6 липня 2025 року у Львові до 140-річчя від дати заснування Фабрики Івана Левинського відкрили тематичний Музей-студію на території колишнього підприємства – простір, присвячений діяльності видатного українського архітектора, будівничого та промисловця кінця ХІХ – початку ХХ століття.
Музей розташований в одній із будівель, де колись була Фабрика Івана Левинського, – на вулиці Генерала Чупринки, 58г. Ініціатором його створення стала проєктна компанія А7 ХАБ, архітектурний відділ якої надав для цих потреб частину орендованих ним приміщень. Саме тут колись виготовляли декоративну кераміку, гіпсові оздоблення, були столярні майстерні, а тепер функціонуватиме тематичний музейний простір.
Історія фабрики розпочалась, коли у 1885 році Іван Левинський на спілку з Юліаном Захарієвичем купив землі «Кастелівки» у північно-західній частині Львова (район Новий Світ) для будівництва кварталу садибної забудови поруч із новими корпусами Львівської політехніки.
Також на одній з ділянок, на сучасній вулиці Чупринки, 58, Левинський організовує магазин будівельних матеріалів, де поряд з іншими продавали вироби однієї з найвідоміших керамічних фабрик Європи – «Барта і Тіхи» (B&T) із Праги. А у 1888 році Іван Левинський вирішує розпочати власне виробництво керамічних виробів (кахель) та інших оздоблювальних матеріалів.
У експозиції музею, окрім відображення історії підприємства та його засновника, виставлено колекцію артефактів, знайдених на території фабрики, а також зразки виробів, які вона продукувала. Основним акцентом є пластичний портрет Івана Левинського, виготовлений відомим львівським скульптором Віктором Проданчуком. А в одному із залів виставлено галерею студентських проєктів кафедри дизайну архітектурного середовища Інституту архітектури та дизайну Львівської політехніки, в яких молоді архітектори експериментують з ідеями ревіталізації будівель фабрики та створення креативних просторів для роботи і навчання.
«Насправді, 4 роки тому наше бюро спільно зі Спілкою архітекторів та Львівською політехнікою провели студентський воркшоп «Фабрика Івана Левинського – львівський Баухауз». Ми тоді пообіцяли, що зробимо тут невеликий музей. Багато людей приходять сюди, ми розказуємо їм про Левинського, проводимо екскурсії. Але раніше глибинна історія фабрики тут не прочитувалась, неможливо було зрозуміти, наскільки вона важлива. Уже 10 років, як наше бюро перебуває на території фабрики, відповідно ми вирішили у цей ювілейний для нас рік створити музей, щоб усі могли зрозуміти важливість цього місця для розвитку архітектури Львова», – зазначив головний архітектор А7, доцент кафедри дизайну архітектурного середовища Богдан Гой.








