У правилах прийому на навчання — новації!

Ігор Голод, Центр комунікацій Львівської політехніки
Роман Шуляр

Приймальна комісія Львівської політехніки оприлюднила Правила прийому на навчання до Університету у 2025 році, в яких з’явилися нововведення.

Продовження революції в освіті

Вступники на контрактну форму навчання можуть здобути через Дію гранти — фінансову підтримку від держави. Вона частково покриє вартість навчання.

Віцепрем’єр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій Михайло Федоров пояснив:

— Історія з грантами революційна для української системи освіти. Для молоді це можливість вивчитися на омріяну професію, а не обирати ту, на яку вистачить грошей для контракту.

Сума гранту залежить від результатів національного мультипредметного тесту (НМТ) і коефіцієнта спеціальності. Для здобуття гранту на навчання абітурієнти можуть за бажанням встановити пріоритетність (черговість) своїх заяв на вступ, зокрема комерційних (вимогу — 150 або 170 балів із двох-трьох предметів НМТ — буде незабаром додатково врегульовано відповідними нормативними документами). Рекомендація до зарахування вступників за кошти фізичних осіб за такими заявами (з пріоритетами) буде надана 6 серпня разом з адресним розміщенням державного замовлення.

Алгоритм змінено

Новим буде й алгоритм обчислення конкурсного бала вступника: (К1 x П1 + К2 x П2 + К3 x П3 + К4 x П4 + КТ x ТК) / (К1 + К2 + К3 + (К4макс + К4) / 2 + КТ) + ОУ, де К1, К2, К3, К4 — предметні коефіцієнти оцінок предметів для кожної спеціальності (спеціалізації); П1, П2, П3, П4 — оцінки з першого, другого, третього й четвертого предметів НМТ 2025 року; ТК — оцінка творчого конкурсу (для спеціальностей, де він передбачений); КТ — коефіцієнт оцінки творчого конкурсу; К4макс — максимальне значення предметного коефіцієнта з вибіркового предмета НМТ 2025 року для відповідної спеціальності (спеціалізації); ОУ — бал-бонус за успішне закінчення в рік вступу підготовчих курсів закладу вищої освіти (ЗВО) для вступу до нього (0–10 балів для певних спеціальностей).

Тобто в розрахунках конкурсного бала важливе значення матимуть бал четвертого предмета НМТ та його ваговий коефіцієнт. К4макс введено для підсилення ваги «профільного» вибіркового четвертого предмета у формулі конкурсного бала.

Для вступу на бюджет більшого значення надаватимуть балам із профільних предметів.

Велику вагу матиме галузевий коефіцієнт — на певні спеціальності, яким надається особлива підтримка, нараховуватимуть додатковий «бонус» до конкурсного бала, якщо вступник визначить для них перший і другий пріоритети.

Оновлений алгоритм розрахунку враховує змінені вагові коефіцієнти для оцінок НМТ та інших випробувань. Це дасть змогу більш справедливо ранжувати абітурієнтів.

Історія — без купюр

Вступати можна буде за результатами НМТ 2022–2025 років. Отже, ті, хто склав тести у 2022–2024 роках, можуть цьогоріч не реєструватися ще раз на НМТ.

Тест з історії України охоплюватиме весь її курс. Тобто від найдавніших часів до сьогодення.

Для забезпечення прозорості проведення творчих конкурсів Університет має забезпечити відеозапис творчих конкурсів і його оприлюднення на вебсайті Політехніки, а також оприлюднення фотографій знеособлених робіт учасників конкурсу творчих здібностей.

Цьогоріч впроваджено валідацію — аналіз Приймальною комісією закордонного документа про освіту на відповідність освітнього рівня для українців.

Університету повернули право переведення на вакантні місця на технічних спеціальностях.

Вступити до магістратури можна буде на основі ступеня бакалавра або магістра, навіть здобутого за іншою спеціальністю, але за умови успішного проходження вступних випробувань.

Єдиний вступний іспит (ЄВІ) до магістратури складатиметься з двох тестів: з іноземної мови й із загальної навчальної компетентності. Єдине фахове вступне випробування передбачатиме складання предметного тесту відповідно до чинних програм.

Конкурсний бал розраховуватиметься за формулою, що враховує результати тесту із загальної навчальної компетентності (20 %), тесту з іноземної мови (20 %) та оцінку ЄФВВ або з фахового іспиту (60 %).

Заяви через електронні кабінети вперше подаватимуть вступники до аспірантури.

Найбільша особливість

Відповідальний секретар Приймальної комісії Львівської політехніки, доктор економічних наук, професор Роман Шуляр наголосив в інтерв’ю Центру комунікацій:

— Вступникам на бакалаврат слід зважати на можливість здобути грант. Для того щоб здобути його цьогоріч, абітурієнти повинні зазначити в заявах пріоритет, причому в будь-яких — на бюджетну форму навчання чи комерційну. Загалом таких заяв — 15. Торік пріоритетів було п’ять.

6 серпня вступники отримають рекомендацію на бюджетну або комерційну форму навчання за заявами з пріоритетами. Визначальними для її отримання будуть конкурсні бали, пріоритети й ліцензійний обсяг конкурсних пропозицій — кількість місць в Університеті за певною освітньою програмою.

