Літо – пора активного відпочинку на природі: біля води, в лісі, в горах. Та такий відпочинок може закінчитися погано, якщо нехтувати небезпеками, які можуть чатувати на нас. Однією з них є змії, якими переповнені карпатські ліси, поля та водойми, тому в Науково-технічній бібліотеці Львівської політехніки Тарас Гринчишин, голова Львівського відділення та віцепрезидент Українського герпетологічного товариства, провів лекцію «Галицькі гади: хто вони?», де розповів про цих плазунів.
За словами Тараса Гринчишина, на Львівщині змії активні від квітня до грудня, коли температура повітря сприяє цьому. Саме тоді вони небезпечні. На жаль, люди мало знають про змій, особливості їхніх поведінкових реакцій та найпростішу класифікацію, яка допомагає визначити рівень небезпеки окремої особини.
«Люди розрізняють дві категорії цих плазунів – вужі та змії. Це груба помилка, тому що «змія» – це загальне поняття і всі гадюки, полози, мідянки, удави й багато інших належать до категорії змій. Та в цьому є філологічна причина, адже те, що ми називаємо «гадюка», – по-польськи żmija, а змія – по-польськи wąż, а те, що в нас вуж, – це по польськи zaskroniec. І саме польські аналоги прижилися в народі», – наголошує науковець.
Закономірно, що більшу частину лекції пан Тарас присвятив розповіді про види змій, які водяться в нас, опису їхніх зовнішніх особливостей та поведінкових реакцій. Таким чином слухачі дізналися більше про вужів, водяних вужів, полозів, мідянок, веретільниць, гадюк і навіть побачили їх на власні очі. На щастя, більшість із них неотруйні і шкоди не несуть, тому колекціонер детальніше розповів про гадюку – отруйну змію, яка водиться в лісах західних областей України.
«За статистикою, 60% укусів – це укуси в ноги, 35% – в руки (частіше в праву). За даними медиків та ДСНС, у Львівській області з укусами змій госпіталізовують 30–50 людей на рік. Найчастіше змії активні всередині червня та всередині серпня. Це може бути пов’язано з тим, що в липні дуже спекотно і змії тоді ховаються в прохолодних нірках. Поширеним міфом є те, що вони холоднокровні, але насправді температура їхнього тіла залежить від температури навколишнього середовища, і гріються вони будь-чим», – розповідає герпетолог.
За словами науковця, змії, які водяться в наших широтах, – полохливі істоти, які бояться нас більше, ніж ми їх, а укус є тільки однією з трьох захисних реакцій, які вони можуть використовувати. Тому науковець дав кілька порад, як не стати жертвою укусу змій:
- якщо хочете сходити в ліс або просто на природу, одягайте довгі штани з цупкої тканини, які не прилягають до шкіри;
- взуття також має бути надійне, обов’язково зі шкарпетками, які прикривають щиколотки;
- людям, які часто бувають на природі, багато працюють на городі, варто зробити трикомпонентне щеплення від правця, дифтерії та кашлюку. У разі укусу його зроблять у лікарні, але варто щепитися превентивно;
- змії глухі, але відчувають вібрації, і коли змія чує кроки, то в неї спрацьовують інстинкти самозбереження, яких є три основні типи: кусати, завмерти, тікати. Тому якщо бачимо змію, то краще не тупотіти, а тихо піти від неї;
- якщо все ж лізти в хащі, то варто мати палицю, якою можна перевірити, чи нема там змій. Це також злякає змію та дасть їй можливість утекти, бо якщо застати її зненацька, то змії не залишається іншого вибору, ніж ужалити.
Якщо ж змія все-таки вкусила, то варто пам’ятати декілька правил, які мінімізують негативні наслідки отрути:
- не припікати рану, бо отрута гадюки діє глибше, можна ткнути гарячою голкою – і під дією температури отрута розпадеться, адже це білок;
- не варто розрізати рану, адже отрута не настільки небезпечна, тому рани від розрізання будуть гірші від укусу;
- категорично заборонено накладати джгут, бо отрута циркулюватиме в одному місці й повністю роз’їсть тканини, які вразила. Це може спровокувати некроз тканин і навіть необхідність ампутування;
- не варто активно рухати кінцівкою; це розганяє кров, а, відповідно, й отруту по всьому тілу. Найбільш небезпечні укуси в ділянці шиї, грудей, голови, адже там близько судини шиї та головного мозку, а їхні ураження дуже небезпечні;
- у разі укусу потрібно звільнити місце враження від усіх речей і предметів, що облягають і стискають;
- у будь-якому разі постраждалому потрібно звернутися до лікаря по медичну допомогу.
При зустрічі зі змією потрібно адекватно оцінити рівень небезпеки й діяти відповідно до ситуації, адже не всі плазуни небезпечні. Тому не відмовляйте собі у відпочинку на природі через страх перед зміями, які також вас бояться, а насолоджуйтеся літом сповна, бо воно промайне швидко.