У Центрі ветеранського розвитку Львівської політехніки завершили навчання перші учасники пілотної програми помічників ветеранів. Цей проєкт наш Університет реалізовує у межах ініціативи Міністерства у справах ветеранів, яке впроваджує нову ветеранську політику та розбудовує в державі систему повернення військовослужбовців від військової кар’єри до цивільного життя.
Ініціаторкою і тренеркою проєкту у Львівській політехніці стала доцентка кафедри соціології та соціальної роботи Тетяна Шаповалова. Рушійною викладацькою силою були: завідувачка кафедри Лілія Клос, професорка Лариса Климанська, доцентки Мар’яна Школяр та Уляна Яцишин, старші викладачки Наталія Зеленко та Галина Герасим, а також учасник АТО, випускник проєкту «Норвегія-Україна», консультант із правових питань Віталій Кузьмінський.
Підсумовуючи тритижневе навчання, керівниця Ветеранської служби Львівської політехніки, доцентка кафедри соціології та соціальної роботи ІГСН Тетяна Шаповалова зазначила:
– Держава формує систему, в яку входить створення сервісних центрів надання послуг ветеранам війни та членам їхніх сімей. Також їх метою є забезпечення в кожній громаді фахівця, який би супроводжував чи за потреби допомагав таким особам та їхнім сім’ям, зокрема, надавав би первинну психологічну, правову допомогу, консультував і скеровував у певні структури, де нададуть глибші види допомоги. І це надзвичайно важливо, адже, за статистикою, лише на Львівщині очікують 300 тисяч ветеранів, а ще ж є члени їхніх сімей та сім’ї загиблих ветеранів, – наголосила Тетяна Шаповалова.
Учасниками експериментального проєкту крім Львівської політехніки стали заклади вищої освіти Вінниці, Дніпра і Миколаєва.
Відбір осіб на навчання осіб і формування групи здійснювало Міністерство у справах ветеранів разом із громадами, де будуть працювати ці фахівці, й керівництвом обласної адміністрації.
– За підсумками навчання можу сказати, що я була дуже приємно здивована: навчатися прийшли справді вмотивовані люди, які готові до такої роботи. Те саме чула й від інших викладачів. Учасники навчального проєкту – ветерани, дружини ветеранів, вдови, які хочуть присвятити своє життя допомозі воїнам – ставили багато запитань, зав’язували цікаві конструктивні дискусії. Сподіваємося, що надалі теж будемо співпрацювати, бо одне зі завдань Університету – робота з ветеранами, нашими майбутніми студентами. Ми розуміємо: їх буде багато. У мене вже в магістратурі навчаються ветерани. Це категорія здобувачів вищої освіти, яка потребуватиме спеціальної допомоги, – зауважила Тетяна Вікторівна.
На сайті Міністерства у справах ветеранів створено платформу е-Ветеран. І кожен, хто хотів потрапити на таке навчання, міг зареєструватися через цей застосунок. Департамент соціального захисту Львівщини організував відбіркову комісію. Претендентів запрошували, проводили з ними співбесіди і за переліком показників оцінювали кандидата.
– Навчання тривало лише три тижні, та це був інтенсив. Щодня, крім неділі, учасники мали чотири пари. Насправді цього часу досить мало, адже інформації, яку потрібно викласти, дуже багато (на цьому наголосили й учасники програми), тому доводилося працювати фактично нон-стоп. Крім того, ми розробили додатковий потужний методичний матеріал, який може допомогти, якщо щось не встигли вивчити за три тижні, – додала Тетяна Шаповалова.
Після аналізу підсумків першого етапу навчання Міністерство у справах ветеранів продовжить набір наступних груп і залучить інші ЗВО України до цього проєкту.
Світлини Миколи Тиса