27 січня в Науково-технічній бібліотеці Національного університету «Львівська політехніка» відбувся семінар «Використання бібліотечної інформаційної системи Koha в бібліотеках закладів вищої освіти».
Koha – це перша вільна автоматизована бібліотечна інформаційна система (АБІС) із відкритими джерельними кодами. Її створили на основі бібліотечних стандартів та протоколів, щоб підтримувати сучасний бібліотечний технологічний прогрес. Це забезпечує можливість системи взаємодіяти з іншими бібліотечними системами та технологіями.
Ігор Огура, керівник компанії «Biblio.Center», розповідає:
– Ми впроваджуємо систему Koha в бібліотеках України. Почали цим займатися ще 2017 р., коли я працював у бібліотеці Українського католицького університету. Це була перша бібліотека, в якій ми з Kohою «зустрілися наживо».
Звісно, у бібліотечній системі існують певні обмеження, які не дозволяють втілити все. Це передусім ціна: скільки ми готові заплатити за продукт? Адже є продукти, ціна яких вимірюється в євро; є програмні продукти, які вимагають щомісячного виплачування; є продукти, які можна купити раз і більше не платити. Це один із критеріїв, який впливає на наш кінцевий вибір. Наступне обмеження – web-орієнтованість. Неважливо, з якого ресурсу ви заходите у програму, завжди потрапляєте в своє робоче середовище й спроможні бачити, що відбувається в бібліотеці. Ліцензійні обмеження. Протоколи: бібліотека має підтримувати всі протоколи передачі даних, які використовують в бібліотечному середовищі. АРІ – можливість системи інтегрувати з іншими системами. Зручність використання: система має мати гнучкі інструменти пошуку. Масштабованість: кількість бібліотек зростає, з’являються нові сервіси, тому система завжди має передбачати можливі зміни. Досвід інших бібліотек.
Koha – open-source продукт, її ціна становить абсолютний нуль. Кожен охочий може завантажити її з інтернету, своїми силами встановити й використовувати. Є й інший варіант. Можна звернутися до підрядника, який допоможе встановити та налаштувати систему. У будь-який момент ви можете відмовитися від підрядника й продовжити налаштовувати систему без нього.
З моменту впровадження Koha всі працівники бібліотеки проходять докладне навчання: як зареєструвати читача, як видати книгу, як зробити бібліографічний опис, як додати, списати чи перемістити примірник. Після завершення навчання, працівникам бібліотеки надають підтримку та консультацію.
Тож можливості системи Koha:
- Легкий і гнучкий пошук.
- Книговидача та керування читачами.
- Інтерфейс для бібліотекарів і відвідувачів (читачів).
- Можливість працювати з будь-якою кількістю підрозділів, відвідувачів, примірників та інших бібліотечних даних.
- Списки прочитаного для відвідувачів.
- Система підтримки періодики.
- Проста система контролю надходжень до фонду для маленької бібліотеки, зокрема, бюджетні витрати та цінові дані.
- Модуль каталогізації зі вбудованим клієнтом Z39.50.
Koha є доволі цікавий інструмент, який варто впровадити в бібліотеку кожного закладу вищої освіти. Адже система набагато полегшить роботу працівників бібліотек та допоможе читачам швидше й простіше користуватися їхніми послугами.