На кафедрі програмного забезпечення Львівської політехніки склалась добра традиція: її випускники повертаються, щоб ділитися знаннями з молодшим поколінням. Це не просто лекції, а місток між навчальними дисциплінами, які викладають на кафедрі, та реальними викликами у галузі. Часто такі зустрічі мотивують студентів, задають орієнтири для професійного розвитку, а подекуди навіть надихають викладачів на оновлення робочих програм навчальних дисциплін.
24 квітня 2025 року за підтримки гаранта освітньо-професійної програми «Інженерія програмного забезпечення» першого рівня вищої освіти, доцентки кафедри програмного забезпечення Євгенії Левус цю традицію продовжив Святослав Ліхтарчик – інженер компанії EPAM, випускник кафедри, практикуючий спеціаліст, який спеціалізується на впровадженні Generative AI у продуктові рішення. Тема його виступу – «Генеративний ШІ на практиці: від великих мовних моделей до продуктів на базі агентів».
У форматі живого, динамічного спілкування Святослав розповів студентам першого та другого курсу про сучасні інструменти штучного інтелекту, які вже впливають на інженерію програмного забезпечення. На простих і зрозумілих прикладах зі свого досвіду він поділився інформацією про те:
- як працюють великі мовні моделі (LLM);
- що таке токени, промпти, RAG (генерація з пошуковим доповненням);
- як створюються агенти, здатні діяти самостійно;
- які можливості відкриває фреймворк LangChain та OpenAI SDK;
- чим є модельний контекстний протокол (MCP);
- і як усе це інтегрується в мультиагентні архітектури.
Лекція викликала інтерес не лише серед студентів, а й серед викладачів кафедри, які вже сьогодні стикаються з питаннями використання ШІ у навчальному процесі. Окрема частина була присвячена явищу «vibe coding» – підходу, в якому розробник лише формулює ідею, а код генерує ШІ. Та чи достатньо цього, щоб вважати себе інженером-розробником?
Тема лекції є надзвичайно актуальною з огляду на глобальні дискусії щодо використання штучного інтелекту в освіті та ІТ-індустрії. Зокрема, нещодавно CEO компанії Anthropic Даріо Амодей заявив, що вже за пів року ШІ писатиме 90% коду, а за рік – повністю автоматизує цей процес. Проте провідні експерти погоджуються: штучний інтелект змінює інструменти, але не замінює мислення. Роль розробника трансформується – він дедалі більше відповідатиме за задачі вищого рівня та проєктування, перевірку й інтеграцію рішень, створених за допомогою ШІ. Цінність інженерного і критичного мислення не зможе бути заміненою штучним інтелектом і відрізнятиме справжнього інженера програмного забезпечення.
Саме такі зустрічі, як лекція Святослава Ліхтарчика, допомагають студентам побачити, куди рухається галузь і яку роль у цьому можуть відіграти вони. Святослав охоче відповідав на всі запитання й погодився долучитися до оновлення робочих програм, адаптуючи їх до нових викликів галузі.

