На кафедрі ПМВ відбувся міжнародний семінар «Особливості організації наукової роботи в університетах України та Польщі»

Кафедра політології та міжнародних відносин Львівської політехніки
Скріншот з онлайн-семінару

19 листопада 2024 року кафедра політології та міжнародних відносин Інституту гуманітарних і соціальних наук Львівської політехніки спільно з Науковим товариством студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених ІГСН провели міжнародний семінар «Особливості організації наукової роботи в університетах України та Польщі».

У заході взяли участь двадцять п’ять учасників з різних університетів України та Польщі, зокрема Львівського національного університету імені Івана Франка, Запорізького національного університету, Національного університету «Одеська політехніка», Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Уманського гуманітарного педагогічного фахового коледжу імені Т.Г. Шевченка Черкаської обласної ради, Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні (Республіка Польща), Вармінсько-Мазурського університету в Ольштині (Республіка Польща). Учасники обмінялися досвідом організації наукової роботи студентів та викладачів, розглянули роль наукового керівника у проведенні наукових досліджень здобувачів вищої освіти, обговорили методи заохочення студентів до наукової роботи, підвищення рівня наукових досліджень під час виконання кваліфікаційних робіт, питання академічної доброчесності в умовах широкого застосування штучного інтелекту та інші.

Учасників семінару привітала директорка Інституту гуманітарних і соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка», д.політ.н., професорка Ярина Турчин, яка наголосила на важливості розвитку наукової роботи студентів та викладачів, адже наукова робота здобувачів вищої освіти є однією з важливих форм навчального процесу. Також Ярина Турчин була модераторам міжнародного семінару.

Із цікавою доповіддю виступила д.політ.н., професорка кафедри політичних систем та прав людини Інституту політичних наук та управління Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні (Республіка Польща) Христина Лещинська-Віхмановська (Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska), яка розповіла про особливості навчання в університетах Польщі, зокрема про форми організації наукової роботи на бакалаврському, магістерському та аспірантському рівнях. Особливу увагу приділила умовам отримання докторського ступеня в Польщі, який може бути присвоєний у певній галузі наукового дослідження або наукової дисципліни.

Катажина Мацеєвська-Мєшковська (Katarzyna Maciejewska-Mieszkowska), професорка кафедри політичних наук та наук про безпеку Інституту політичних наук Факультету суспільних наук Вармінсько-Мазурського університету в Ольштині (Республіка Польща), ознайомила присутніх з особливостями організації наукової роботи студентів та викладачів в університеті, детально розглянула особливості планування й реалізації наукової роботи магістрів та аспірантів. Особливе зацікавлення в учасників семінару викликав досвід наукової співпраці Вармінсько-Мазурського університету в Ольштині з органами місцевої влади, зокрема Сейміком воєводства, яке вже тривалий час є співорганізатором наукових заходів, підтримує наукові видання, надає нагороди переможцям різних конкурсів.

Ростислав Романюк, к.політ.н., доцент, завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Львівського національного університету імені Івана Франка, наголосив, що наукова робота є невід’ємною складовою підготовки фахівців-міжнародників, акцентував на важливості розвитку наукового потенціалу кафедр, що потрібно більше уваги приділяти якості кваліфікаційних робіт студентів, вивченню методології наукових досліджень.

Наталія Горло, д.політ.н., доцент, професорка кафедри політології, членкиня Центру українсько-європейського наукового співробітництва Запорізького національного університету, поділилась досвідом організації наукової роботи студентів в університеті. Вона наголосила на важливості дотримання академічної доброчесності, розповіла про роботу Наукового товариства студентів факультету соціології та управління ЗНУ. Також Наталія Горло поділилась досвідом організації щорічного обласного наукового конкурсу для обдарованої молоді, який спільно організовують разом із Запорізькою обласною адміністрацією.

Галина Луцишин, д.політ.н., професор, завідувачка кафедри політології та міжнародних відносин Національного університету «Львівська політехніка», розповіла про успішний досвід наукової роботи на кафедрі ПМВ, формування навичок наукової роботи здобувачів. Вона наголосила на важливості роботи наукових студентських гуртків, студентських наукових товариств, участі студентів у виконанні міжнародних наукових проєктів, організації наукових конференцій, що дає змогу студентам розпочати наукову діяльність. Для того, щоб покращити наукову роботу студентів в університетах, важливо створити умови для її здійснення, підвищувати науковий рівень керівників, запрошувати практиків, зарубіжних науковців на зустрічі зі студентами, частіше проводити наукові заходи, конкурси. Також Галина Луцишин наголосила, що здобувачі кафедри ПМВ активно займаються науковою роботою, адже часто публікують із науковими керівниками статті у міжнародних журналах, що індексуються у міжнародних базах Scopus або Web of Sciеnce, перемагають у різних наукових конкурсах.

Проведений науковий семінар дав можливість учасникам обмінятись досвідом наукової роботи, налагодити активнішу співпрацю, обмінятись корисною інформацією для розвитку наукової роботи на майбутнє.

Скріншот з онлайн-семінару Скріншот з онлайн-семінару Скріншот з онлайн-семінару Скріншот з онлайн-семінару
Приєднані файли