Студентка Інституту поліграфії та медійних технологій Карина Бас про перемогу в мовно-мистецькій виставці «Мальована мова»

Анна Зіганшина, Центр комунікацій Львівської політехніки
Карина Бас

Для студентки Інституту поліграфії та медійних технологій Карини Бас другий навчальний семестр був плідний на великі досягнення. Нещодавно дівчина взяла участь у мовно-мистецькій виставці «Мальована мова» і здобула диплом ІІ ступеня. Докладніше про навчання за омріяною спеціальністю, нові досягнення та плани студентки — у нашому інтерв’ю.

—  Коли ви зацікавилися дизайном?

—  Мій шлях у дизайні почався тоді, коли я вперше взяла до рук олівець і папір. Із самого дитинства я захоплювалася малюванням, передаючи на папері все, що бачила і відчувала. Скільки себе пам’ятаю, стільки й малюю. Тому я швидко зрозуміла, в якому напрямі хочу розвиватись і на кого вчитися. За два роки до того, як вступити до університету, я пішла навчатися в Луцьку художню школу, щоб поліпшити навички, і взагалі поринути в атмосферу творчості й однодумців. Школа дала мені хороші навички, а головне — вона допомогла мені остаточно зрозуміти, з чим я хочу пов’язати свою професію.

—  Чому обрали для вступу саме Інститут поліграфії та медійних технологій?

—  Я хотіла поєднати дизайн і візуальне медіа, також цікавилась ілюстраціями. Мене надихали дизайнери, які створюють органічні обкладинки для книжок, плакати з різноманітними задумами, —  і я знайшла це в Інституті поліграфії та медійних технологій. Також на вибір ЗВО вплинуло місто. У Львові культура й мистецтво в різних його проявах поєднуються і створюють середовище, в якому хочеться творити.

—  Які були ваші очікування від навчання та студентського життя?

—  Ще до вступу я мала певні очікування, і багато з них справдилися. Я очікувала багато практики —  і вона тут справді є, що дуже важливо. Сподівалася також на знайомство з цікавими людьми, з якими нас поєднуватимуть спільні погляди, а особливо на безліч можливостей проявити себе та відкрити в собі щось нове. Уявляла собі й активне студентське життя: фестивалі, конкурси, заходи, де можна цікаво і з користю провести час, затишні кав’ярні біля корпусу, вечірні посиденьки з друзями в гуртожитку. Звичайно, іноді буває важко, але мені здається, що в цьому й полягає студентське життя —  в умінні знайти баланс між навчанням, саморозвитком, відпочинком і задоволенням від своєї справи.

—  Що спонукало вас взяти участь у мовно-мистецькій виставці «Мальована мова»?

—  Щойно нам оголосили мету конкурсу, у мене одразу з’явилась ідея, і я загорілася тим, щоб втілити її на папері. Саме в той час я глибше занурилася в історію будинку «Слово». Багато хто не знає про те, що в ньому відбувалося. Я хотіла спонукати людей дізнатися більше про Розстріляне відродження, зокрема про події, які відбувались у цьому будинку. Нашу мову намагалися знищити впродовж усієї історії, а разом з нею й нашу культуру і саму націю. Адже, як писав Микола Хвильовий: «Нація може існувати тільки тоді, коли вона має свою культуру, а культура —  це насамперед мова».

—  Як виникла ідея вашої конкурсної роботи? Чи був якийсь конкретний вислів, образ чи емоція, що стали «вихідною точкою»?

—  Ідея виникла одразу —  як я вже згадувала, ця тема мене дуже цікавила. Події, що відбувалися в будинку «Слово», наочно показують, як радянська влада підло прагнула знищити нас як націю. Працюючи над ескізом, я прослуховувала альбом «Ти (Романтика)» гурту МУР, у якому також згадуються репресії проти української інтелігенції. Усвідомлення масштабів того, як радянщина намагалася стерти українську націю, викликає не тільки лють, а насамперед гордість —  за свій народ, за культуру, за мову та ідентичність, яку вдалося зберегти ціною неймовірних зусиль і крові.

—  Розкажіть докладніше про створення вашої роботи. Які матеріали та техніки ви використовували?

—  Спочатку я намітила все олівцем: розташування літер, підбір шрифтів. Основним елементом стала літера «С» у формі самого будинку. Далі добирала кольори —  ключовими стали чорний і червоний, що символічно. Використовувала гуаш, літеру зробила з чорно-білим градієнтом, щоб додати об’єму й передати текстуру легкого диму.

—  Наскільки важливим для вас є самовираження через мистецтво? Що ви відчуваєте, коли ваша творчість знаходить відгук в інших?

—  Процес самовираження через мистецтво —  це не лише спосіб передати свої думки й емоції на папері, а своєрідна комунікація з глядачем, вираження ідей, смислів і цінностей через образи, кольори та слова. Звичайно, кожна людина побачить у роботі митця щось своє. Глядач сприймає ідею через призму свого досвіду, і саме це, на мою думку, є найціннішим —  викликати емоцію в людини та спонукати її до внутрішніх роздумів, незалежно від того, що саме вона бачить.

—  Яке значення має те, що молодь через творчість виражає свою громадянську позицію та підтримує українське? Як цьому сприяє виставка «Мальована мова»?

—  Молодь сьогодні активно виражає свою громадянську позицію, зокрема й через мистецтво. Це надзвичайно важливо для суспільства, адже свідчить про те, що нове покоління усвідомлює свою національну ідентичність, бореться за збереження культури та історичної пам’яті. Для молоді мистецтво —  це не лише засіб самовираження, а й інструмент підтримки, єднання, впливу та протесту. Виставка «Мальована мова» —  яскравий приклад цього. Завдяки візуалізації національних образів, творів та подій з нашої історії вона дала змогу продемонструвати гордість за український народ, звеличити силу нашої нації, розповісти про її історію, заохотити глядача глибше поринути в неї, надихнути його берегти свою мову, культуру, традиції та бути свідомим громадянином.