Випускниця Львівської політехніки Ольга Суха: «Екоархітектура як частинка екомислення»

Дмитро Мазепа, студент групи ЖРЗВ-21
Ольга Суха

Восьмий рік поспіль у Львівській політехніці з ініціативи відділу маркетингу нашого університету проходить Ековікенд. Цей захід має вагомий вплив, адже пропагує здоровий спосіб життя і дбайливе ставлення до екології.

У межах Ековікенду відбулась онлайн-зустріч студентів університету з випускницею Львівської політехніки Ольгою Сухою — архітекторкою, співзасновницею Creative Residence MC6 у смт Славське. Основною темою зустрічі було використання екологічних матеріалів у будівництві.

Під час прямого етеру Ольга Суха розповіла, що зацікавилась екоархітектурою у студентські роки. Ще під час навчання на кафедрі містобудування, коли писала дипломну роботу, в неї з’явилися перші думки про те, як зробити промислові райони більш людиноцентричними та комфортнішими для проживання. На її думку, екоархітектуру слід розглядати в ширшому сенсі, а саме як екомислення.

Ольга Суха у прямому етері розповіла про свої дослідження у сфері екоархітектури, де першими її теренами для роботи були заміські простори. Для неї завжди був важливий локальний аспект, зазвичай гори, де є можливість спостерігати за людьми, за ландшафтом, що у майбтньому сформувало її екологічне мислення. Архітекторка зрозуміла, що можна працювати, нічого не руйнуючи, а навпаки — зберігаючи. Для цього вона багато досліджувала та спостерігала за традиційним житлом, яке є зразком екологічної архітектури, і тут головним є збереження духу епохи.

Ольга Суха зазначила, що взірцем екоархітектури є старі будинки в селах, у горах, оскільки вони мають первісний вигляд. Для кожного регіону характерні екоматеріали, які в ньому переважають. Так, на Херсонщині актуальним буде очерет, а в Карпатах — брус. Також архітекторка розповіла про джерела енергії, які використовують для побудови екобудинків, зокрема про піч і теплі підлоги та стіни.

Під час онлайн-зустрічі фахівчиня з екоархітектури поділилася підсумками своїх досліджень за кордоном, де вона побувала з робочими поїздками в Німеччині та Голландії. Там вона мала можливість ознайомитися з екоматеріалами та екотехнологіями, а також поспостерігати за двома зовсім протилежними екоспільнотами.

У Німеччині екопоселення будували переважно із солом’яних тюків, що потребує не так фінансових затрат, як часу, оскільки виготовлення такого екологічного будматеріалу є клопіткою роботою. Архітекторка зазначила, що екопоселення в Німеччині є консервативними та закритими, такими собі «музеями екобудинків».

Натомість екобудівництво в Голландії на щабель вище. Голландці сертифікують свої екобудівлі, у них високоякісна архітектура з альтернативними технологіями опалення, постачанням усіх ресурсів до будинку. Саме після дослідницьких поїздок до Голландії розпочалося створення креативної резиденції Creative Residence MC6 у смт. Славське.

Засновниця креативної резиденції розповіла про традиції, які там панують. Зокрема, в Creative Residence MC 6 останні три роки проводять осінню та весняну толоку. Метою осінньої толоки, під час якої ховаються літні простори, відбувається збір урожаю, є підготовка резиденції до зими. Під час весняної толоки садять городину і планують урожайний календар. На думку Ольги Сухої, толоки насамперед дають можливість познайомитися, об’єднати людей для спільного проживання та спілкування.

Для архітекторки як засновниці Creative Residence MC6 дуже важливо, щоб простір креативної резиденції був наповнений культурою, мистецтвом, сенсами дослідження. Для цього тут проводять різноманітні заходи, як-от «Майстерня ремесел», де досліджують різьбярство, писанкарство, глину, пісенкарство. Також є подія «Карпатська весна», що об’єднує національні та етнічні меншини, які комунікують між собою.

Наприкінці прямого етеру Ольга Суха побажала майбутнім архітекторам створювати архітектурні спільноти, бути сміливими, не боятися досліджувати й експериментувати, збиратися з однодумцями за спільним столом для дискусій.