Уже скоро в нашому університеті розпочнеться навчання, тож кількість політехніків у приміщеннях корпусів суттєво зросте. Раніше очільник відділу охорони праці Володимир Шепітчак розповів про протиепідемічні заходи під час навчального процесу, які заплановано у Львівській політехніці. Сьогодні ж відділ з питань пожежної безпеки та цивільного захисту інформує про засоби захисту органів дихання від COVID – 19.
Фахівці радять одягати на обличчя захисні засоби у двох випадках: хворим, які мають симптоми респіраторних захворювань ― кашель, нежить, та здоровим людям, які перебувають у місцях скупчення людей, з метою додаткового захисту.
― Найпростіший захист шкіри обличчя та органів дихання від різноманітних дрібних часток ― це маска з нетканих матеріалів, так звана, медична, яку можна купити в аптеці. Але вірусологи скептично ставляться щодо її ефективності проти вірусів, які циркулюють у повітрі. Проте вона все ж знижує ризик зараження вірусом через чхання або кашель, та захищає від інфекції, що передається через торкання брудними руками до рота чи носа. До слова, дослідження стверджують, що людина зазвичай торкається обличчя близько 25 разів на годину. Змінювати таку маску слід що дві години, адже далі вона перестає бути ефективною, ― розповідає заступник начальника відділу з питань цивільного захисту Володимир Ляхов.
Окрім медичних, популярністю нині користуються й тканинні маски ручної роботи. Такий захисний засіб потрібно щодня прати в гарячій воді, щоб на ньому не залишався вірус. Проте, наголошує співрозмовник, особливо ефективними ні одноразові медичні, ні маски із тканини не є:
― Вірус потрапляє в організм людини через рот, ніс, кон’юнктиву очей, рани та мікротріщини, але найперше ― через брудні руки. Тому звичайні медичні маски й захисні окуляри мають слугувати нагадуванням про те, що брудними руками не треба торкатись носа, рота та очей. Більш надійними вважають спеціальні респіратори та маски. Існує декілька різних видів: від бавовно-паперових пилозахисних масок до респіраторів із фільтрами трьох категорій захисту, які відповідають європейському стандарту респіраторного захисту.
Однак, перш, ніж одягати респіратор, потрібно переконатися, чи справді він захищає від вірусних інфекцій. За словами пана Володимира, респіратори класу захисту FFP1 (Filtering Face Piece) застосовують для захисту від нетоксичного пилу, однак захисту від вірусних інфекцій вони не гарантують. Респіратори класу захисту FFP2 можуть утримувати 94% шкідливих речовин, тож їх можна використовувати, аби захистити свій організм від грипу та інших вірусних інфекцій. Найнадійніші ― респіратори класу захисту FFP3, що блокують 99% шкідливих речовин завдяки багатошаровим фільтрам ― такий засіб захисту застосовують у зонах найбільш високого ризику. Існують також маски, що належать до згаданих класів захисту, їх використання є більш ефективне, порівняно з медичними і саморобними.
― В Україні продають і навіть виробляють респіратори та маски перелічених класів захисту, які відповідають усім міжнародним стандартам і вимогам ДСТУ EN 149:2003. Термін їх використання ― 8 годин, ― запевняє пан Ляхов.
Як правильно надягати респіратор:
- довге волосся треба зібрати у хвіст, чоловікам ― поголитися (респіратори не забезпечують надійного захисту тим, хто має бороду);
- якщо носите окуляри, їх варто зняти;
- обробіть руки дезінфектором;
- заведіть ґумки на передню частину респіратора та просуньте долоню під ними;
- прикладіть чашу респіратора до обличчя, верхню ґумку перекиньте на потилицю, нижню ― за вуха;
- розправте респіратор на обличчі, обтисніть носову пластину пальцями обох рук;
- перевірте, щоб ґумки респіратора не перехрещувалися ― для цього достатньо подивитися на себе в дзеркало;
- проведіть, так званий, тест долоні: тримайте руки перед респіратором і зробіть різкий вдих або видих ― якщо відчули, що повітря проходить між респіратором та шкірою, респіратор слід поправити на обличчі.
― Однак жодні респіратори, рукавички й спеціальні окуляри не захистять від зараження вірусом людину, яка не дотримується базових правил гігієни, ― наголошує заступник начальника відділу з питань цивільного захисту. ― Головне ― підтримувати чистоту рук та поверхонь, до яких торкаєтесь. Санепідеміологи рекомендують мити руки з милом або витирати їх дезінфікуючими серветками після відвідування місць скупчення людей та перед прийманням їжі. Також слід регулярно дезінфікувати поверхні, що вас оточують ― столи, дверні клямки, стільці, гаджети, клавіатури комп’ютерів тощо.