14 січня 2025 року в режимі онлайн відбулася сесія стратегічного планування Світового Конґресу Українців і Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка».
Своє вітання учасникам події надіслав Президент Світового Конґресу Українців Павло Ґрод. У сесії взяли участь д-р Роман Жила, виконавчий директор СКУ; Євгенія Петрова, почесна голова Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО); Любов Любчик, голова Світової координаційної виховно-освітньої ради (СКВОР). Пропозиції від МІОКу презентували Ірина Ключковська, директорка; Андрій Яців та Оксана П’ятковська, заступники директора; Оксана Горда, старша наукова співробітниця Інституту.
Розпочинаючи стратегічну сесію, Євгенія Петрова надала слово Романові Жилі, який відзначив важливість проведення таких заходів, оскільки вони стають дороговказами для подальшої діяльності. Виконавчий директор СКУ наголосив, що партнерство з МІОКом пройшло випробування часом, а могутня команда Інституту забезпечує якісну та плідну співпрацю.
Ірина Ключковська подякувала кожному із партнерів за кваліфіковану допомогу в усіх починаннях Інституту, а також за підтримку та заряд позитиву. Очільниця МІОКу запевнила, що, «вибудовуючи стратегічні плани роботи на наступний рік, наше партнерство ми залишимо незмінним». Вона поінформувала про основні напрями науково-дослідницької діяльності Інституту, якими є: дослідження міграційних процесів; україністика (творення контенту, який може бути корисним для українознавчих шкіл) та українознавчі студії.
Андрій Яців розповів учасникам стратегічної сесії про комплексне дослідження «Українські суботні і недільні школи в Європі: відповіді на виклики війни», проведене україністами МІОКу, а Ірина Ключковська поділилася планами щодо його презентації, що забезпечило б можливість глибше актуалізувати тематику суботніх та недільних шкіл, які є золотим фондом українства.
Оксана Горда ознайомила колег з ідеєю проведення у жовтні 2025 року, у День української писемності та мови, заходу на тему «Українська мова: багатство контекстів вивчення» і запросила присутніх на сесії представників світового українства до партнерської участі у цій події.
Оксана П’ятковська розповіла про проведене дослідження явища вимушеної української воєнної міграції до Естонії й окреслила ідею масштабувати це дослідження на українців Латвії та Литви. У своєму коментарі Ірина Ключковська акцентувала на системному характері дослідження.
Андрій Яців розповів про ще одне із напрацювань Інституту – книгу «Розкажу тобі історію. Україна», яка була опублікована італійською мовою й отримала схвальні відгуки цільової авдиторії. Він висловив бачення авторів цього проєкту щодо доцільності випуску україномовного видання зазначеної книги, а також доповнення її цифровою компонентою. У цьому контексті Ірина Ключковська зацитувала бачення Павла Ґрода щодо нашої відповідальності забезпечити, щоб діти шкільного віку, переміщені через війну росії проти України, по всьому світу мали можливість вивчати українську мову, історію, культуру та політику.
Очільниця МІОКу коротко розповіла про ще один здобуток Інституту – заплановану найближчим часом публікацію посібника «Велич малих міст» – і висловила готовність ділитися з партнерами всім арсеналом наявних підручників задля успіху української справи.
Окремо зупинилися на побажанні щодо активного використання вже відомого інноваційного продукту Інституту – сайту «Український освітній Всесвіт». Окрім того, висловили готовність до подальшої співпраці та запропонували весь організаційний арсенал МІОКу як ресурс для проведення спільних заходів, одними з яких могли б стати Дні СКУ. Це дало б можливість об’ємно представити діяльність Світового Конґресу Українців, а також ділитися актуальним досвідом.
Євгенія Петрова відзначила всю важливість наукових напрацювань МІОКу та звернулася з проханням надіслати їй повний перелік планів на поточний рік та на перспективу.
На завершення учасники погодилися, що така стратегічна сесія – це правильний і корисний захід, який допоможе чітко окреслити завдання і шляхи для їхнього виконання, та домовилися про подальші контакти. Роман Жила ще раз привітав колектив МІОКу зі значними доробками і побажав у році, що настав, нових наукових здобутків.