21 жовтня 2024 року у змішаному форматі відбулась публічна лекція Наталії Карпчук, доктора політичних наук, професорки кафедри міжнародних комунікацій та політичного аналізу Волинського національного університету імені Лесі Українки (Луцьк), головної координаторки проєктів Жана Моне програми Erasmus+ «Стратегічні комунікації ЄС: протидія деструктивним впливам» (2022–2025) і «Протидія ЄС зовнішньому інформаційному маніпулюванню та втручанню» (2024–2027), на актуальну тему «Гуманітарна допомога та цивільний захист як напрям діяльності Європейського Союзу для сприяння міжнародному миру й безпеці».
Під час виступу спікерка акцентувала увагу на таких важливих категоріях як цивільний захист та гуманітарна допомога як напрям діяльності Європейського Союзу для сприяння міжнародному миру й безпеці. Під час лекції Наталія Карпчук окреслила особливості діяльності Комітету з цивільних аспектів врегулювання кризових ситуацій (CIVCOM), що є дорадчим органом у ЄС, який займається цивільними аспектами врегулювання кризових ситуацій. CIVCOM готує документи щодо планування нових місій, надає рекомендації комітету з питань політики та безпеки, займається розробкою стратегій цивільного управління кризами та цивільного потенціалу.
Особливу увагу лекторка зосередила на основних принципах гуманітарної допомоги в ЄС, а саме: гуманності, нейтралітету, незалежності, неупередженості та солідарності. Також Наталія Карпчук надала слухачам лекції інформацію щодо місії Генерального директорату цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейської Комісії (DG ECHO), яка полягає тому, щоб зберегти людські життя, попередити й полегшити людські страждання, захистити цілісність і гідність населення, яке постраждало від стихійних лих і техногенних криз. Наголосила лекторка й на значенні Європейського консенсусу щодо гуманітарної допомоги, а також присутності польового гуманітарного персоналу DG ECHO у світі.
Чимало уваги експертка приділила Механізму цивільного захисту ЄС, Центру координації реагування на надзвичайні ситуації, rescEU. Окремо детально зосередилась на допоміжних інструментах (супутникові карти, співпраця з Європейським агентством з безпеки на морі, Європейський резерв додаткових потужностей, Європейський пул цивільного захисту, Мережа знань з питань цивільного захисту ЄС, Система раннього попередження та інформування ЄС). Окрім цього, Наталія Карпчук навела цікаві приклади нещодавніх операцій з реагування щодо використанням ресурсів Європейського пулу цивільного захисту, гуманітарні операції ЄС за 2023 рік, застосування механізму цивільного захисту ЄС щодо України. Спікерка презентувала інфографіку за 2023 рік, яка свідчить про те, що Механізм цивільного захисту ЄС було активовано більше 700 разів.
Наталія Карпчук висвітлила нові виклики гуманітарній діяльності ЄС, як-от: затяжні конфлікти, масові порушення міжнародного гуманітарного права, звуження гуманітарного простору, посилення присутності озброєних недержавних формувань, надзвичайні ситуації, що повторюються через зміну клімату та бідність, дефіцит ресурсів та бідність населення, посилення урбанізації, міграції. До основних сфер гуманітарної допомоги ЄС, наголосила лекторка, належать: розбудова потенціалу, грошові перекази, зміна клімату, діджиталізація, люди з обмеженими можливостями, готовність до стихійних лих, освіта, продовольча допомога тощо.
Особливо цікавою була інформація спікерки про гуманітарну допомогу, яку ЄС надає Україні, та презентувала дані з опитування Євробарометра щодо того, що європейці думають про цивільний захист ЄС та про гуманітарну допомогу.
Учасниками лекції Наталії Карпчук стали сто п’ять учасників (77 очно + 28 онлайн), з-поміж яких – студенти-міжнародники, викладачі, учасники проєкту EU_LEAD. До заходу долучилися також викладачі та студенти Миколаївського університету кораблебудування імені Адмірала Макарова. Присутні ставили запитання щодо ефективності гуманітарної допомоги ЄС та цивільного захисту населення.
Захід проведено у межах проєкту «Глобальне відповідальне лідерство ЄС: зміна клімату, захист навколишнього середовища та гуманітарна допомога» (EU_LEAD), який провадиться за підтримки програми ЄС Еразмус+ напряму Жан Моне.
З докладнішою інформацією про EU_LEAD можна ознайомитися на сайті проєкту в межах Порталу Львівської політехніки.