Українську етнічну стилістику в сучасній інтерпретації все частіше використовують дизайнери в інтер’єрі житлового та громадського предметно-просторового середовища. В процесі навчання майбутніх дизайнерів середовища викладачі кафедри дизайну та основ архітектури Інституту архітектури та дизайну Львівської політехніки заохочують студентів до застосування методів стилізації і трансформації етнічних мотивів під час виконання курсових робіт у межах реалізації освітньо-професійної програми «Дизайн середовища» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності «Дизайн».
Одними з ключових програмних компетентностей професійного спрямування є збереження та використання національної культурно-мистецької спадщини, застосування українських етнокультурних традицій у стильових вирішеннях об’єктів дизайну, що сприяє проявам національного самоусвідомлення та етнокультурної самоідентифікації. Цьогоріч на захистах бакалаврських кваліфікаційних робіт студенти кафедри дизайну та основ архітектури презентували декілька проєктів, які розкривали питання популяризації етнічних цінностей і традицій нашого народу.
Дипломниця Діана Муц продемонструвала проєктну пропозицію «Дизайн інтер’єру ресторану «МОТАНКА» в апарт-комплексі «Kristal Plaza» у м. Львів» (керівниця – доцентка, к.арх. Юліана Петровська). Взаємозв’язок українських традиційних мотивів та сучасного дизайну дав змогу створити затишне середовище.
«Діана Муц подала до захисту концепт-проєкт, де розробила дизайн інтер’єру ресторану «МОТАНКА», впровадивши українські традиційні оздоблювальні елементи, стилізований декор та об’єкти декоративно-ужиткового мистецтва. У цьому громадському середовищі вона поєднала символьні елементи, форми, матеріали і стилізовані орнаменти. Додаткова експозиційна складова в інтер’єрі дає змогу ознайомити відвідувачів закладу з колоритом, побутом та культурними традиціями українців, демонструючи історичні артефакти в різний спосіб, зокрема використовуючи інтерактивні інсталяції», – розповіла в розмові керівниця дипломної роботи доцентка Юліана Петровська.
Студентка Дана Волосевич сформувала проєктну пропозицію «Дизайн інтер’єру трикімнатної квартири в ЖК «Княжий хол» у м. Львів» (керівниці – доцентка, к.арх. Юліана Петровська та старша викладачка, докт. філос. Анна Федак). Предметно-просторове житлове середовище виконано у неокласичному стилі з використанням текстильних виробів та антикварних меблів. Сформовано гармонійне житлове середовище, яке демонструє збереження культурних традицій та автентичної спадщини українського народу.
«У своєму кваліфікаційному проєкті дизайну інтер’єру трикімнатної квартири Дана Волосевич проілюструвала сучасні підходи до імплементації елементів українських текстильних виробів із традиційними мотивами в інтер’єр сучасного житла. Оскільки сьогодні зростає зацікавленість серед українців до використання елементів народного побуту в дизайні інтер’єрів, то перед проєктантами стоїть важливе завдання – органічно вписувати ці унікальні артефакти у дизайн житлових приміщень. Зі свого боку додавання автентичних меблів і текстильних елементів з народним орнаментом, керамічних та дерев’яних різьблених виробів, меблів і декору додає оригінальності сучасному житловому середовищу, створюючи виразні етнічні акценти», – зазначила керівниця дипломної роботи, докт. філос. Анна Федак.
Дипломниця Ірина Лісовська продемонструвала концепт-проєкт «Дизайн інтер’єрів школи мистецтв (на прикладі реконструйованого народного дому в с. Черчик)» (керівниця – к.арх., доцентка Ореста Ремемшило-Рибчинська), де зобразила в інтер’єрі використання орнаментів яворівської іграшки, писанки, вишивки та елементи художньої обробки дерева.
Використання в інтер’єрі як фонових, так і акцентних елементів української національної культури із поєднанням сучасних технологій та інноваційних матеріалів створює узагальнену атмосферу єдиного етнічного стилю, тим самим популяризуючи надбання культурної спадщини та сприяючи самоідентифікації українців як нації.