Далі — відбір вступників за критеріями. Вступники з найвищими конкурсними балами отримають бюджетні місця за широким конкурсом. Ті, що не потраплять на бюджетні місця й матимуть 150 балів, а на деякі спеціальності — 170 з двох або трьох предметів НМТ (це наразі не врегульовано, бо немає відповідної постанови Кабінету Міністрів України про підтримку навчання студентів на основі грантів), здобудуть гранти на навчання тільки за тими заявами, за якими вони отримають з Єдиної державної електронної бази з питань освіти за адресним розміщенням рекомендацію на комерційні місця. Це найбільша особливість цьогорічної вступної кампанії.

Ще одна — вступники на бакалаврат обиратимуть четвертий предмет НМТ із семи запропонованих Міністерством освіти і науки. Притім МОН встановило для окремих предметів на певні спеціальності так званий предметний коефіцієнт, який може значно вплинути на конкурсний бал. Тобто вступник, реєструючись для вступу на обрану спеціальність, має зважити, що в деяких предметів МНТ — високий предметний коефіцієнт, а в деяких — низький. Відповідно, якщо обере предмет із високим коефіцієнтом і добре його складе, то матиме значно вищий конкурсний бал, а якщо з нижчим, який краще знає, то ризикує здобути менший бал. І це вплине на результат вступної кампанії.

Для вступу до магістратури...

Для вступу до магістратури цього року МОН розширило необхідність складання Єдиного вступного фахового випробування (ЄВФВ). Зокрема, вступники за спеціальністю «Пожежна безпека» вперше складуть предметний тест, причому будь-який — навіть, наприклад, з управління та адміністрування.

Вступники за спеціальністю «Прикладна лінгвістика» повинні скласти додаткове ЄВФВ з мовознавства. Вступники за спеціальністю «Прикладна математика» — ЄВФВ з галузі інформаційних технологій.

До розширеного переліку використання предметних тестів ЄВФВ потрапила й низка інших спеціальностей: «Образотворче мистецтво», «Дизайн», «Архітектура та містобудування». Для вступників на ці спеціальності введено додаткове випробування за технологією ЗНО — ЄВФВ з історії мистецтва.

Вступники до магістратури за будь-якою спеціальністю повинні скласти Єдиний вступний іспит (ЄВІ), який складається з двох тестів ЗНО — з іноземної мови й із загальної навчальної компетенції. Для вступників до магістратури за творчими спеціальностями запроваджено додатково творчий конкурс, який складатимуть в Університеті без технології ЗНО.

Вступники до магістратури на технічні спеціальності, зокрема з галузі G «Інженерія, виробництво та будівництво» та інших, повинні складати ЄВІ за технологією ЗНО (іноземна мова і ТЗНК (тест із загальної навчальної компетентності)) плюс фаховий іспит в Університеті.

Для них порівняно з минулим роком нічого не змінилося. Але перелік таких спеціальностей значно скоротився. Тих, кому потрібно складати ЄФВВ, закликаю ознайомитися з додатком 4 до Правил прийому на навчання до Університету у 2025 році.

Ноу-хау Міносвіти

Цього року вперше запровадили Єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ) для вступників на магістратуру за спеціальністю «Атомна енергетика». Його складатимуть, завершуючи здобуття першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, і з цим результатом вступатимуть до магістратури.

Двічі цей іспит складати не треба. Єдине, що потрібно буде доздати, — ЄВІ (іноземна мова й ТЗНК).

Для здобувачів ступеня доктора філософії немає цього року можливості вступити на комерцію на денну форму підготовки. Вони вступатимуть тільки за державні кошти на державні місця й матимуть можливість взяти участь у конкурсі за таких умов: з кожного предметного тесту, тобто вступного випробування за технологією ЗНО третього рівня вищої освіти, повинні набрати 150 балів. Складові цього тесту — ЄВІ (іноземна мова і ТЗНК).

Ще одне ноу-хау цього року: ЄВВ для вступників до аспірантури — методологія наукових досліджень. Програми вступного іспиту наразі немає — її ще не затверджено наказом Міносвіти. Але можу спрогнозувати, що вона, найімовірніше, буде базована на математиці й статистиці — основних предметах, які, власне, використовуються у методології досліджень.

Третій етап конкурсного, так би мовити, бала вступників до аспірантури — фаховий іспит в Університеті. Він відбудеться після двох попередніх — ЄВІ та ЄВФВ.

Ще одна новація — відеозапис усіх творчих конкурсів та його оприлюднення у нас на сайті для загалу впродовж року. Додатково будуть сфотографовані й оприлюднені впродовж року знеособлені (тобто без прізвищ) роботи учасників конкурсу творчих здібностей вступників — рисунки, креслення тощо.

Це теж ноу-хау Міносвіти. Його мета — боротьба за доброчесність.

Інші ноу-хау, зокрема запровадження додаткових іспитів за технологіями ЗНО, — це, з погляду Міносвіти, боротьба за якість випускників. Додаткова, як висловився заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький, ґратка для того, щоб упевнитися, що вступник прийшов до університету не лише для того, щоб йому щось у вухо потрапляло, а й щоб з другого вуха нічого не витекло. Це додатковий зовнішній, так би мовити, етап перевірки якості знань і підготовки вступників до наступного рівня освіти.