У межах проєкту EU_LEAD відбувся ІІ Молодіжний саміт Your European Future

Кафедра політології та міжнародних відносин Львівської політехніки
Фото із саміту

8 травня 2025 року в рамках реалізації проєкту «Глобальне відповідальне лідерство ЄС: зміна клімату, захист навколишнього середовища та гуманітарна допомога» (EU_LEAD) за підтримки програми Еразмус+ напряму Жан Моне відбувся ІІ Молодіжний саміт Your European Future. Разом із командою Львівської політехніки до організації події долучилися Посли європейської молоді та Львівське бюро євроінтеграції.

Захід розпочався з вітального слова керівниці проєкту EU_LEAD, професорки кафедри політології та міжнародних відносин Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки Ярини Турчин, яка наголосила на важливості ролі української молоді в наближенні України до ЄС та збереженні демократичних цінностей. «Європейські проєкти для молоді – це не тільки про поширення знань про ЄС, а це про можливості від ЄС для молоді, якими ви можете скористатися для власного саморозвитку», – підкреслила Ярина Турчин.

До привітань долучилася Юля Катинська – в.о. директора Львівського бюро євроінтеграції, що є унікальним простором, який сприяє інтеграції України в європейську спільноту через розвиток партнерства між громадськістю, владою, бізнесом та інституціями ЄС. Молодь довідалася про основні напрями діяльності бюро, як-от:

  • інтеграція внутрішньо переміщених осіб у соціальне та економічне життя регіону через програми Львова та ЄС;
  • освітні заходи для представників місцевої влади, громадських організацій і бізнесу, що допоможуть їм залучати європейські ресурси;
  • налагодження партнерства з містами та інституціями ЄС для реалізації спільних проєктів;
  • підтримка у час війни, зокрема через залучення коштів на Центр дослідження мозку UNBROKEN Ukraine.

Важливо, що й сам захід відбувався у Хабі євроінтеграції, який функціонує з лютого 2025 року та є першим таким закладом в Україні, що також є результатом роботи команди Львівського бюро євроінтеграції. Юля Катинська закликала молодь долучатися до євроінтеграційних заходів бюро, а також практик і стажувань у цій унікальній інституції.

У першій частині Саміту студенти мали можливість подискутувати із запрошеними спікерами на тему «Європейський Союз та молодь». Так, Ярослав Морозов, національний координатор ініціативи «Посли європейської молоді» в Україні, закцентував увагу на темі «Чим займаються і є посли?». Спікер відзначив, що, фактично, посли європейської молоді є амбасадорами європейських цінностей. Нині в Україні налічується понад 160 послів і посолок, які разом створили найбільшу національну мережу. Ініціатива працює у різноманітних форматах і з різними аудиторіями, часто з невеликими містами, де молодь має менше можливостей довідатися про ЄС та європейські освітні програми, як протидіяти дезінформації, покращувати навколишнє середовище тощо. Принагідно Ярослав Морозов привітав учасників саміту з Днем Європи, зазначивши, що Європейський Союз – це найперше про цінності, зокрема демократичні, яких не тільки дотримуються українці, а й мають тут особливу місію – поширювати їх у світі.

Морітц Клаудер, колишній член борду Послів європейської молоді в ЄС/Великобританії, Rebuild Ukraine Ambassador, ознайомив учасників саміту з можливостями від Європейського Союзу. Найперше, з Європейським корпусом солідарності, що є програмою для молоді, яка дає змогу брати участь у волонтерських та професійних проєктах у Європі. Учасники, зокрема й з України, можуть допомагати в соціальних, екологічних, культурних чи освітніх ініціативах, а також здобувати міжнародний досвід, нові навички та друзів з різних країн. Також спікер розкрив переваги програми «Європейський молодіжний парламент», що слугує освітньою платформою, яка об’єднує молодь з усієї Європи у проведенні дебатів, конференцій та симуляцій європейських інституцій. Тут учасники мають можливість обговорити актуальні суспільні та політичні питання, розвивати критичне мислення, командну роботу й ораторські навички. Важливо, що ця ініціатива сприяє формуванню активного, обізнаного та відповідального європейського громадянства. На завершення Мортіц Клаудер поділився власними позитивними враженнями про візит до Києва у 2021 році завдяки програмі Європейського корпусу солідарності.

Координаторка WYA Україна, студентка освітньої програми «Міжнародні відносини» Національного університету «Львівська політехніка» Наталія Сенчакевич не лише поділилася з молоддю своїм досвідом від нещодавнього стажування в Європейському парламенті, а й поінформувала про молодіжні програми таких стажувань, особливості подання заявок, зокрема на стажування за програмою Шумана чи в команді MEP як помічника депутата, а також платформу Apply4EP, де можна подати спонтанну заявку на стажування в політичних групах. Також Наталія відзначила важливість молодіжних організацій як можливого шляху до стажувань у Європейському парламенті, а під кінець виступу поінформувала учасників заходу про відкриття відділу World Youth Alliance в Україні – глобальної організації молоді, яка тісно співпрацює з Європейським Парламентом.

На завершення першої частини молодь мала можливість заслухати відеозвернення депутата Європейського парламенту Дайніса Жалімаса, який привітав учасників саміту із Днем Європи 2025 та наголосив, що цього святкування могло б не відбутися, якщо б українська молодь щодня б не жертвувала собою задля миру в Європі. Також пан Жалімас зазначив, наскільки важливо для молоді підтримувати європейські цінності, а також розвиватися та відвідувати події на кшталт Молодіжного саміту Your European Future.

Під час практичної частини заходу, а саме воркшопу «Європейський Союз та європейська інтеграція», амбасадорки європейської молоді Катерина Куриця та Анна Дубина презентували учасникам інформацію про ЄС, інституції Європейського Союзу, ініціативу Посли європейської молоді, а також можливості ЄС для молоді. У підсумку посолки провели ще й kahoot-вікторину, а переможців нагородили тематичними призами.

Також учасник команди проєкту EU_LEAD доцент Олег Цебенко провів інтелектуальну гру «Розвіювання міфів про ЄС», основною метою якої є покращити у молоді навички протидії дезінформації. Адже сьогодні кремлівські пропагандисти активно маніпулюють і поширюють фейки про Європейський Союз та його відносини з Україною, щоб піддати сумніву доцільність євроінтеграційного руху та знівелювати європейські цінності. Завданням чотирьох команд було розвінчати найбільш поширені пропагандистські наративи, як-от:

  1. «Вступ в ЄС не принесе користі українцям»;
  2. «Зі вступом України в ЄС всі українці виїдуть закордон»;
  3. «Війна заважає вступу України в ЄС»;
  4. «Україні не потрібен ЄС».

Студенти активно обговорювали у своїх командах міфи, подавали їх спростування й візуалізували доказові аргументи у вигляді авторських постерів. Приємним бонусом для учасників інтелектуальної гри стали солодкі подарунки від команди проєкту EU_LEAD.

Загалом участь у Молодіжному саміті послів європейської молоді Your European Future взяло 54 особи, зокрема 49 студентів Львівської політехніки з різних регіонів України. Захід підготовлено командою EU_LEAD – студенткою Юлією Вайдою, професоркою Яриною Турчин, доцентами Ольгою Івасечко та Олегом Цебенком, та професоркою Тересою Астрамовіч-Лейк.

Команда проєкту EU_LEAD висловлює вдячність усім учасникам івенту!

З докладнішою інформацією про EU_LEAD можна ознайомитися на сайті проєкту в межах Порталу Львівської політехніки.

Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту Фото із саміту