Реформа містобудування: на базі трьох університетів, зокрема Львівської політехніки, стартувала атестація архітекторів

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України
Фото із засідання атестаційної комісії

30 травня 2023 року на базі Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України відбулось перше засідання архітектурно-будівельної (атестаційної) комісії за головування заступниці міністра Наталії Козловської. У цій події взяв участь ректор Національного університету «Львівська політехніка» професор Юрій Бобало.

Передбачають, що цьогоріч на отримання кваліфікаційного сертифікату архітектора претендуватимуть близько 200 осіб. Окрім цього, архітектори підвищуватимуть свою кваліфікацію, аби їхні сертифікати зберігали дію.

«Реформа містобудування, над якою працює Мінвідновлення, потребує якісних кадрів на всіх рівнях, зокрема на рівні архітекторів, інженерів-проєктувальників, інженерів технічного нагляду та експертів. Якісна експертиза та фаховість дозволять уникнути багатьох помилок на етапі імплементації містобудівних правил та будівельних норм. Розраховуємо на співпрацю спільноти архітекторів, адже від нашої спільної роботи залежить якість життя мільйонів українців», – прокоментувала Наталія Козловська.

Атестація архітекторів проводитиметься на базі трьох університетів:

  • Національного університету «Львівська політехніка»,
  • Київського національного університету будівництва і архітектури,
  • Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова.

Відповідні меморандуми про співпрацю з цими закладами були підписані в рамках засідання архітектурно-будівельної комісії.

Ці університети є провідними закладами освіти з підготовки архітекторів з власною архітектурною школою. Також вони здійснюють підвищення кваліфікації архітекторів за програмами, які погоджені Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури.

Також у рамках засідання комісії ухвалено порядок проведення іспитів, який передбачає, що архітектори зможуть скласти іспити як у письмовій формі, так і в цифровій, використовуючи програмне забезпечення університетів.

«Наразі Міністерство опрацьовує можливість складання іспитів онлайн в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Система самостійно перевірятиме правильність відповідей, генеруватиме кваліфікаційний сертифікат архітектора та вноситиме відповідні дані в реєстр атестованих осіб ЄДЕССБ. Повністю виключивши людський фактор ми зможемо звести до нуля будь-які корупційні ризики у сфері атестування архітекторів», – прокоментувала Наталія Козловська.

На сьогодні в Україні налічується близько 4 тисяч атестованих архітекторів, з яких 85% спеціалізуються на архітектурному об’ємному плануванні, а решта 15% – на розробці містобудівної документації. Усі архітектори зобов’язані підвищувати свою кваліфікацію раз на 5 років.

Фото із засідання атестаційної комісії Фото із засідання атестаційної комісії Фото із засідання атестаційної комісії Фото із засідання атестаційної комісії Фото із засідання атестаційної комісії