У системі вищих освітніх закладів модернізація навчального процесу та залучення до нього новітніх інструментів відіграють особливу роль. Тема введення різноманітних технологій об’єднала представників компаній та наукового середовища на ХІ науково-практичній конференції «Інноваційні комп’ютерні технології у вищій школі», що відбувалася 20–22 листопада у Львівській політехніці.
Зокрема, представник компанії «Unicheсk» Андрій Сідляренко розповів про вдосконалення антиплагіатного сервісу та його впровадження у вищих освітніх закладах.
Програмне забезпечення «Unicheсk» – українська розробка.
– 2015 року було створено програмний продукт. Від 2016 року ми співпрацюємо з українськими університетами. Наш персонал заледве сягає близько ста людей, але від початку роботи в Україні ми поставили собі за мету покращувати якість освіти й покладаємо на це дуже багато людських і програмних ресурсів, – каже Сідляренко.
Антиплагіатне програмне забезпечення нині є дуже важливе, адже це інструмент допомоги у визначенні збігів між різними науковими працями й, відповідно, крадіжки чи часткового списування матеріалу.
За словами представника «Unicheсk», знайти текстові або візуальні збіги за ключовими фразами може навіть звичайний пошуковик Google, це не проблема. Однак антиплагіатний сервіс оптимізує цю роботу, візуально відображає текстові збіги. Андрій Сідляренко додає:
– Для експерта або наукового керівника постають дедалі складніші завдання: аналіз роботи та висновок. Сьогодні насправді питання не в тому, як знайти збіги, а як інтерпретувати їх щодо змісту роботи, актуальності посилань, необхідності такої кількості збігів, розміщення в певній частині опису дослідження й посилання на ці збіги.
Компанія «Unicheсk» намагається слідкувати за сучасними античітинговими тенденціями та тенденціями інформаційних технологій. Програмне забезпечення доволі давно користується такими античітинговими інструментами як виявлення відмінних символів. До того ж, у вересні компанія запустила ширший пошук шахрайських методів: прихованого тексту, візуальної невідповідності, накладання шару на текст, накладання картинки в pdf-форматі на невідповідний текст.
Окрім цього, компанія працює над аналізатором стилю цитування та визначення списку літератури. Програмне забезпечення має визначати стиль, якому відповідають більшість цитат і написання джерел, і «підказати» авторові, як краще опрацювати свій матеріал.
Інтерфейс кабінету користувача сервісу також оновили, його можна буде побачити вже в грудні 2019 року або в січні 2020 року. Користувач, навіть не зайшовши у звіт програми, отримуватиме невеличке повідомлення про те, що програмне забезпечення знайшло підозрілі об’єкти, що можуть впливати на результат перевірки наукової роботи.
– Такі позначки ми розробили як для онлайн-кабінету користувача, яким користуються більшість університетів, так і для таких систем як Moodle. Позначки спонукають людину відкрити звіт і переглянути його уважніше, – пояснює Андрій Сідляренко.
Також для сервісу розробили мінікарту. З лівого боку буде візуально зображено, де в документі знайдено збіги та цитати. Це спрощує пошук необхідної інформації й потреба перечитувати всю роботу знову зникає.
– Маючи зміст праці та мінікарту, можна легко розпочати аналіз тих частин, які є підозрілі. Якщо на цьому етапі науковий керівник отримує негативні результати, то можна спокійно відхиляти роботу й писати негативний відгук, – додає представник «Unicheсk».
Андрій Сідляренко зауважує, що часто в наукових колах виникає питання: скільки плагіату можна допустити в роботі, залежно від того, як її написано. Він каже, що плагіат неможливий узагалі. А вже кількість текстових збігів варіюється, якщо взяти до уваги контекст дослідження, галузі знань та низку інших параметрів.
Антиплагіатний сервіс за допомогою спеціальних модулів розпізнає цитати й не виділяє їх як збіги у своєму звіті. Цю розробку створено для зручності читання й аналізу. Однак люди почали використовувати пристосунок для забезпечення власного хорошого результату, виділяючи як цитати великі шматки тексту. Тому тепер «Unicheсk» матиме можливість зміни налаштувань чутливості та контролю модуля визначення цитат.
Сервіс групуватиме джерела збігів. Наприклад, одні й ті ж слова можуть бути в кількох чи навіть кільканадцятьох джерелах: на відкритих сайтах рефератів або ж на різних платформах, де було надруковано ту чи ту статтю. Ці повтори займали 20–30 перших позицій змістових збігів у звіті. Тепер же вони групуватимуться як одне джерело.
За словами Сідляренка, цьогоріч «Unicheсk» запустила ще й процес міжуніверситетської перевірки наукових робіт на плагіат.