12 травня асистент кафедри міжнародної інформації Інституту прикладної математики та фундаментальних наук Львівської політехніки Марія Павлюх дала інтерв’ю каналу «Надія» та тему «Мова – важлива складова національної ідентичності». Говорили про українську мову, суржик та сучасний український правопис.
Головні тези виступу
- Російськомовні українці – це штучне поняття, тому навчитися говорити українською може кожний, хто забажає.
- Найкращий спосіб вивчити мову – це живе спілкування в україномовному середовищі; також дуже важливе читання української літератури, передусім класиків, але є багато чудових сучасних авторів, які передають чисту українську мову.
- Ламана українська мова та боротьба із суржиком російськомовних громадян сьогодні не викликає сміх чи насмішки, а підтримку і захоплення.
- Спілкування виключно українською мовою стає громадянською патріотичною позицією.
- Справжня історична назва країни-агресора Московія чи Татарія, а не Росія, оскільки етнонім Росія – це Русь, а Русь – це Україна; окупанти вкрали у нас назву та історію.
- У ХІХ столітті у світі, особливо у мовній науковій традиції, були зроблені великі відкриття, зокрема український вчений Олександр Потебня – про чіткий зв’язок між думкою і мовою; також його сучасники, німецькі філософи, зокрема Гумбольт, стверджували, що народ і мова перебувають у тісних зв’язках, і для держави мова – надважлива складова національної ідентичності.
- Мова – це не тільки властивість люди розумної, не тільки засіб спілкування; мова формує картину світу, наше світовідчуття і світосприйняття, тому є різниця, якою мовою думати і говорити.
- Сучасний український правопис трохи для нас незвичний, але використання фемінітивів, твердих закінчень, кличної форми – це властивість нашої мови; у радянській час, користуючись тим, що українська мова має синонімічні ряди, московські імперіалісти вибирали ті слова, які були ближчими до московських форм, щоб створити міф про єдність московського і українського народів.
- Українська мова давніша за московську на кілька століть, оскільки московська розмовна традиція утворилася через церквонослов’янські форми тоді, коли розмовна староукраїнська мова уже давно вживалася у всіх сферах життя.
- Українська література, попри усі проблеми із книгодрукуванням, розвивається дуже добре за єропейськими літературними тенденціями. Маємо багато сучасних авторів, які пишуть якісну літературу із правильними формами української мови.