що ці дні нададуть чудову можливість ближче ознайомитися з шедеврами, створеними в Італії, та закликав активно долучатися до заходів.

У холі на гостей чекала фотовиставка студентів Італійського інституту фотографії (Мілан), а поруч — експозиція проєктів студентів Львівської та Міланської політехнік.

 — Це дуже символічно, що ми маємо тут аж дві виставки: «Жінки в дизайні» й Emergency Design — Design Rebuild Life. Вони показують, як мистецтво може реагувати на кризу, перебудовуючи простір для нашого життя, —зазначила ректорка Львівської політехніки професорка Наталія Шаховська.

Представлені виставки робіт італійської й української молоді відбулися значною мірою завдяки ініціативі кураторки проєкту Vitaworld/Vitaukr Наталії Сясіної.

— Як президентці асоціації, яка називається «Насильство проти жінок», мені дуже приємно бути тут запрошеною. Якраз на цій виставці, на стендах у холі, можна побачити фотографії жінок, які працюють у сфері дизайну високого рівня. Для них дуже велика честь бути представленими й мати якийсь зв’язок з Україною, поділилася Наталія Сясіна.

Ідею виставки Emergency Design — Design Rebuild Life представив ініціатор контакту нашого університету з Міланською політехнікою, професор кафедри дизайну та основ архітектури Андрій Павлів:

— У 2023 році до нас звернулася Наталія Сясіна з пропозицією зробити спільний проєкт Emergency Design — дизайн для надзвичайних ситуацій. Львівські студенти відгукнулися, і ми обрали 17 найкращих проєктів. У 2024 році в Італії на Design Week Milan презентували ці роботи.

Дизайн архітектури і навколишнє середовище

Того ж дня у Львівській політехніці відбулось обговорення дизайну архітектури та навколишнього середовища, що об’єднало представників України та Італії.

Наталія Сясіна розпочала обговорення словами:

— Бути тут — для нас наснажлива можливість. Ми підтримуємо Україну, і це дуже нас мотивує.

Професорка Міланської політехніки Луїза Колліні представила проєкт Design Against War. Вона розповіла, як студенти з України та Італії працювали над створенням прототипів для відновлення зруйнованих будівель:

— Цей проєкт тривав понад рік. Студенти працювали з доступними матеріалами, як-от бамбук і перепрофільовані ящики з-під боєприпасів.

Пані Колліні також згадала про створення «діалогових ящиків», які стали своєрідним символом співпраці та взаєморозуміння між студентами з різних країн.

Марія Хамер, кураторка проєкту, звернула увагу на важливість залучення жінок-дизайнерів:

— Кожен студент працював безпосередньо з дизайнеркою, створюючи майже інтимний зв’язок. Я не втручалася, щоб не порушити цього процесу.

Мауріціо Каваллі, директор Італійського інституту фотографії в Мілані, акцентував на важливому значенні саме документації дизайну:

— Фотографія є необхідною частиною процесу, адже вона дає змогу показати всі етапи та досягнення в дизайні. Без фотографії цей процес не був би таким публічним і відомим.

Завершив обговорення Стефан Алтікі, представник Фундації із захисту прав людини.

— Мистецтво є потужним інструментом для передавання ідей про захист прав людини. Воно дає змогу швидко донести важливі повідомлення, і це особливо важливо для України, — підсумував він.

Презентація проєкту книги «Обручені»

Розпочав ознайомлення присутніх із книгою «Обручені» архітектор і художник  Лука Далл’Оліо:

— Цей проєкт дуже цікавий. На сторінках книги малюнки будуть розповідати історію цього відомого роману. Роман має дуже багато ідей, думок, які перегукуються із сучасністю. Він може допомогти нам зрозуміти чимало ідей і моральних питань. Серед багатьох посилів цього роману в ньому йдеться про любов, наснагу й бажання досягти своєї мети та втілити всі наміри.

Також висловився щодо книги мистецтвознавець Джорджо Грассо:

— Цей проєкт — відображення роману Алессандро Мандзоні, який називається українською мовою «Заручені». Це класика італійської літератури, яку вивчають діти у школах. Це будуть ілюстрації, інтерпретації цього роману, які потім мають бути показані в Італії в тих місцях, де відбувалися певні події цього роману. Цей проєкт має на меті об’єднати італійців і українців в інтерпретації цього твору та показати саме сучасне бачення в кольорах подій.

Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці

(День 2)

Італійська журналістка та фоторепортерка Франческа Манчіні прочитала невеличку лекцію та провела демонстрацію власної фотовиставки для журналістів Львівської політехніки. Вона поділилася своєю історією — розповіла про те, як стала журналісткою, а також про свій понад 25-річний досвід роботи фоторепортеркою по всьому світу. Франческа вивчала латинську та грецьку мови, захоплювалася танцями й театром. Саме цей різноманітний досвід став основою її унікальної кар’єри.

