50 років історії СКУ, «спресовані» у кількох стендах: у Львівській політехніці розгорнуто тематичну фотовиставку

Борис Козловський, прес-служба Львівської політехніки
фотовиставка, присвячена 50-річчю СКУ

У вестибюлі головного корпусу Національного університету «Львівська політехніка» (перед актовою залою) розгорнуто тематичну фотовиставку, присвячену 50-річчю Світового Конгресу Українців. Нагадаємо, що ця «організаційна надбудова» об’єднує громади української діаспори у 53 країнах світу. Вислів «організаційна надбудова» зазначений у документах СКУ. Автору цієї публікації більше подобалось би інше означення – «організаційна парасолька». Так колись називали Народний Рух України, коли він ще не був партією, а «парасолькою» для багатьох громадських організацій.

Зазвичай з олівцем в руках (у цьому випадку – з кульковою ручкою) гортають якийсь підручник. Так я робив, читаючи матеріали виставки. Колектив Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою, який очолює людина вулканічної енергії і працездатності Ірина Михайлівна Ключковська, провів величезну архівно-пошукову роботу. Опрацьовано 7 тисяч документів. Виставку буде розширено 27 серпня у перший день «Днів Української діаспори у Львові».

Отже, перший Світовий конгрес Вільних Українців (така була початкова назва) відбувся 12–19 листопада 1967 року в Нью-Йорку. На Медісон Сквер Гарден пройшла масова маніфестація вільних українців. 1974 року відбулася акція СКВУ в «обороні українських діячів культури, ув’язнених радянською владою». 1978 року на третьому конгресі СКВУ виступили відомі українські дисиденти – бойовий генерал Петро Григоренко (позбавлений радянського громадянства) та Надія Світлична. 1983 рік – у Торонто (Канада) відбулася тематична конференція «Російська колонізація: минуле, сучасне, майбутнє». 1988 року СКВУ створило Міжнародну комісію з розслідування причин Голодомору в Україні. Десятий ювілейний конгрес СКУ відбувся у Львові у серпні 2013 року. Тоді при владі вже був Віктор Янукович. Зазначимо, що в різних регіонах України (не лише у Львові, а й на Великій Україні) відбувалися річні загальні збори СКУ з розглядом актуальних питань сьогодення.

Вважаю за доцільне назвати всіх очільників СКВУ і СКУ: отець Василь Кушнір (1967 – 1969), Йосиф Лисогор (1969 – 1971), отець Василь Кушнір (1973 – 1978), Микола Плав’юк (!978 – 1981), Іван Базарко (1981 – 1983), Петро Саварин (1983 – 1988), Юрій Шимко (1988 – 1993), Дмитро Ціпивник (1993 – 1988), Аскольд Лозинський (1988 – 2008), Евген Чолій (2008 – до сьогодні).

Світовий Конгрес Українців усіляко сприяв тому, щоб незалежність України відразу ж після проведення референдуму 1 грудня 1991 року визнали десятки країн світу.

Нині, у час військової агресії Російської Федерації проти України, світова українська спільнота активно добивається через парламенти і уряди своїх країн посилення санкцій проти країни-агресора. Величезну матеріальну допомогу отримують Збройні сили України від волонтерських організацій різних країн, де є українські громади.

фотовиставка, присвячена 50-річчю СКУ фотовиставка, присвячена 50-річчю СКУ фотовиставка, присвячена 50-річчю СКУ фотовиставка, присвячена 50-річчю СКУ фотовиставка, присвячена 50-річчю СКУ фотовиставка, присвячена 50-річчю СКУ фотовиставка, присвячена 50-річчю СКУ