Третьокурсниця ІКНІ, чотириразова чемпіонка Європи зі стрільби з лука, дворазова абсолютна чемпіонка Європи, володарка срібної медалі чемпіонату світу серед кадетів Дзвінка Черник навчається у Львівській політехніці за спеціальністю «компʼютерні науки», де освоює освітню програму «Проєктування і програмування». Саме з цим спрямуванням планує пов’язати свою майбутню професію. Водночас уже дев’ять років дівчина не уявляє себе без спорту. Її захопленням стала стрільба з лука. Цій справі вона присвячує тригодинні тренування шість разів на тиждень, а якщо є потреба, то й довше. А в міжсезонний період, щоб підтримувати фізичну форму, має додаткові заняття в залі. Це ще півтори години.
Дівчина чітко пам’ятає, з чого все почалося:
— Моя мама-журналістка вела спортивну програму на радіо. Одного разу вона мала інтервʼю з відомою українською лучницею Марією Школьною. Це змотивувало маму віддати мене на тренування до тренера, якого порадила спортсменка. Добре памʼятаю, як в одну із субот у вересні 2015 року я вперше зайшла до спортивної зали й відтоді з неї не виходжу.
— Розкажіть про свої досягнення. Коли й де ви здобули перше золото? Скільки разів уже ставали чемпіонкою України, Європи?
— Першу медаль чемпіонату України — командне срібло — я виборола влітку 2017 року. Перше золото України серед кадетів здобула взимку 2018-го, а особисте золото — цього року. Медалі з чемпіонатів України важко порахувати, тому сказати, скільки разів я ставала чемпіонкою України, складно… Перше золото на чемпіонаті Європи я здобула в Словенії, у лютому 2022 року, буквально за тиждень до початку повномасштабного вторгнення. На сьогодні з чемпіонатів Європи маю чотири золоті медалі.
— Які зі змагань, на яких ви побували, для вас найпам’ятніші?
— Насправді кожне змагання має особливе місце в моїх спогадах. Це дуже важливі моменти для спортсмена. Але найбільше спортсмени запамʼятовують міжнародні змагання. Для мене це був чемпіонат світу 2021 року. Ми виступали в Польщі й командою здобули срібло. Це були перші медалі серед кадетів за останні 10 років на чемпіонатах світу. Також запамʼяталося цьогорічне змагання в Хорватії — саме тут я здобула своє особисте золото та гран-прі Європи в Хорватії. А влітку на змаганнях міжнародного турніру в Словенії з дорослою збірною ми вибороли три медалі. Це був рекорд України.
— Які маєте відчуття, коли перемагаєте?
— Специфіка спорту така, що ти поступово йдеш до фіналу і вже заздалегідь розумієш, яку медаль отримаєш, тому в більшості випадків немає феєричних відчуттів. Але я пишаюся собою, коли в потрібний момент влучаю в ціль, і для мене найважливіше— здобути медаль для себе та для країни.
— Чи під час поїздок маєте нагоду знайомитися з країнами, де змагаєтеся, чи ви здебільшого обмежені тренувальним полем і майданчиком для змагань?
— Це насамперед залежить від країни і від графіка тренувань. Інколи ми приїжджаємо й поселяємося в селах, де нічого особливого не доводиться бачити, але якщо є можливість подорожувати і прогулятися — залюбки роблю це. Я дуже вдячна спорту, що маю можливість подорожувати. Звичайно, це не туризм у повному значенні, тому що час на це обмежений.
— Тепер поговорімо про вибір фаху та навчання у Львівській політехніці. Отже, ви навчались у гімназії з математичним ухилом «Євшан». Очевидно, математика була серед ваших улюблених шкільних предметів?
— Спочатку моїми улюбленими предметами були всесвітня історія та правознавство. Правознавство я полюбила завдяки педагогині, яка вміла нас зацікавити, і навіть думала тоді вступати на право. Згодом моя думка змінилась… А математика стала моїм улюбленим предметом після карантину у 2021 році, хоча я більше любила алгебру, ніж геометрію.
— Ще в школі ви мали чималі здобутки у спорті, однак вирішили навчатись у Львівській політехніці. Чому? І чому обрали саме комп’ютерні науки?
— Життя у спорті може закінчитися будь-якої миті, адже, як усім відомо, спорт — це не зовсім про здоровʼя, і бувають травми, які можуть поставити хрест на карʼєрі. Тому важливо мати стабільний варіант професії, на яку можна покластися. Я обрала Політехніку під впливом батька, який також свого часу тут навчався. Коли зрозуміла, що мені подобаються математика і програмування, стала шукати щось своє в цьому напрямі, обовʼязково суміжне.
— Як вам вдається поєднувати часті поїздки на змагання з навчанням? Чи не позначається це на вашій успішності?
— Насправді з роками до цього звикаєш, і вже нема гострого відчуття, що не встигаєш. Я стараюся вчитися під час поїздок і зборів. Звичайно, якби не спорт, я впевнена, що моя успішність була б вищою.
— І все ж таки як за такого інтенсивного графіка вам вдається навчатися на такій серйозній освітній програмі?
— Я вважаю, що це було б неможливо без любові до того, що роблю, і місця, де навчаюся. Якщо мені це подобається, то час завжди знайдеться. Також я максимально використовую вихідні дні.
— Ким бачите себе у професійному майбутньому?
— У спорті мені хотілося б стати призеркою Олімпійських ігор, а щодо фахової карʼєри, то хочу працювати за спеціальністю.
— Чим цікавитеся поза навчанням і спортом?
— Люблю читати і намагаюся присвячувати цьому кожен вечір. Полюбляю історичні романи та детективи. Моя улюблена книжкова серія — про Гаррі Поттера. У жовтні 2023 року я була в Лондоні й дуже захопилася студією, де знімали фільм за мотивами цього твору. На жаль, через брак часу не можу переглядати серіали.
— Чи знаходите час у своєму насиченому графіку на відпочинок, спілкування з друзями, прогулянки?
— Маю маленьке коло спілкування, адже більшість моїх друзів — спортсмени, і вони живуть у різних містах. Але з найближчими друзями, які мешкають у Львові, намагаюся зустрічатися хоча б раз на місяць.
— Ваш улюблений відпочинок — який він?
— У моїй уяві ідеальний відпочинок — у горах із родиною. До війни ми також завжди старалися вибратися на море. Але мій відпочинок залежить від насиченості сезону: якщо я дуже втомлена, то оберу такий варіант, щоб ніхто мене не турбував.
— Про що найбільше мрієте?
— Медаль Олімпійських ігор — це мета і мрія життя. Не менш важливим для мене є закінчення війни та повернення всіх людей до своїх родин і близьких. Я хочу мати великі здобутки, щоб допомагати своїй країні!