У межах проєкту EU_LEAD відбулася публічна лекція Дороти ДʼАйштеттен

Кафедра політології та міжнародних відносин Львівської політехніки
Скріншот з онлайн-лекції

6 травня 2025 року в межах проєкту EU_LEAD, який реалізується за підтримки програми ЄС Еразмус+ напряму Жан Моне, в гібридному форматі відбулася публічна лекція Дороти ДʼАйштеттен, директорки Вармінсько-Мазурського відділення Польського Червоного Хреста в Ольштині, на тему «Гуманітарна допомога Червоного Хреста Республіки Польща на прикладі Вармінсько-Мазурського відділення».

На початку виступу доповідачка зазначила, що активна фаза збройного конфлікту в Україні триває вже понад три роки, а мільйони людей й досі потребують допомоги. Міжнародна Федерація Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця разом з національними асоціаціями, такими як Польський Червоний Хрест (ПЧХ), і в тісній співпраці з Українським Червоним Хрестом постійно працює над тим, щоб допомога потрапляла туди, де вона найбільше потрібна – зміцнюючи логістику, розширюючи склади і гарантуючи, що життєво важливі товари потрапляють до тих, хто постраждав від кризи.

Для руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця допомога Україні стала найбільшою і найскладнішою гуманітарною операцією з часів Другої світової війни, наголосила Дорота ДʼАйштеттен. Попри те й надалі надається підтримка Українському Червоному Хресту та українцям у сусідніх країнах. Так, 60 національних товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця зібрали 2,3 мільярда швейцарських франків по всьому світу для гуманітарної допомоги Україні.

Основну увагу спікерка приділяла діяльності Польського Червоного Хреста, який вже з перших годин повномасштабного вторгнення підтримав Україну через нагальну допомогу українським біженцям на кордоні та відправку гуманітарних вантажів до України. Загалом ПЧХ надав допомоги біженцям з України обсягом 304 мільйони злотих: 1 800 000 осіб отримали гуманітарну допомогу в Польщі, 98 671 родин отримали фінансову допомогу в різній формі, створено 16 інтеграційних центрів, відправлено 965 вантажів гуманітарної допомоги до України, 9300 тонн допомоги отримали українські біженців у Польщі, а 5821 тонн – скеровано до тих, хто залишився в Україні.

Сьогодні діяльність ПЧХ зосереджується, насамперед, на реалізації інтеграційних програм допомоги біженцям з України, які спрямовані на довгострокову підтримку. Дорота ДʼАйштеттен детально розкрила зміст і результати цілої низки таких програм, як «Разом до незалежності», «Шанс на новий старт», «Здоров’я має значення» або проєкт «Засоби до існування», завдяки яким українські біженці отримують комплексну допомогу в освіті, працевлаштуванні та охороні здоров’я.

Також директорка зупинилася на цілях і результатах роботи Ольштинського відділення ПЧХ. Так, масштаби допомоги українським біженцям у 2022 році тут були безпрецедентними, а найбільша сума коштів була передбачена на грошові виплати (ваучери Sodexo) – загалом 739 900,00 злотих, які отримали 3 399 осіб. Також значну частину допомоги (620 966,76 злотих) становили продуктові набори, якими скористалися 29 936 осіб. Третю групу гуманітарної допомоги склали пакунки з промисловими товарами (401 471,65 злотих) та інше. Натомість у 2023 році допомога українським біженцям у натуральній формі значно зменшилася, що було пов’язано зі зміною її пріоритетів, а також зменшенням коштів і благодійних пожертв. До слова, у 2023 році найбільшу суму допомоги (206 250,00 злотих) склали продуктові набори, які отримали 2 563 особи; далі грошова допомога у вигляді ваучерів (75 010,00 злотих), яку отримали 577 осіб та пакунки з промисловими товарами (21 550,00 злотих), якими скористалися 356 осіб. Натомість було збільшено суму на курси польської мови (26 540,00 злотих), що допомагає українцям краще адаптуватися в нових умовах.

Завдяки підтримці донорів та бізнес-партнерів допомога Україні продовжується в рамках довгострокових програм. Польський Червоний Хрест зосереджується на професійній активізації, підтримці інтеграції та психологічній і медичній допомозі. За свою роботу Польський Червоний Хрест отримав престижну Міжнародну нагороду за гуманітарну службу.

Виступ Дороти ДʼАйштеттен викликав чималий інтерес у студентів, які активно долучилися до дискусії, обговорюючи питання сучасних викликів у наданні гуманітарної допомоги, її прозорості та підзвітності, програм гуманітарної допомоги для молоді, долі українських дітей-сиріт, які опинилися в Польщі через російську агресію та ін. Загалом до відкритої лекції долучилося 95 осіб – викладачів і студентів освітньої програми «Міжнародні відносини». Команда проєкту EU_LEAD висловлює вдячність усім учасникам івенту.

З докладнішою інформацією про EU_LEAD можна ознайомитися на сайті проєкту в межах Порталу Львівської політехніки.

Скріншот з онлайн-лекції Скріншот з онлайн-лекції Скріншот з онлайн-лекції Скріншот з онлайн-лекції Скріншот з онлайн-лекції Скріншот з онлайн-лекції Скріншот з онлайн-лекції Скріншот з онлайн-лекції Скріншот з онлайн-лекції