Курси з підвищення кваліфікації геодезистів та землевпорядників у Львівській політехніці

Марія-Катерина Винарчик, Центр комунікацій Львівської політехніки
Банер Інституту геодезії

На підставі угоди про співпрацю з Держгеокадастром, на базі Львівської політехніки організовують курси підвищення кваліфікації сертифікованих інженерів-землевпорядників, інженерів-геодезистів, оцінювачів земельних ділянок.

Докладніше про курси розповіла Марія Маланчук – к.т.н., доцент, декан бакалаврату Інституту геодезії.

– Як зародилася така ідея?

– Ініціативу проявив колектив кафедри кадастру територій. Власне викладачі цієї кафедри й провадять курси з підвищення кваліфікації. Це не є щось обов’язкове для них чи університету. В Україні лише деякі ЗВО мають цю можливість, їх перелік є на сайті Держгеокадастру.

– Чому сертифікат такий важливий? Чи все ж це другорядне і можна працювати без нього?

– Є чіткий перелік робіт, який може виконувати лише сертифікований геодезист чи землевпорядник. Якщо такого сертифіката нема, то підприємство не може виконувати їх. Воно не має права підпису й печатки. Несертифікований працівник не виконає роботу правильно та якісно. І як наслідок, вона не буде проходити наступний етап формування документації чи проєктів із кадастру та землеустрою.

Сертифікат є дійсний протягом чотирьох років. Далі потрібно проходити курси з підвищення кваліфікації, щоб підтвердити свій рівень виконання геодезичних, землевпорядних робіт чи робіт землеустрою, складання технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель.

– Як відбувається навчання?

– Курси тривають близько 10-ти днів. Відповідно до робочої програми, що затвердив Держгеокадастр України, для геодезистів та землевпорядників ми викладаємо матеріал у розмірі 72 – 74 години. Хоча програма часто змінюється відповідно до законодавства України, технічного та програмного забезпечення.

– Навчання не відбувається лише у формі викладач – слухач. Це ще й спілкування викладачів та практиків. Такий обмін досвіду дає можливість розширити нашу співпрацю, залучити студентів до практики й вивчення досвіду роботи різних підприємств. У всій Україні одне законодавство, але в кожному її куточку є свої нюанси, це дуже цікаво й для наукового розвитку.

– Яким чином можна дізнатися про наявність сертифіката спеціаліста?

– Чіткий перелік усіх землевпорядників, які мають сертифікати, є на держгеокадастрі. Держгеокадастр – Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, де вказується, коли ця людина проходила курси і чи може вона працювати. Так є для того, щоб убезпечити споживачів від неякісно наданих робіт, а саме з купівлі-продажу землі, приватизації, щодо спадщини, присвоєння кадастрових номерів, проєктів відведення землеустрою...

– Згідно з чинним законодавством, на курсах має бути не менше шести осіб. Скільки слухачів у вас ?

– Ми провадимо курси раз на місяць і щоразу число слухачів збільшується. Останній завершили 35 осіб. Було й менше, та ми підвищуємо свій професійний рівень і виходимо на більш широкі позитиви. До прикладу, останнього разу до нас приїхало четверо слухачів із Дніпра. Хоча у їхньому місті є такі курси, вони віддали перевагу Львівській Політехніці. Були студенти й з Рівного, Києва, Харкова. Така географія охоплення нам дуже імпонує та мотивує працювати більше.

– Як на курси повпливав карантин?

Від березня до червня ми не провадили курси, оскільки не було дозволів та можливостей. А вже від червня вони повністю відбуваються онлайн, проте іспит має бути в офлайн, у присутності всіх слухачів. Спершу кожен проходить ідентифікацію, ввесь час іспит транслюється на ютуб-каналі інституту геодезії. Кожен слухач складає іспит за ПК, у програмі, що одразу ж дає результат.

Як стати слухачем курсу?

– Для проходження курсу потрібно мати геодезичну чи землевпорядну освіту зі ступенем магістра, сертифікат інженера-геодезиста або інженера-землевпорядника. Його отримують після року роботи на підприємстві. Важлива практична підготовка й участь у розробках технічної документації, проєктів землеустрою тощо. Потрібно укласти угоду, надати документи, що підтверджують статус спеціаліста та здійснити оплату. Далі формується наказ про зарахування на курси.

Ольга Гарбадин, фізична особа-підприємець, інженер-землевпорядник

– Ви проходили курс уперше?

– Курс проходила вже вдруге, вперше у 2012 році. Мій сертифікат мав закінчитись у грудні. Ще до карантину я планувала пройти курс, та не вдалося. Тому пройшла у вересні, аби до закінчення терміну дії сертифіката можна було спокійно працювати. Я не була впевнена, чи будуть працювати заклади освіти потім, тому пройшла раніше.

– Для вас курси приносять користь чи це радше формальність?

– Ні, я вивчила нове. Зрештою, яким би ти професіоналом не був, тут завжди можна чогось навчитися.