1 квітня 2025 року в межах виконання проєкту «Глобальне відповідальне лідерство ЄС: зміна клімату, захист навколишнього середовища та гуманітарна допомога» (EU_LEAD) за підтримки програми Erasmus+ напряму Жан Моне відбулося засідання євроклубу EU for YOU. Запрошеною спікеркою була Діана Попфалуші – менеджерка проєктів громадської організації «Плато», голова Ради Української кліматичної мережі, співавторка подкасту «Пояснизаеко», із темою виступу-дискусії «Європейський зелений курс: виклики та переваги для України».
Під час заходу Діана Попфалуші поділилася своїми теоретичними знаннями та практичним досвідом, акцентувала увагу на особливостях імплементації Європейського зеленого курсу, його складових та пріоритетних цілях. Спікерка розглянула вплив ЄЗК на трансформаційні процеси в Україні, зокрема в енергетичному, промисловому й аграрному секторах. Окремо проаналізувала результати моніторингу виконання Україною зобов’язань у межах Угоди про асоціацію з ЄС в екологічній та кліматичній політиках, підкресливши їхню позитивну оцінку європейськими партнерами. Також Діана ознайомила студентів зі змістом, цілями, показовими кейсами ключових проєктів в Україні, що сприяють впровадженню цілей ЄЗК, а це:
- Національний план з енергетики та клімату;
- Green Deal Ukraine;
- «Місцеві зелені курси»;
- «Зелений порядок денний».
Цікавим аспектом виступу-дискусії стало виокремлення 10 ключових фактів про особливості впливу ЄЗК на Україну:
- Україна прагне досягнути кліматичної нейтральності до 2060 року;
- енергетичний перехід на ВДЕ;
- впровадження CBAM в Україні з 2026 року;
- інвестиції від ЄС для «зеленої» відбудови;
- реформа транспортної галузі;
- енергоефективне будівництво;
- циркулярна економіка;
- реформа аграрного сектору;
- екологічна освіта та громадські ініціативи в екологічній сфері;
- кращі експортні умови доступу до європейського ринку для компаній, які впроваджують «зелені» стандарти.
Насамкінець Діана Попфалуші виокремила ключові зобов’язання України перед європейськими партнерами щодо кліматичної політики: гармонізацію законодавства, екологічний моніторинг, врахування цілей ЄЗК в енергетичній стратегії, впровадження моніторингу викидів парникових газів згідно з MRV, регулярну звітність підприємств про рівень викидів, впровадження національної системи інвентаризації викидів.
Варто відзначити, що тематика засідання Євроклубу зумовила чималий інтерес серед студентів і викладачів Національного університету «Львівська політехніка». Студентська молодь та всі присутні дискутували з ключовою спікеркою на різні теми, найперше про практичні рекомендації до впровадження зелених ініціатив на побутовому рівні, зміну політики ЄЗК у контексті виходу США із Паризької кліматичної угоди, особливості впровадження CBAM в Україні тощо. Загалом до заходу долучився 61 учасник. Команда проєкту EU_LEAD щиро вдячна Діані Попфалуші за виступ-дискусію та приділений час.
З докладнішою інформацією про EU_LEAD можна ознайомитися на сайті проєкту в межах Порталу Львівської політехніки.





