40 років міжнародному проєкту Intershock, у якому брали участь працівники кафедри СКС

Кафедра спеціалізованих комп’ютерних систем Львівської політехніки
Прилад БУД-ВАР

26 квітня 2025 року виповнилося 40 років міжнародному проєкту Intershock, до якого були залучені працівники кафедри спеціалізованих комп’ютерних систем Інституту комп’ютерних технологій, автоматики та метрології – професор Роман Дунець та провідний інженер Сергій Каліберда.

Супутник «Прогноз-10» з набором наукової апаратури за проєктом «Інтершок» був запущений з космодрому Байконур ракетою-носієм «Молнія-М» 26 квітня 1985 року. Останні дані з апарата отримано 11 листопада 1985 року. Супутник був спеціально розроблений для дослідження впливу сонячного вітру на магнітосферу Землі. Країни, що брали участь в експерименті, – Німеччина, Польща, Чехословаччина, СРСР. В експерименті було отримано унікальні наукові дані, що істотно розширили уявлення про ударну хвилю та магнітопаузу, що виникають під час взаємодії сонячного вітру з магнітосферою Землі. Також проходило вивчення радіаційної обстановки в широкому діапазоні відстаней від Землі та дослідження аврорального радіовипромінювання.

Параметри орбіти КА «Прогноз-10»:

  • найменша відстань від Землі 421 км;
  • найбільша відстань від Землі 200 520 км;
  • нахил орбіти 65°.

Для запису та передавання наукової інформації в експерименті «Інтершок» було створено комплекси ОРІОН та БРОД. БРОД – блок реєстрації і обробки даних – був першою у світовій практиці спеціалізованою бортовою обчислювальною машиною для наукових досліджень. Його розробили чеські фахівці, він безперервно опитував вимірювальні прилади й записував дані у власну стекову пам’ять. Якщо фонові дані не змінювалися, їх періодично заносили в стекову пам’ять з очищенням стека. У разі виявленні ознак перетину ударної хвилі запускався режим швидкісного запису даних в пам’ять разом із передісторією події, що зберігалася в стеку.

Львівські фахівці розробили й виготовили прилад БУД-ВАР – цифровий обчислювач-аналізатор низькочастотних флуктуацій електричного й магнітного полів і потоку іонів плазми. Цей прилад, який вважали одним з основних приладів зазначеного КА, був першим цифровим науковим приладом з обробкою інформації на борту. В колективі розробників приладу провідну роль відігравав Роман Дунець, якому довелось супроводжувати виготовлення, брати участь у випробуваннях, встановленні приладу на борт і бути присутнім 26 квітня 1985 року під час запуску КА на космодромі «Байконур».

Прилад БУД-ВАР (зверху) та його контрольно-випробувальна апаратура (знизу). Пам’ятний поштовий конверт, випущений на відзнаку успішного завершення проєкту «Інтершок» з автографами учасників розробки.

1. Прилад БУД-ВАР (зверху) та його контрольно-випробувальна апаратура (знизу).

2. Пам’ятний поштовий конверт, випущений на відзнаку успішного завершення проєкту «Інтершок» з автографами учасників розробки.