Лідерами не народжуються. Та тепер «прокачати» свої знання і навчитися організовувати командну роботу можна у Першій школі самоврядування. Детальніше про відкриття та функціонування закладу нам розповів начальник управління молодіжної політики ЛМР, колишній студентський мер Львова, позаштатний радник міського голови з питань студентського самоврядування Олександр Николяк.
— Розкажіть, будь ласка, загалом про діяльність Першої школи самоврядування.
— Ми давно обдумували можливість організації схожого проєкту. Фактично відколи створили управління. А це трохи більше ніж півроку тому. Тоді ми утворили ініціативну групу, яка безпосередньо займається організацією. За цей час склали список з більш ніж п'ятдесяти найцікавіших спікерів Львова. Після ретельного відбору залишилось 20 лекторів, яких наші учні зможуть почути вже у серпні. У середу, 29 липня, закінчилась реєстрація студентів, а зараз тривають останні приготування до старту навчання.
— У чому полягає головна особливість школи самоврядування?
— Передусім у тому, що вона є першою такою у Львові. Звісно, раніше у нашому місті організовували окремі тренінги, зустрічі чи лекції. Та ми вирішили підійти до організації комплексно: в одному заході поєднаємо і тренінги, і практичну частину, і тімбілдінг, і цікаве дозвілля. Не потрібно шукати по різних місцях, бо все є в одній Першій львівській школі самоврядування.
— Якою є мета цієї школи?
— Ми хочемо навчити представників самоврядувань шкіл, коледжів та університетів, а також громадських організацій міста ефективно організовувати роботу їх команд, завдяки чому вони зможуть долати кризові ситуації. Це дуже актуально, з огляду на сьогоднішню ситуацію. Згадаймо, як усе було на початку кризи. Чимало організацій через пандемію та кризу не знали, як правильно себе поводити. Ми хочемо, щоб львівська молодь, яка є частинкою певної організації, завжди мала, скажімо так, план «Б», розуміла, у якому напрямку їй потрібно рухатись та як це робити. У цьому допомагатимуть наші спікери, які ділитимуться своїм досвідом.
— Як саме відбувається відбір учасників?
— Разом з ініціативною групою ми переглядаємо списки усіх учасників та формуємо групи першої та другої сесії. У відборі надаємо перевагу тим учням, які раніше не мали досвіду організації проєктів.
— Розкажіть, будь ласка, про навчальну програму Першої школи самоврядування.
— Вона складається з десяти основних тем. Серед них: менеджмент організацій, поведінка у кризових ситуаціях, діагностика та створення команд, менторство як спосіб комунікації, лідерство, відповідальність тощо. Кожного дня спілкуватимемося на окрему тему. Анонси лекцій з’являтимуться на сторінці Управління у Facebook (www.facebook.com/youth.lviv/).
— Розкажіть, будь ласка, про викладачів Першої школи самоврядування Львова?
— Серед викладачів школи загалом успішні люди нашого міста. Очільники громадських організацій, засновники молодіжних ініціатив, організатори проєктів. До прикладу, Ольга Гренюх, директорка наших Львівських ярмарків. Хто з нас не бував на ярмарку біля Оперного театру чи біля ратуші? На Різдво та Великдень саме вони утворюють ту львівську атмосферу, за якою їдуть тисячі туристів. Та за цим святом криється сила-силенна роботи, яку пані Ольга створює разом зі своєю командою. Власне, Ольга Гренюх розповість, як правильно налагодити співпрацю з містом. Ще серед спікерів буде керівниця львівського осередку Пласту Анастасія Слюсаренко. Це професійна молода управліниця, яка розкаже, як організовувати роботу у великих спільнотах, адже під її опікою зараз приблизно 2000 українських скаутів.
— У якому форматі викладачі закладу провадитимуть заняття?
— Ми практикуватимемо абсолютно різні способи комунікації та навчання. Мовиться і про онлайн-зустрічі, і про семінари, і про тренінги, і про живу дискусію між лекторами та учнями.
— Чи отримають учасники школи сертифікати після завершення навчання?
— Звісно. Хочемо, щоб наші сертифікати не лише стали згадкою для учасників школи, але й мали свою цінність. Зараз тривають останні організаційні моменти, тому не можемо сказати заздалегідь повну інформацію про сертифікати.
— Скільки всього людей подали заявки для участі?
— На 29 липня ми отримали близько 100 заявок на участь. Серед них і учні шкіл, і студенти, і учасники громадських організацій. Серед учасників студенти університету внутрішніх справ, Львівської політехніки, Франкового вишу, коледжу культури та мистецтв, медичного коледжу «Монада» тощо. Словом, всі дуже різні, але їх об’єднало одне бажання – стати кращими та крутішими.
— Що чекає на проєкт після його завершення?
— У серпні триватиме перший етап школи. Ми дотримуємося думки, що вона буде корисною і для нас, і для студентів. Адже всі ми здобудемо нові знання. Студенти навчаться організовуватись і шукати у кризових ситуаціях нові можливості, а ми зможемо використати цей досвід, щоб краще підготуватись до наступного етапу школи, який триватиме з 7-25 вересня.
— Що Ви можете порадити майбутнім учням Першої львівської школи самоврядування?
— Передусім ми вдячні всім, хто долучився та зареєструвався на навчання у нашій школі. Ми постараємось, щоб воно було максимально пізнавальним та корисним для вас. Хочеться побажати, звісно, наснаги до навчання і вміння бачити свої можливості та користуватись ними.