Міоківці взяли участь в освітньо-мистецькому форумі з нагоди Всесвітнього дня вишиванки

Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою
Фото із форуму

15 травня 2025 року Ірина Ключковська, директорка Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка», та Оксана Горда, к.філол.н., старша наукова співробітниця, взяли участь в Освітньо-мистецькому форумі «Вишиванка: освіта, мистецтво, традиції, ідентичність» (м. Івано-Франківськ).

Організатори присвятили подію Всесвітньому дню вишиванки та 85-річчю Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. У межах форуму відбулася VI Міжнародна науково-практична конференція «Україно моя вишивана: освітньо-виховний та етнокультурний потенціал української вишиванки» (15 травня) і Міжнародний освітньо-мистецький фестиваль українських шкіл діаспори та закладів загальної середньої освіти України «Українська вишиванка єднає друзів» (16 травня).

Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Львівської політехніки став співорганізатором форуму. Участь у його заходах взяли представники із багатьох університетів і наукових інституцій України, зокрема Національної академії педагогічних наук, а також освітніх і культурних осередків різних країн.

Ірина Ключковська виступила з вітальним словом на урочистому відкритті форуму. Вона подякувала організаторам події, зокрема Ігореві Цепенді, ректорові ПНУ імені Василя Стефаника, та Інні Червінській, професорці, завідувачці творчої навчально-наукової лабораторії «Гірська школа Українських Карпат», за співпрацю, привітала з ювілейною датою в історії університету й подарувала для академічної спільноти тритомник про діяльність МІОКу та підручник з української мови як іноземної «Ключ до України: міста і люди» у двох частинах.

Окрім того, директорка МІОКу, виголосила доповідь на тему «Вишиванка як знак нашої іншості в сучасному світі». Ірина Ключковська зазначила: «Для світу ми є цікавими саме нашою інакшістю в її духовному, ціннісному та культурному вимірах. Не тому, що ми кращі. А тому, що ми встояли там, де інші готові здатися. Не втратили сенсів там, де їх давно вже нема. Вишивка – один із проявів нашої інакшості, живе вічне втілення глибоких національних сенсів».

Оксана Горда виступила на пленарному засіданні конференції, де зробила презентацію про виховний потенціал вишиванкових подій у світі. Доповідачка сфокусувала увагу учасників заходу на найяскравіших і незабутніх акціях, присвячених українській вишиванці, що відбулися в останні роки. Згадала й про чудове дефіле у вишитих сорочках і сукнях, у якому взяли участь українські педагоги із 36 країн світу (подія відбулася 2018 року в межах Першого світового форуму українознавчих суботніх і недільних шкіл, організатором якого був МІОК). Оксана Горда наголосила на важливості заходів з нагоди Всесвітнього дня вишиванки для учнів українських осередків освіти за кордоном. Ознайомила з кампаніями, які щороку проводить Світовий Конґрес Українців у цьому контексті, принагідно акцентуючи, що цьогорічні його акції проходять під гаслом «VyshyvankaForever: окупація тимчасова, вишиванка – назавжди».

Також міоківці взяли участь у зустрічі з ректором ПНУ імені Василя Стефаника та ознайомились із сучасними розробками цього навчального закладу, зокрема для користувачів шрифту Брайля.

Фото із форуму Фото із форуму Фото із форуму