2025 року українська культурна спільнота відзначає 120-річчя від дня народження Уласа Самчука – видатного українського письменника, публіциста та громадського діяча, чия творча спадщина стала невід’ємною частиною національного літературного канону XX століття. Його життєвий і творчий шлях, позначений драматичними випробуваннями епохи, утілив долю цілого покоління української інтелігенції, що творила в умовах вимушеної еміграції, але не полишала духовного зв’язку з Батьківщиною.
Науково-педагогічні працівники катедри української мови взяли участь у Всеукраїнській науковій інтернет-конференції «Маєстат на краю часу: простір слова Уласа Самчука» (до 120-річчя від дня народження письменника), що відбулася на базі Національного університету «Острозька академія».
Модераторка заходу і пленарного засідання, доктор філологічних наук, професорка катедри української мови і літератури НаУОА Олександра Вісич зазначила: «Назва нашої конференції підкреслює непересічну роль Уласа Самчука в історії української культури у світлі драматичних подій в Україні і світі, які так болісно перегукуються нам зараз. У контексті сьогодення особливо важливо вшановувати пам’ять особистостей, які мають такий масштаб, адже їхня воля й пасіонарність ведуть і наше покоління до гідного життя й поступу».
Мета конференції – об’єднання зусиль дослідників творчости Уласа Самчука, переосмислення його літературної спадщини в контексті сучасних методологічних підходів й актуалізація внеску письменника в розвиток української літератури.
Із вітальними словами до учасників конференції звернулися директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, доктор філологічних наук, професор, дійсний академік Академії наук України, голова Наглядової ради НаУОА Микола Жулинський і ректор НаУОА, доктор психологічних наук, професор Едуард Балашов. Також до учасників конференції із відеопривітанням звернулася розпорядниця спадщини Уласа Самчука (Канада) Оксана Бризгун-Соколик.
Конференція відбувалася за такими напрямами:
- Улас Самчук на тлі епохи: творчі контакти, громадська діяльність, місця пам’яті
- Доба й постаті в рецепції Уласа Самчука-публіциста
- Genius loci: волинський текст Уласа Самчука
- Пріоритети й еволюція художніх практик Уласа Самчука в контексті його концепції «великої літератури»
- Улас Самчук у європейській літературній традиції: компаративні студії та рецептивна естетика
- Українська еміграційна література XX століття: діалог поколінь і культур
- Документалістика й мемуаристика в українській літературі: від міжвоєння до сучасности
- Тексти Уласа Самчука у світлі мовознавчих досліджень
- Подолання мовчання: методика вивчення доробку Уласа Самчука в закладах освіти
Зоряна Куньч, директорка інституту гуманітарних і соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка», презентувала своє дослідження «Детермінована лексика як важлива риса інтелектуалізації авторського стилю Уласа Самчука».
Лілія Харчук, доцентка катедри української мови, у співавторстві з Вікторією Сухенко, доценткою катедри української філології та історії Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця підготували доповідь на тему «Особливості лексико-семантичної репрезентації концепту «голодомор» в ідіостилі Уласа Самчука».






