Начальниця відділу працевлаштування та зв’язків з виробництвом Світлана Гладун: «Про майбутню кар’єру подбай заздалегідь»

Соломія Борачок, Дмитро Пурнак, студенти групи ЖР-32
Фото з Ярмарку кар’єри

Пошук першої роботи – виклик, що супроводжує кожного студента. Як знайти гідного роботодавця? З чого почати? Коли вже варто думати про кар’єру? Щоб дати чіткі орієнтири тим, хто лише стоїть на початку свого професійного шляху, ми поспілкувались із Світланою Гладун, начальницею відділу працевлаштування та зв’язків із виробництвом Національного університету «Львівська політехніка». Вона поділилась практичними порадами, досвідом взаємодії з роботодавцями, а також розповіла про те, як Політехніка допомагає своїм студентам знайти перше місце праці.

– З чого студенту варто починати пошук першої роботи?

– Студенту варто починати пошук роботи з усіх-усіх можливостей, які є у цьому напрямі. Тобто, це можуть бути різні джерела: Інтернет, рекрутингові платформи, сайти з пошуку роботи, знайомі, друзі і, звісно, Ярмарки кар’єри та інші кар’єрні заходи, які проводить Університет і студентські організації. Якщо представник компанії-роботодавця прийшов у Львівську політехніку з презентацією або ж відкритою лекцією чи провів тренінг – використати цю можливість на повну й дізнатись потрібну інформацію, розпитати про відкриті вакансії, кар’єрні можливості та вимоги до претендентів на відкриті позиції.

– А як саме відділ працевлаштування допомагає студентам Львівської політехніки знайти роботу?

– Відділ працевлаштування здійснює свою діяльність дуже активно. Ми постійно поширюємо пропозиції про різні вакансії на сайті Політехніки, у соцмережах, а також безпосередньо повідомляємо кафедри про нові пропозиції роботи, практики чи стажування для студентів. Чи скористатися цими можливостями? Це вже питання до студентів, рекомендуємо обов’язково використати ці пропозиції. Також студент може прийти до нас. Ми порадимо, як можна відкоригувати резюме, зробити його привабливішим для роботодавця і навіть, якщо вакансія надійшла як пряме звернення від роботодавця, – можемо направити цього студента на співбесіду. Ми завжди допомагаємо й готові допомогти, а вакансій та звернень від роботодавців є багато, насправді.

– З якого курсу варто починати працювати студенту?

– Ну, якщо б це було двадцять років тому, я б сказала, що потрібно закінчити принаймні чотири курси, а тоді вже починати шукати роботу. Насправді, зараз потрібно починати дбати про свою майбутню кар’єру вже з першого курсу, оскільки все змінюється дуже швидко, потрібно тримати руку на пульсі. Тобто вже під час навчання потрібно вивчати ринок праці, моніторити його, знати, які вимоги до фахівців висуває той чи інший роботодавець. Таким чином студент зможе відкоригувати й підсилити свої навички для того, аби в майбутньому вже не витрачати на це час, бути успішним і мати змогу гнучко реагувати на швидкозмінні умови ринку праці.

– На що варто звернути увагу під час складання першого резюме?

– Ну, насправді, порад дуже багато. Головні пункти резюме – це освіта, навички і досвід роботи. Освіта таки має важливе значення, особливо, якщо це освіта здобута у Львівській політехніці – рейтинговому університеті. Досвід потрібно здобувати, навіть якщо це волонтерська діяльність, – це вже буде ваш досвід. Це все потім можна вказати в резюме. Звісно, що згодом, коли ви вже станете випускниками, ці пункти ви відкинете, натомість прийдуть інші, бо ви будете пробувати себе в інших сферах, резюме буде видозмінюватись, доповнюватись і відформатовуватись упродовж усього професійного життя.

– Які спеціальності нині є найбільш затребуваними серед роботодавців?

– Усі! Політехніка готує багато фахівців за різними напрямами, і ринок праці потребує цих спеціалістів. Звісно, технічна сфера є більш складна, більш наукоємна, більш інтелектуалізована, і вона потребує також зараз дуже багато фахівців, але ринок праці потребує й економістів, і менеджерів, і геодезистів, і журналістів, і психологів, і соціологів. Тобто робота є на ринку праці, і всі наші випускники є затребуваними. Лише має збігтися в цьому випадку інтерес компанії-роботодавця й інтерес випускника або студента. Якщо ці зацікавлення спільні і своїми навичками, досвідом цей студент чи випускник відповідає вимогам компанії, тоді все добре. Тоді робота знаходить його, а він знаходить роботу.

– Яку роль відіграє практика під час навчання у подальшому працевлаштуванні?

– Дуже важливу роль, тому що якраз практична підготовка, якщо до неї поставитися відповідально й під час проходження справді зарекомендувати себе як відповідального практиканта, цікавитися своїми обов’язками, хотіти навчитися нового, вдосконалити свої здобуті теоретичні навички під час навчання, – то тоді в майбутньому можна краще себе реалізувати у кар’єрі та на ринку праці й стати конкурентоздатним фахівцем.

– Чи є можливість звернутися до відділу за рекомендацією роботодавцю?

– Відділ не знає всіх студентів. Якщо йдеться про рекомендацію, яку надають роботодавцю, то її швидше може надати кафедра, завідувач кафедри або викладач, який керував дипломним проєктуванням студента. Він працював з цим студентом, спілкувався, знає, наскільки той був сумлінним, допитливими, скільки докладав зусиль до виконання всіх завдань, і справді викладач може дати таку рекомендацію йому як випускнику. Такі рекомендації можна брати й у своїх попередніх роботодавців, якщо, звісно, ви себе зарекомендували там як відповідальні фахівці.

– Що ви порадили б студентам, які шукають свою першу роботу в нинішніх умовах?

– Потрібно чітко зважити, передусім, що ви вже можете, що вмієте, що вам потрібно ще здобути, що вдосконалити. І чи я б хотіла сказати, що треба хапатися за будь-яку роботу? Напевно, ні. Все ж таки треба зважити, оцінити себе, свої здібності, таланти, навички – і тоді застосувати їх. От вивчаючи ринок праці, будучи на Ярмарках кар’єри, знайти того роботодавця, який справді вам дасть і задоволення від виконуваної роботи, і можливість професійної реалізації. Кар’єра не починається з першої роботи, вона починається з першого кроку до неї. І чим раніше студент почне робити ці кроки, тим впевненіше почуватиметься на професійному ринку. Політехніка не лише дає знання – Університет надає можливості й відкриває двері у майбутнє. Скористатись цими можливостями чи ні – справа кожного. Головне – проявляти ініціативу, своєчасно звертатися за підтримкою та активно використовувати всі доступні можливості для пошуку омріяної роботи.