28 травня 2019 року у стінах Львівської політехніки успішно відбувся семінар-презентація унікального видання «Атлас українців у США: демографічні та соціо-економічні характеристики» за участю його автора доктора Олега Воловини (США). Захід організував та провів Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою спільно з Інститутом геодезії Національного університету «Львівська політехніка».
Під час відкриття події д.е.н., професор Наталія Чухрай, проректор з наукової роботи Львівської політехніки, закцентувала увагу на важливості міждисциплінарного значення зібраних статистичних даних, які представлені в Атласі, подякувала доктору Воловині як представнику української діаспори за збереження зв’язків між українцями в Україні та за кордоном, а також висловила сподівання, що доктор Воловина й надалі залишатиметься частим учасником конференцій та інших заходів, які проводитиме МІОК.
Підкреслюючи актуальність презентованого видання, модератор семінару Оксана П’ятковська, заступник директора МІОКу, наголосила, що проблема статистичного обліку мігрантів та діаспори є однією з ключових для здійснення адекватного аналізу сучасних міграційних процесів, розробки рекомендацій та прийняття загальнодержавних рішень. Пропозиції щодо необхідності проведення обліку мігрантів та оцінки потенціалу української діаспори були передбачені в ухвалах усіх науково-практичних заходів МІОКу ще з 2008 року та були неодноразово озвучені Іриною Ключковською, директором Інституту, на парламентських, комітетських слуханнях та круглих столах з питань міграції чи закордонного українства, які відбувалися у Верховній Раді України.
Під час свого виступу доктор Воловина представив учасникам розгорнутий аналіз дослідження українців у США з урахуванням специфіки різних дефініцій та побудови баз даних; детально розкрив характеристики усіх чотирьох хвиль української міграції до США, представивши географічний розподіл поселень по штатах та метрополіях. Доктор Воловина також продемонстрував порівняльний аналіз соціально-економічних індикаторів українських мігрантів та населення Америки загалом, а також вплив останньої хвилі міграції з України на українську громаду в США.
Щодо картографування як ефективної візуалізації зібраних даних та друку Атласу, то цю роботу виконали колеги автора уже в Україні, серед яких д. геогр. н., професор Ростислав Сосса, завідувач кафедри картографії та геопросторового моделювання Інституту геодезії Національного університету «Львівська політехніка».
До обговорення питань, пов’язаних з сучасною українською міграцією до США, специфікою збору статистичних даних, можливості використання в Україні досвіду Америки щодо ведення перепису населення, а також питання картографування української діаспори чи української національної меншини в інших країнах, долучилися учасники семінару, серед яких були відомі академіки, дослідники, науковці Інституту української археографії НАН України, Наукового товариства імені Т. Шевченка, Української картографічної групи, а також викладачі та студенти з Львівської політехніки та Львівського національного університету імені Івана Франка.