Міністерство освіти і науки України розробило проєкт Концепції реалізації державної політики щодо створення мережі екзаменаційних центрів. Метою концепції є розбудова механізмів оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти та проведення досліджень якості освіти з використанням цифрових технологій. Зокрема, концепція передбачає створення та розбудову мережі екзаменаційних центрів для проведення окремих видів освітніх оцінювань з використанням комп’ютерної техніки.
За визначенням авторів документа, паперовий формат проведення освітніх оцінювань, який сьогодні використовують в Україні, потребує складних логістичних процесів, а успіх його реалізації залежить від багатьох чинників. Натомість започаткування різних освітніх оцінювань в комп’ютерному форматі стимулюватиме розвиток національної системи освітніх оцінювань, яка наразі є фрагментарною, не охоплює всі рівні освіти та освітні галузі, окремі з застосовуваних інструментів не проводяться на регулярній основі.
Завданням мережі екзаменаційних центрів стане проведення освітніх оцінювань, зокрема міжнародних досліджень якості освіти, серед яких проведення PISA в комп’ютерному форматі, проведення моніторингів якості освіти регіональних рівнів, проведення іспитів на рівень володіння державною мовою, проведення незалежного тестування як етапу сертифікації педагогічних працівників, проведення сертифікаційного іспиту з української мови як іноземної, проведення комп’ютерного тестування як форми перевірки знання законодавства під час конкурсного відбору на посади керівників закладів загальної середньої освіти.
Автори концепції вважають доцільним створення екзаменаційних центрів як відокремлених структурних підрозділів регіональних центрів оцінювання якості освіти. Заплановано, що такі екзаменаційні центри функціонуватимуть в кожному регіоні, що забезпечить проведення різних видів зовнішніх оцінювань в комп’ютерному форматі на регіональному рівні.
Концепція передбачає три етапи її реалізації впродовж 2021–2023, 2024–2027 та 2028–2030 років.
Варто зазначити, що автори концепції також зауважують, що хоча здійснення зовнішнього незалежного оцінювання в комп’ютерному форматі на сьогодні не є можливим, зокрема через кількість потенційних учасників тестування, однак планування й реалізацію нових видів освітніх вимірювань в Україні важливо забезпечити в комп’ютерному форматі, оскільки це дасть змогу значно пришвидшити виконання окремих операційних складових тестування та оптимізувати їх.
Міністерство освіти і науки України пропонує до громадського обговорення проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції реалізації державної політики щодо створення мережі екзаменаційних центрів на період до 2030 року та плану заходів з її запровадження».
Пропозиції та зауваження до проєкту акта просять надсилати до 15 жовтня 2020 року на e-mail husak@mon.gov.ua (відповідальна особа – Гусак Олександра, керівник експертної групи з питань аналітики директорату стратегічного планування та європейської інтеграції).