Не чиновники, а електронна система «скаже», хто і де буде вчитися за бюджетні гроші: премудрості вступної кампанії 2017

Борис Козловський, прес-служба Львівської політехніки
прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату

12 липня розпочався прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату у вищих навчальних закладах України.

У Львівській політехніці у перший день приймання документів панував дивовижний спокій. Але чому дивовижний? Адже переважну більшість заяв і документів буде подано в електронній формі.

Автор цієї публікації, коли заяви подавали ще тільки у паперовій формі, пригадує, що десь чотири роки тому вже від восьмої години ранку біля парадного входу до головного корпусу Університету стояв плечем до плеча чималий натовп вступників та їхніх батьків. Ректор Львівської політехніки професор Юрій Бобало мусив пояснити людям, що він ректор і йде на своє робоче місце...

Тепер кожен вступник має свій електронний кабінет. Лише зо два десятки абітурієнтів не змогли це зробити самостійно і скористалися допомогою волонтерів у консультаційному центрі – їх легко впізнати за жовтими футболками...

Декілька вступників висловили побоювання, чи не зазнає ЄДБО (єдина електронна система з питань освіти) нових хакерських атак, і тоді все пропаде...

Відповідальний секретар Приймальної комісії Львівської політехніки Роман Шуляр не виключає, що такі хакерські атаки можуть бути, але вступникам не слід хвилюватися, бо підприємство «Інфоресурс» розробило для ЄДБО нову платформу і передбачило можливість створення резервних копій документів.

А хто все-таки має право подавати документи у паперовій формі? Таких категорій небагато. Це діти, які мають право на пільги за так званими квотами (офіційно це звучить «спеціальні умови участі в конкурсі при вступі»), абітурієнти, які за станом здоров’я чи з інших поважних причин не мали можливості скласти ЗНО, й ті, у кого в сертифікатах ЗНО допущено помилки.

Наразі, Богу дякувати, хакерських атак не було. Але з Політехніки 12 липня до 15:00 не було відправлено жодної електронної заяви: ЄДБО елементарно «зависла»… Це траплялося і в попередні роки, зокрема й торік, адже сервери бази не настільки потужні, щоб у перші дні «переварити» такий значний обсяг інформації...

Щодо пільг. За словами Романа Шуляра, перша квота – це для дітей загиблих учасників АТО і загиблих під час Революції гідності. Є окрема квота для переселенців з окупованого Криму, які вступають без ЗНО через Центр «Крим-Україна». Якщо вони не мають сертифікатів ЗНО, то складають іспити в Академічній гімназії при Львівській політехніці. Це не стосується Донецької і Луганської областей, бо ці території відповідно до законодавства не вважають окупованими.

Кожен вступник може зазначити 9 пріоритетів на чотири спеціальності. Перший пріоритет – це та спеціальність і той вищий навчальний заклад, де абітурієнт хотів би насамперед здобувати вищу освіту. Якщо раніше чиновники міністерства «спускали» у ВНЗ державне замовлення в ручному режимі, то тепер держзамовлення, образно кажучи, йде за вступником. Електронна база видає кожному вступнику інформацію, куди саме він вступив за рейтингом на державну форму навчання.

Але трапляється й така ситуація. Абітурієнт отримав гарантоване державне місце, але передумав і не приніс у певний термін оригінали документів. Це означає, що здобувати вищу освіту деінде він зможе лише на платній основі. Торік подібних випадків у Львівській політехніці було десять відсотків. І оці вакантні місця держзамовлення заповнюють певні категорії пільговиків. Це, зокрема, діти-інваліди, діти-сироти, діти живих учасників АТО, діти чорнобильців, діти шахтарів…  Вакантні місця виникають і через відрахування студентів за неуспішність чи пропуски занять. Якщо для пільгових категорій не вистачатиме бюджетних місць, кожен ВНЗ може звернутися до міністерства з проханням виділити додаткові місця. Зазвичай міністерство задовольняє такі прохання.

Цього року здобути певні преференції (додаткові бали) можна завдяки трьом видам коефіцієнтів – регіональному, галузевому і сільському. Регіональний коефіцієнт становить: для Києва – 1,0; для Дніпра, Львова, Одеси та Харкова – 1,01; для Донецької та Луганської областей і переміщених навчальних закладів – 1,03; в інших містах – 1,02. Ці коефіцієнти будуть помножені на результати ЗНО. Така новація запроваджена для того, щоб абітурієнти вступали у ВНЗ ближче до місця проживання і «розвантажили» Київ...

Галузевий коефіцієнт 1,03 призначений для тих, хто вказав першим пріоритетом інженерно-технічні та природничо-математичні спеціальності. Вже упродовж багатьох років переважна більшість випускників шкіл прагнуть стати юристами, економістами, дизайнерами, програмістами. Значно менше охочих бути інженерами, фізиками, математиками…

І нарешті – про сільський коефіцієнт 1,02. Він завдасть працівникам приймальних комісій чимало роботи. Якщо перші два коефіцієнти підуть в електронну базу автоматично, то сільський треба буде перевіряти у приймальних комісіях. Вступник повинен принести у приймальну комісію довідку з сільської ради, що він прописаний у тому чи іншому селі, й атестат, який засвідчить, що він навчався саме у сільській школі. Це не стосується селищ міського типу: учні селищ не мають право на застосування сільського коефіцієнта. У минулі роки було чимало охочих «схімічити» з сільськими школами…

Нагадаємо: прийом заяв завершиться о 18:00 26 липня. На ті спеціальності, де передбачено творчі конкурси, – 20 липня. Оприлюднення рейтингового списку вступників з ЄДБО – не пізніше 12:00 1 серпня. Оригінали документів на місця державного замовлення необхідно подати не пізніше 12:00 5 серпня. За кошти фізичних та юридичних осіб – не пізніше 18:00 10 серпня.

Прохання членів приймальних комісій до вступників та їхніх батьків: не тягніть із поданням заяв і оригіналів документів! Не намагайтеся «вскочити в останній вагон»…

прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату прийом електронних і паперових заяв на вступ до бакалаврату