«Афганське доміно»: актуальна аналітика від завідувача кафедри міжнародної інформації професора Василя Гулая

Кафедра міжнародної інформації Львівської політехніки
Заставка до матеріалу

«Драматичні події, які спостерігаємо через прямі трансляції із Афганістану та особливо столиці Кабула останніми днями чи навіть годинами, у широкому контексті, є наслідком реалізації зовнішньополітичного курсу попереднього президента США Дональда Трампа, який у запалі передвиборчої боротьби пообіцяв виведення американських військ із цієї країни до 1 травня 2021 року, – каже доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри міжнародної інформації Національного університету «Львівська політехніка», голова громадської організації «Центр інформаційно-комунікативного менеджменту» Василь Гулай. – На жаль, його наступникові Джо Байдену не вистачило особистої політичної волі, щоб зупинити цю авантюру (поряд із іншими зовнішньополітичними «кульбітами» Трампа), а в американського військового та розвідувального істеблішменту забракло аргументів для переконання вищого політичного керівництва у негативних наслідках, по суті, банальної втечі від талібів на мотоциклах, як переконливої інформаційної картинки цих днів. Отже, американські інститути виявилися не такими ефективними, як розказують із своїх рекламних (за кошти тих же американських грантів) Фейсбук-сторінок численні вітчизняні «експерти» із американської демократії».

Політолог зазначає, що величезні інвестиції в «афганську демократію» стали не тільки безповоротними втратами коштів американських платників податків, але у значній частині були банально розкраденими, не без співучасті частини тих же американців в Афганістані чи у самих Штатах, які не могли не знати про розміри корупції при розподілів кошті, обладнання, техніки чи «малюванні» 300 тисячної афганської урядової армії. Чому нова президентська адміністрація не вдалася до широкомасштабного аудиту, зокрема, із продовженням для міркувань безпеки перебування в Афганістані нехай обмеженого американського військового контингенту, то сьогодні вже питання навіть не риторичне, а мало б розглядатися із позицій зради національних інтересів.

Докладніше – у матеріалі Афганістан: чому країну, яку американці утримували 20 років, таліби захопили за два тижні на сайті інформаційної агенції «Дивись.info».