— Кожен мій крок у світі журналістики був насичений пригодами. Я була готова пізнати світ, і цей світ став відкривати для мене абсолютно нові горизонти. Подорожі відкрили мені багато нових можливостей. Я відвідала Китай, Африку, Азію, і кожен цей досвід став важливим для моєї роботи, — поділилася вона.

Фоторепортерка порадила студентам уже починати розвивати власну кар’єру:

— Студентський вік — це час, коли можна і треба експериментувати. Ловіть момент, визначайте своє місце в житті, не бійтеся робити помилки.

Одним із найвизначальніших етапів у кар’єрі Франчески стала робота під час війни на Балканах — досвід, що згодом змінив вектор її поглядів:

— Після Косова я зрозуміла, що журналістика має бути глибшою, ніж просто репортажі. Я хотіла заглибитися в суть, досліджувати конфлікти від початку і до кінця.

Під час свого виступу італійська журналістка неодноразово зверталася до терміна «мова фотографії». Цей аспект у фоторепортажах є ключовим і ось що означає:

— Мова фотографії — це не тільки техніка. Це спосіб передати те, що важливо. Ви не просто робите знімки, ви розповідаєте історії. І це має бути зрозуміло тим, хто дивиться на ваші фото.

Франческа поділилася зі студентами, що вирішила присвятити свій час також Україні — і робить це з 2015 року. Це закономірний крок, адже її життєва місія — документувати реальність.

Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці

 (День 3)

З нагоди Днів італійської мови та культури керівник Центру італійсько-української співпраці «Леонардо да Вінчі» та викладач кафедри прикладної лінгвістики Орест Василько, керівниця Центру міжнародної освіти Наталія Гоц і фахівчиня ЦМО Олександра Степанюк провели зустріч зі студентами, розповівши про програму Erasmus+, завдяки якій студенти можуть навчатися в Італії. На сьогодні наш університет уклав близько ста міжуніверситетських угод за програмою Erasmus+ KA1 з італійськими університетами. Вся інформація щодо угод, подання заявок, документів, проходження конкурсу та навчання в іноземних країнах доступна на сайті Львівської політехніки в розділі «Поточні конкурси програми Erasmus+ KA1».

Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці

 (День 4)

31 березня в залі Захарієвича відбулася заключна онлайн-зустріч студентів з італійськими колегами. На величезному столі були розміщені макети студентських робіт, які вони презентували присутнім наприкінці.

Серед гостей були Емілія Аметрано та Самуель Драго, а також партнери нашого університету та представники української академічної спільноти. Усі вони долучилися до воркшопу Emergency Design — Design Rebuild Life, який був присвячений проєктам українських та італійських студентів, спрямованим на реновацію міст через дизайн і архітектуру.

— Ми дуже щасливі бути тут і брати участь у цьому проєкті, — такими теплими словами відкрила зустріч пані Емілія Аметрано.

А Самуель Драго акцентував на унікальності цієї співпраці, підкресливши важливість вирішення критичних питань через проєктування:

— Ми маємо можливість створити рішення, які справді допоможуть містам, які потребують швидкої адаптації до нових умов.

Професор Андрій Павлів, який також вів зустріч, поділився історією створення цього важливого проєкту:

— Цей проєкт ми розпочали разом з Наталією Сясіною та іншими колегами з кафедри дизайну три роки тому. Від самого початку перед нами стояло завдання створити спільні студентські проєкти, які б допомогли в реновації міст України через дизайн та архітектуру.

Андрій Павлів розповів, що спершу проєкт називався Emergency Design My Land, і разом з колегами вони ставили за мету розробити проєкти, які враховують обмежені ресурси та забезпечують швидку адаптацію до нових умов, з акцентом на важливості традиційних матеріалів і збереженні національної ідентичності для швидкої реалізації. Професор також поділився, як проєкти розвивали на двох кафедрах: кафедрі дизайну та основ архітектури і кафедрі архітектурного проєктування та інженерії.

— Цього року до нас долучилася кафедра містобудування. Разом ми працюємо над картографічними та містобудівельними документами для індустріальних міст, які найбільше потребують реновації після війни, — додав він.

Проєкти студентів уже були успішно представлені на дизайнерському форумі у Мілані 2024 року. Андрій Павлів наголосив, що спільна робота з італійськими партнерами відкриває великі можливості для розвитку:

— Це унікальна можливість для наших студентів набути досвіду міжнародного рівня, а також для всіх нас — працювати над реальними проблемами, які стоять перед країною після війни.

Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці Фото з Днів італійської культури у Львівській політехніці